REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT: podatnicy niewiele zyskają na zmianach

REKLAMA

Od nowego roku pojawią się nowe ulgi i zwolnienia. Fiskus odmrozi progi podatkowe. Podatnicy stracą prawo do ulgi odsetkowej.

Zmiana prawa

Wiadomo już, jakie podatki będziemy płacili od 2007 roku. Wczoraj Sejm głosował senackie poprawki do rządowej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wbrew ubiegłorocznym obietnicom rządu radykalnego cięcia obciążeń podatkowych nie będzie.

– Pakiet zmian podatkowych ogranicza się do zabiegów kosmetycznych. Nie realizuje ani celów wynikających ze wspierania działalności gospodarczej, ani polityki prospołecznej – mówi prof. dr hab. Artur Nowak-Far, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Zapłacimy niewiele mniej

Będziemy mieć taką samą skalę z podatkami w wysokości 19 proc., 30 proc. i 40 proc. Odmrożone zostaną jednak progi podatkowe. Pierwszy będzie na poziomie 43 405 zł, drugi – 85 528 zł. Podwyższona do 572 zł 54 gr ma być kwota zmniejszająca podatek. Nieco wyższe będą też pracownicze koszty uzyskania przychodu. Na przykład pracownik uzyskujący dochód z jednego miejsca pracy będzie mógł uwzględnić w PIT roczne koszty w wysokości 1302 zł, a z kilku miejsc – nie więcej niż 1953 zł 23 gr. Jeśli jednak podatnik liczy na duże oszczędności w podatkach, może się rozczarować.

– Podatnicy na pewno odczują wprowadzenie nowych progów podatkowych i podwyżkę pracowniczych kosztów uzyskania przychodów, ale zaoszczędzone kwoty będą małe i nie spowodują znacznego obniżenia podatków. Nie poprawią także gruntownie sytuacji ekonomicznej podatników – mówi prof. dr hab. Artur Nowak-Far.

Pojawią się nowe ulgi

W ustawie pojawią się nowe ulgi i kilka zwolnień. Podatnicy będą mogli odliczyć od podatku 120 zł na każde wychowywane dziecko.

Od nowego roku Polacy pracujący za granicą będą mogli obniżyć podstawę opodatkowania za każdy dzień pobytu za granicą, w którym pozostają w stosunku pracy, o kwotę odpowiadającą 30 proc. diety określonej dla pracowników w podróży służbowej.

Kolejne zwolnienie będzie dotyczyć alimentów. Wolne od podatku będą alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny. Opodatkowaniu nie będą też podlegały alimenty na rzecz innych osób niż wcześniej wymienione, zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Nowością będzie też zwolnienie dla świadczeń wypłacanych bezrobotnym skierowanym do wykonywania prac społecznie użytecznych.

Ustawodawca postanowił także ulżyć honorowym krwiodawcom. Wbrew rządowi przywrócił do ustawy tzw. ulgę na krew. Zgodnie z nią krwiodawcy będą mogli odliczyć od dochodu wartość ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew, nie więcej jednak niż w wysokości 6 proc. dochodu.

– Wprowadzanie takich ulg nie ma większego znaczenia dla zmniejszenia obciążeń podatkowych, ponieważ wynikające z nich kwoty są niewielkie – twierdzi Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy z Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Z ustawy zniknie jednocześnie część dotychczasowych ulg. Od nowego roku nie będzie można korzystać z ulgi odsetkowej, ulgi na sport i na zatrudnienie pomocy domowej.

Istotnie zmienią się zasady opodatkowania dochodów ze sprzedaży mieszkań. Obecny zryczałtowany 10-proc. podatek od przychodów ze sprzedaży zastąpi 19-proc. podatek od dochodu. Nowe zasady będą dotyczyć nieruchomości kupionych po 1 stycznia 2007 r. Dzięki licznym wyjątkom dochód ze sprzedaży często nie będzie opodatkowany, np. wtedy gdy podatnik uzyska dochód ze sprzedaży lokalu, w którym był zameldowany przez co najmniej 12 miesięcy. Także zbycie mieszkania po pięciu latach od zakupu nie będzie traktowane jak źródło przychodu.

1 proc. przekaże urząd

Nowelizacja ułatwia przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnicy (w tym liniowi) nie będą już musieli samodzielnie dokonywać wpłaty darowizny. Wystarczy, że w zeznaniu wskażą dane jednej wybranej przez siebie organizacji. Przekazaniem pieniędzy zajmie się urząd skarbowy.

Kilka zmian dotyczy podatników PIT prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą. Do ustawy dodano przepis określający warunki, których spełnienie będzie skutkować uznaniem, że czynności podatnika nie są wykonywaniem pozarolniczej działalności gospodarczej.

– Celem zmian jest ograniczenie sytuacji, w których pracownicy zmuszani są do przechodzenia na działalność gospodarczą – ocenia Artur Cmoch, wspólnik w kancelarii Grynhoff Woźny i Wspólnicy.

Zwraca jednocześnie uwagę, że warunki określone w nowej definicji mogą być spełnione w sytuacji, w której nie powinno być wątpliwości co do faktu prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Chodzi na przykład o podwykonawców robót budowlanych czy radców prawnych stale współpracujących z kancelariami.

– Zakładam, że powołując się na nowy przepis organy podatkowe nie będą kwestionować statusu podatkowego takich osób – mówi Artur Cmoch.

Nie będzie dużej amortyzacji

Zmiana niekorzystnie oceniana przez ekspertów to wykreślenie z ustawy tzw. dużej 30-proc. amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych. Krytycznie ten pomysł ocenia Dariusz Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

– Sześć lat temu zlikwidowano ulgę inwestycyjną. To był błąd. Istniejąca obecnie premia amortyzacyjna nie jest tak korzystna jak ulga, niemniej zasługuje na pozytywną ocenę. Ponieważ dotyczy nowych środków trwałych, spełnia zadanie prorozwojowe i zachęca do inwestycji – mówi.

W zamian w ustawie pojawi się możliwość jednorazowej amortyzacji, z której będą mogli korzystać mali podatnicy lub podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą. Odliczenie nie będzie mogło przekroczyć 50 tys. euro. Firmy, które nie spełnią kryteriów nowej amortyzacji (czyli duże), a planują inwestycje w środki trwałe, powinny pomyśleć o zakupach przed końcem roku. Tylko wtedy będą mogły skorzystać z obowiązujących jeszcze dziś odliczeń.

– Na wprowadzeniu jednorazowego odpisu mogą skorzystać tylko najdrobniejsi przedsiębiorcy. Zastanówmy się jednak, czy polska gospodarka ma się opierać tylko na firmach, których roczne obroty wraz z VAT nie przekraczają 800 tys. euro? Moim zdaniem nie – uważa Dariusz Malinowski.

Od nowego roku jednoosobowi przedsiębiorcy będą mogli bez żadnych ograniczeń zaliczać w koszty wydatki na reklamę. Będą zaś pozbawieni prawa do odliczania wydatków na reprezentację, czyli usługi gastronomiczne.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał, Magdalena Majkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA