reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprzedawca decyduje, co wpisać na paragonie

Sprzedawca decyduje, co wpisać na paragonie

Nie wszystkie paragony muszą zawierać szczegółowe dane dotyczące sprzedawanych towarów. O tym, co umieścić na paragonie, powinien decydować sprzedawca.


Kioskarze i sklepikarze narzekają na utrudnienia w ewidencjonowaniu towaru za pomocą kas fiskalnych, a zwłaszcza na stosowanie nazw szczegółowych na paragonach. Z punktu widzenia klientów sprawa wygląda nieco inaczej. Ci ostatni chcą, by na paragonie umieszczany był szczegółowy opis towaru, co ułatwia identyfikację w przypadku reklamacji. I sklepikarze, i ich klienci czekają na interpretację resortu finansów, która mogłaby rozstrzygnąć różne rozumienie tych samych przepisów.

Zdaniem Jacka Buziewskiego, doradcy podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, podanie szczegółów towaru na paragonie jest dobrą wolą sprzedających.

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących określa, że na paragonie powinna znaleźć się nazwa towaru i usługi. Jest to powtórzenie wymogu z rozporządzenia dotyczącego wystawiania faktur.

– Skoro tak, to od sprzedawcy będzie zależało, jak opisze towar na paragonie – ogólnie czy szczegółowo. Przy fakturach organ podatkowy nigdy nie stawiał wymogu szczegółowego określenia produktu – twierdzi Jacek Buziewski. Jego zdaniem tylko niektóre małe firmy dokonują podziału na rodzaje produktów. Dzieje się tak wtedy, gdy ułatwia to identyfikację towaru w magazynie.

Roman Namysłowski, doradca podatkowy Ernst & Young, podkreśla z kolei, że oczywista jest uciążliwość administracyjna umieszczania szczegółowych informacji na paragonach. Podatnicy mogą zatem odrzucić żądania urzędów skarbowych dotyczące prezentacji szczegółowych danych. Pomocne w tym zakresie mogą być przepisy unijne, które co prawda wprost nie mówią nic o kasach fiskalnych, ale odnoszą się właśnie do tej uciążliwości. Podatnik, kontaktując się z organami podatkowymi, powinien powołać się na przepisy unijne dotyczące tego zagadnienia.

Łukasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama