| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT: podatnicy niewiele zyskają na zmianach

PIT: podatnicy niewiele zyskają na zmianach

Od nowego roku pojawią się nowe ulgi i zwolnienia. Fiskus odmrozi progi podatkowe. Podatnicy stracą prawo do ulgi odsetkowej.


Zmiana prawa

Wiadomo już, jakie podatki będziemy płacili od 2007 roku. Wczoraj Sejm głosował senackie poprawki do rządowej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wbrew ubiegłorocznym obietnicom rządu radykalnego cięcia obciążeń podatkowych nie będzie.

– Pakiet zmian podatkowych ogranicza się do zabiegów kosmetycznych. Nie realizuje ani celów wynikających ze wspierania działalności gospodarczej, ani polityki prospołecznej – mówi prof. dr hab. Artur Nowak-Far, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Zapłacimy niewiele mniej

Będziemy mieć taką samą skalę z podatkami w wysokości 19 proc., 30 proc. i 40 proc. Odmrożone zostaną jednak progi podatkowe. Pierwszy będzie na poziomie 43 405 zł, drugi – 85 528 zł. Podwyższona do 572 zł 54 gr ma być kwota zmniejszająca podatek. Nieco wyższe będą też pracownicze koszty uzyskania przychodu. Na przykład pracownik uzyskujący dochód z jednego miejsca pracy będzie mógł uwzględnić w PIT roczne koszty w wysokości 1302 zł, a z kilku miejsc – nie więcej niż 1953 zł 23 gr. Jeśli jednak podatnik liczy na duże oszczędności w podatkach, może się rozczarować.

– Podatnicy na pewno odczują wprowadzenie nowych progów podatkowych i podwyżkę pracowniczych kosztów uzyskania przychodów, ale zaoszczędzone kwoty będą małe i nie spowodują znacznego obniżenia podatków. Nie poprawią także gruntownie sytuacji ekonomicznej podatników – mówi prof. dr hab. Artur Nowak-Far.

Pojawią się nowe ulgi

W ustawie pojawią się nowe ulgi i kilka zwolnień. Podatnicy będą mogli odliczyć od podatku 120 zł na każde wychowywane dziecko.

Od nowego roku Polacy pracujący za granicą będą mogli obniżyć podstawę opodatkowania za każdy dzień pobytu za granicą, w którym pozostają w stosunku pracy, o kwotę odpowiadającą 30 proc. diety określonej dla pracowników w podróży służbowej.

Kolejne zwolnienie będzie dotyczyć alimentów. Wolne od podatku będą alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny. Opodatkowaniu nie będą też podlegały alimenty na rzecz innych osób niż wcześniej wymienione, zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Nowością będzie też zwolnienie dla świadczeń wypłacanych bezrobotnym skierowanym do wykonywania prac społecznie użytecznych.

Ustawodawca postanowił także ulżyć honorowym krwiodawcom. Wbrew rządowi przywrócił do ustawy tzw. ulgę na krew. Zgodnie z nią krwiodawcy będą mogli odliczyć od dochodu wartość ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew, nie więcej jednak niż w wysokości 6 proc. dochodu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK