Kategorie

PIT: podatnicy niewiele zyskają na zmianach

Od nowego roku pojawią się nowe ulgi i zwolnienia. Fiskus odmrozi progi podatkowe. Podatnicy stracą prawo do ulgi odsetkowej.

Zmiana prawa

Wiadomo już, jakie podatki będziemy płacili od 2007 roku. Wczoraj Sejm głosował senackie poprawki do rządowej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wbrew ubiegłorocznym obietnicom rządu radykalnego cięcia obciążeń podatkowych nie będzie.

– Pakiet zmian podatkowych ogranicza się do zabiegów kosmetycznych. Nie realizuje ani celów wynikających ze wspierania działalności gospodarczej, ani polityki prospołecznej – mówi prof. dr hab. Artur Nowak-Far, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Zapłacimy niewiele mniej

Będziemy mieć taką samą skalę z podatkami w wysokości 19 proc., 30 proc. i 40 proc. Odmrożone zostaną jednak progi podatkowe. Pierwszy będzie na poziomie 43 405 zł, drugi – 85 528 zł. Podwyższona do 572 zł 54 gr ma być kwota zmniejszająca podatek. Nieco wyższe będą też pracownicze koszty uzyskania przychodu. Na przykład pracownik uzyskujący dochód z jednego miejsca pracy będzie mógł uwzględnić w PIT roczne koszty w wysokości 1302 zł, a z kilku miejsc – nie więcej niż 1953 zł 23 gr. Jeśli jednak podatnik liczy na duże oszczędności w podatkach, może się rozczarować.

– Podatnicy na pewno odczują wprowadzenie nowych progów podatkowych i podwyżkę pracowniczych kosztów uzyskania przychodów, ale zaoszczędzone kwoty będą małe i nie spowodują znacznego obniżenia podatków. Nie poprawią także gruntownie sytuacji ekonomicznej podatników – mówi prof. dr hab. Artur Nowak-Far.

Pojawią się nowe ulgi

W ustawie pojawią się nowe ulgi i kilka zwolnień. Podatnicy będą mogli odliczyć od podatku 120 zł na każde wychowywane dziecko.

Od nowego roku Polacy pracujący za granicą będą mogli obniżyć podstawę opodatkowania za każdy dzień pobytu za granicą, w którym pozostają w stosunku pracy, o kwotę odpowiadającą 30 proc. diety określonej dla pracowników w podróży służbowej.

Kolejne zwolnienie będzie dotyczyć alimentów. Wolne od podatku będą alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny. Opodatkowaniu nie będą też podlegały alimenty na rzecz innych osób niż wcześniej wymienione, zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Nowością będzie też zwolnienie dla świadczeń wypłacanych bezrobotnym skierowanym do wykonywania prac społecznie użytecznych.

Ustawodawca postanowił także ulżyć honorowym krwiodawcom. Wbrew rządowi przywrócił do ustawy tzw. ulgę na krew. Zgodnie z nią krwiodawcy będą mogli odliczyć od dochodu wartość ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew, nie więcej jednak niż w wysokości 6 proc. dochodu.

– Wprowadzanie takich ulg nie ma większego znaczenia dla zmniejszenia obciążeń podatkowych, ponieważ wynikające z nich kwoty są niewielkie – twierdzi Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy z Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Z ustawy zniknie jednocześnie część dotychczasowych ulg. Od nowego roku nie będzie można korzystać z ulgi odsetkowej, ulgi na sport i na zatrudnienie pomocy domowej.

Istotnie zmienią się zasady opodatkowania dochodów ze sprzedaży mieszkań. Obecny zryczałtowany 10-proc. podatek od przychodów ze sprzedaży zastąpi 19-proc. podatek od dochodu. Nowe zasady będą dotyczyć nieruchomości kupionych po 1 stycznia 2007 r. Dzięki licznym wyjątkom dochód ze sprzedaży często nie będzie opodatkowany, np. wtedy gdy podatnik uzyska dochód ze sprzedaży lokalu, w którym był zameldowany przez co najmniej 12 miesięcy. Także zbycie mieszkania po pięciu latach od zakupu nie będzie traktowane jak źródło przychodu.

1 proc. przekaże urząd

Nowelizacja ułatwia przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnicy (w tym liniowi) nie będą już musieli samodzielnie dokonywać wpłaty darowizny. Wystarczy, że w zeznaniu wskażą dane jednej wybranej przez siebie organizacji. Przekazaniem pieniędzy zajmie się urząd skarbowy.

Kilka zmian dotyczy podatników PIT prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą. Do ustawy dodano przepis określający warunki, których spełnienie będzie skutkować uznaniem, że czynności podatnika nie są wykonywaniem pozarolniczej działalności gospodarczej.

– Celem zmian jest ograniczenie sytuacji, w których pracownicy zmuszani są do przechodzenia na działalność gospodarczą – ocenia Artur Cmoch, wspólnik w kancelarii Grynhoff Woźny i Wspólnicy.

Zwraca jednocześnie uwagę, że warunki określone w nowej definicji mogą być spełnione w sytuacji, w której nie powinno być wątpliwości co do faktu prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Chodzi na przykład o podwykonawców robót budowlanych czy radców prawnych stale współpracujących z kancelariami.

– Zakładam, że powołując się na nowy przepis organy podatkowe nie będą kwestionować statusu podatkowego takich osób – mówi Artur Cmoch.

Nie będzie dużej amortyzacji

Zmiana niekorzystnie oceniana przez ekspertów to wykreślenie z ustawy tzw. dużej 30-proc. amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych. Krytycznie ten pomysł ocenia Dariusz Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

– Sześć lat temu zlikwidowano ulgę inwestycyjną. To był błąd. Istniejąca obecnie premia amortyzacyjna nie jest tak korzystna jak ulga, niemniej zasługuje na pozytywną ocenę. Ponieważ dotyczy nowych środków trwałych, spełnia zadanie prorozwojowe i zachęca do inwestycji – mówi.

W zamian w ustawie pojawi się możliwość jednorazowej amortyzacji, z której będą mogli korzystać mali podatnicy lub podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą. Odliczenie nie będzie mogło przekroczyć 50 tys. euro. Firmy, które nie spełnią kryteriów nowej amortyzacji (czyli duże), a planują inwestycje w środki trwałe, powinny pomyśleć o zakupach przed końcem roku. Tylko wtedy będą mogły skorzystać z obowiązujących jeszcze dziś odliczeń.

– Na wprowadzeniu jednorazowego odpisu mogą skorzystać tylko najdrobniejsi przedsiębiorcy. Zastanówmy się jednak, czy polska gospodarka ma się opierać tylko na firmach, których roczne obroty wraz z VAT nie przekraczają 800 tys. euro? Moim zdaniem nie – uważa Dariusz Malinowski.

Od nowego roku jednoosobowi przedsiębiorcy będą mogli bez żadnych ograniczeń zaliczać w koszty wydatki na reklamę. Będą zaś pozbawieni prawa do odliczania wydatków na reprezentację, czyli usługi gastronomiczne.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał, Magdalena Majkowska
Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Składka zdrowotna a PIT - co się zmieni od 2022 roku?

  Składka zdrowotna a PIT. Projekt (z 26 lipca br.) nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT i ustawy o NFZ) przewiduje m.in. ujednolicenie stawki składki zdrowotnej do wysokości 9% dla wszystkich podatników oraz likwidację możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., tak jak większość innych zmian w PIT.

  Kwota wolna od podatku 30 tys. zł, kwota zmniejszająca podatek 5100 zł - PIT 2022

  Kwota wolna od podatku 2022. W opublikowanym 26 lipca br. projekcie nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT) znalazła się m.in. nowa wysokość kwoty wolnej od podatku w PIT - 30 tys. zł - dla wszystkich podatników obliczających podatek według skali podatkowej. Taka kwota wolna od podatku w PIT uzyskana będzie dzięki podwyższeniu kwoty zmniejszającej podatek do wysokości 5100 zł (30 000 zł x 17% minus 5 100 zł = 0 zł). Ministerstwo Finansów wskazuje, że to europejski poziom kwoty wolnej od podatku, porównywalny z tym osiąganym w Niemczech czy Francji. To 10 razy większa kwota wolna niż jeszcze pięć lat temu. Nowa kwota wolna ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. obok innych zmian w PIT.

  Ulga dla klasy średniej w PIT (ulga dla pracowników) od 2022 roku

  Ulga dla klasy średniej. W skierowanym 26 lipca br. do konsultacji projekcie nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT) znalazła się nowa ulga podatkowa w PIT - tzw. ulga dla klasy średniej. Ministerstwo Finansów wskazuje, że w celu ochrony klasy średniej projekt nie tylko przewiduje podwyższenie do 120 000 zł progu rocznych dochodów, po przekroczeniu którego ma zastosowanie 32% stawka podatku, ale również ulgę podatkową dla pracowników. Ulga ta ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. obok innych zmian w PIT. Na czym ma polegać ulga dla klasy średniej?

  Źródła dochodów Unii Europejskiej - zasoby własne UE

  Źródła dochodów Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do budżetów krajowych, budżet UE jest budżetem inwestycyjnym i nie może wykazywać deficytu. Unia Europejska osiągnęła kompromis ws. wiążącego harmonogramu wprowadzania nowych źródeł dochodów UE. Jakie nowe źródła dochodów zyska Unia?

  Podatki 2022 - kto zyska na zmianach podatkowych

  Polski Ład - kto zyska na zmianach podatkowych. Podwyżka kwoty wolnej od podatku PIT do 30 tys. zł, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu. 26 lipca 2021 r. rozpoczęły się konsultacje pakietu zmian podatkowych. Ministerstwo Finansów planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni w podatkach od 2022 roku? Kto zyska a kto straci na tych zmianach?

  Zmiany w PIT od 2022 roku - projekt, szczegóły, nowe ulgi

  Zmiany w PIT od 2022 roku. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 26 lipca 2021 r. szczegółowe założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (nr UD260). Tego samego dnia gotowy projekt nowelizacji wielu przepisów podatkowych został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt ten stanowi część zmian legislacyjnych w ramach Polskiego Ładu. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów oraz Prezesa Rady Ministrów zmiany w PIT mają wejść w życie od początku 2022 roku. Jakie zmiany w PIT są zapisane w tym projekcie?

  Polski Ład: projekt ustawy podatkowej w konsultacjach

  Polski Ład: projekt ustawy podatkowej w konsultacjach. Przygotowany projekt ustawy podatkowej, będącej elementem Polskiego Ładu, został skierowany do konsultacji publicznych - poinformował 26 lipca 2021 r. minister finansów Tadeusz Kościński. Projekt zawiera m.in. kwotę wolną od podatku PIT w wysokości 30 tys. zł. Pierwsze czytanie tego projektu w Sejmie jest planowane za kilka tygodni, tak by proces legislacyjny zakończył się przed 30 listopada - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

  Kiedy wszczęcie postępowania karnego skarbowego jest "instrumentalne"?

  Kiedy wszczęcie postępowania karnego skarbowego jest "instrumentalne"? Naczelny Sąd Administracyjny opublikował już uzasadnienie uchwały z 24 maja 2021 r. sygn. akt I FPS 1/21, zgodnie z którą sądy administracyjne są uprawnione do dokonywania oceny, czy wszczęcie postępowania karnego skarbowego miało charakter instrumentalny i czy mogło skutecznie wywołać efekt w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Uzasadnienie dostarcza cennych wskazówek, jak należy dokonywać oceny kryterium “instrumentalności”.

  Czy od 1 lipca 2021 r. złożenie JPK_VAT z oznaczeniami MPP jest błędem?

  JPK_VAT z oznaczeniami MPP. Od 1 lipca 2021 r. zmianie uległo rozporządzenie z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (ostatnia zmiana - w par. 11 uchylono pkt 2 ustępu 2, co oznacza, że ewidencja nie musi zawierać oznaczenia "MPP"). Jednocześnie ministerstwo nie zmieniło schemy JPK (zmiana będzie wprowadzona w nowym roku), zatem istnieje nadal możliwość wypełniania pola "MPP" w ewidencji. Czy obecnie - po wejściu w życie zmian w powyższym rozporządzeniu - złożenie w urzędzie JPK_VAT z oznaczeniami MPP będzie traktowane jako błąd?

  Jaka stawka VAT dla instalacji fotowoltaicznej?

  Stawka VAT dla instalacji fotowoltaicznej. Firma jest podwykonawcą. Wykonuje usługę montażu instalacji fotowoltaicznej na rzecz innego przedsiębiorcy na domu jednorodzinnym o powierzchni do 300 m2. Czy w takim przypadku można zastosować stawkę VAT 8%? Czy należy zastosować stawkę 23%?

  Rachunek do spłaty subwencji z PFR a biała lista podatników VAT

  Rachunek do spłaty subwencji z PFR a biała lista podatników VAT. Podatnicy VAT, którzy otrzymali subwencje z Tarczy Finansowej PFR mają wątpliwości, czy rachunek do spłaty subwencji otrzymanej z PFR ma być zgłoszony na białą listę?

  Amortyzacja podatkowa i rozliczenie leasingu - będą zmiany

  Amortyzacja podatkowa i leasing. W ramach pakietu uszczelniającego podatki Ministerstwo Finansów planuje zmianę w przepisach o amortyzacji składników majątku prywatnego wprowadzanego do majątku firmy. Zmienią się także zasady rozliczenia podatkowego sprzedaży majątku firmowego (np. przedmiotów wykupionych z leasingu) przez właścicieli firm – dowiedziała się PAP.

  Pracodawca zapłaci zaległe podatki. Pakiet uszczelniający podatki CIT, PIT, VAT

  Pakiet uszczelniający podatki CIT, PIT, VAT. Ministerstwo finansów chce rozbić solidarność pracodawców i pracowników, która ma miejsce w związku w wypłatą wynagrodzeń "pod stołem". W pakiecie uszczelniającym proponuje m.in., by po ujawnieniu takiej wypłaty to pracodawca, a nie pracownik musiał zapłacić zaległe podatki - dowiedziała się PAP.

  Zabezpieczenie zobowiązania podatkowego - procedura wydania decyzji

  Zabezpieczenie zobowiązania podatkowego to specjalna instytucja, umożliwiająca odciążenie majątku podatnika (a w określonych przypadkach również jego małżonka). Co kluczowe dla podatnika, może ona mieć miejsce nie tylko w toku egzekucji, ale również jeszcze przed wydaniem decyzji o wysokości zobowiązania i przed terminem wymagalności takiego. To narzędzie, w sposób zdecydowany, chroni interesy wierzyciela podatkowego, zwiększając jego możliwości uzyskania zobowiązania podatkowego. Można jednak zrozumieć obawy podatników przy funkcjonowaniu takiego odformalizowanego narzędzia - takie zabezpieczenie (nazywane „przedwymiarowym”) może być przecież ograniczeniem praw podatnika.

  Beneficjenci Tarczy Finansowej PFR 1.0 zaczynają spłatę subwencji

  W poniedziałek 26 lipca 2021 r. beneficjenci Tarczy Finansowej PFR 1.0 zaczynają spłatę części subwencji, które pozostała im po umorzeniu pozostałej kwoty wsparcia z PFR - powiedział PAP wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

  Rejestracja w punkcie kompleksowej obsługi (OSS)

  Rejestracja w punkcie kompleksowej obsługi (OSS). Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości rejestracji w punkcie kompleksowej obsługi (OSS). Jak to zrobić?

  Umorzenie subwencji PFR - ujęcie w księgach rachunkowych

  Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że umorzenie subwencji finansowej (z Tarczy Finansowej PFR), które nastąpiło w 2021 roku powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych roku, w którym nastąpiło to umorzenie. Zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych przez beneficjentów wsparcia począwszy od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.

  Ceny benzyny w 2021 roku będą nadal rosły. Kiedy 6 zł za litr?

  Ceny benzyny. Zdaniem analityków e-petrol, sytuacja cenowa na rynku paliw w Polsce cały czas nie daje kierowcom podstaw do optymizmu. Według nich, spadek cen paliw w rafineriach w tym tygodniu nie zwiastuje dalszych obniżek i jednocześnie jest zbyt mały, by pokazał się w cenach paliw na stacjach.

  Nadgodziny kierowców - jak obliczyć prawidłowo?

  Nadgodziny kierowców - jak obliczyć? Państwowa Inspekcja Pracy wyjątkowo polubiła się z branżą transportową i tematem nadgodzin. Dlaczego? Dlatego, że praca „za kółkiem” i nadgodziny są tak samo nierozłączne jak bajkowy Bolek i Lolek czy też filmowy Flip i Flap. Dlatego nie ma się co dziwić inspektorom, którzy pierwsze co biorą pod lupę, w przypadku firmy transportowej, to rozliczenia godzinowe.

  Dochody z pracy za granicą – gdzie trzeba płacić podatek dochodowy (PIT)?

  Dochody z pracy za granicą a podatek. Miejsce zamieszkania osoby fizycznej wpływa na ustalenie czy podlega ona nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Trzeba podkreślić, że jeśli podatnik będzie miał stałe miejsce zamieszkania za granicą, to w Polsce będzie płacił podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce.

  Płaca minimalna w 2022 roku wyniesie 3 tys. zł

  Płaca minimalna w 2022 roku. Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę (tzw. najniższa krajowa) ma wynosić 3 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa ma być na poziomie 19,60 zł - zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów.

  VAT e-commerce - rewolucja w handlu elektronicznym

  VAT e-commerce. Na pewno każdemu z nas zdarza się zamówić coś przez Internet. Z punktu widzenia konsumenta nie jest to nic trudnego – dodajemy produkt do koszyka, płacimy za niego i po jakimś czasie zamówienie dostarcza kurier we wskazane miejsce. Sprawa wygląda jednak zgoła inaczej z punktu widzenia przedsiębiorcy zajmującego się e-handlem. Zwłaszcza z podatkowego punktu widzenia rozliczenie tego rodzaju sprzedaży może być dość problematyczne. Dodatkowo do końca czerwca unijni sprzedawcy internetowi mogli być w nieco gorszej sytuacji niż ich konkurencja z USA czy Chin, która nie zawsze dbała o odprowadzenie podatku VAT. Między innymi z tych powodów 1 lipca 2021 r. w całej Unii Europejskiej weszły w życie przepisy podatkowe wprowadzające szereg zmian dotyczących handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do Unii Europejskiej.

  Paczki spoza UE - zasady i koszty obsługi zgłoszeń celno-podatkowych od 1 lipca 2021 r.

  Paczki spoza UE - cło i podatki. Od 1 lipca 2021 r. na terenie całej Unii Europejskiej (także w Polsce) weszły w życie nowe przepisy (tzw. pakiet VAT e-commerce) dotyczące składania zgłoszeń celnych oraz poboru podatku VAT przez operatorów pocztowych. Od tego dnia każdy odbiorca towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej (np. z Chin) jest zobowiązany do zapłaty należności celno-podatkowych. Obsługą tego procesu, z pewnymi wyjątkami, zajmuje się Poczta Polska, która przejęła obsługę celną przesyłek spoza UE, stając się podmiotem dokonującym zgłoszeń celnych działającym na rzecz odbiorcy przesyłki, czyli tzw. przedstawicielem pośrednim. Oznacza to, że pocztowcy mogą dokonać zgłoszenia celnego za klienta sprowadzającego towary ze sklepów internetowych np. w Azji.

  Rejestracja w e-TOLL - konieczna przed 30 września

  Rejestracja w e-TOLL. Do 30 września 2021 r. obowiązuje okres przejściowy, w którym funkcjonują dwa systemy – e-TOLL i viaTOLL. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zachęcają przewoźników do szybkiej zmiany viaTOLL na e-TOLL i nie zostawiania tego na ostatni moment. Oprócz ulgi na zakup urządzeń OBU/ZSL, MF i KAS przygotowały pakiet kolejnych ułatwień dla przewoźników.

  Telewizor w kosztach podatkowych firmy

  Telewizor w kosztach firmy. Wydatek na zakup telewizora (używanego jako duży ekran komputerowy do wideokonferencji i sądowych rozpraw on-line) może zaliczyć do kosztów podatkowych przedsiębiorca (prawnik), który częściowo świadczy swoje usługi zdalnie ze swojego mieszkania. Jeżeli cena zakupu nie przekracza 10 tys. zł, to wydatek ten jest kosztem uzyskania przychodów w miesiącu oddania telewizora do używania. Natomiast nie może być kosztem telewizor, jeżeli nie będzie wykorzystywany dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i służyć będzie celom osobistym podatnika.