REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek płacą wspólnicy

REKLAMA

Jeśli wspólnicy spisują umowę spółki jawnej bez notariusza, sami muszą obliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych, wypełnić deklarację PCC oraz wpłacić odpowiednie kwoty w urzędzie skarbowym.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm., dalej – ustawa o p.c.c.) podatkowi temu podlegają m.in. umowy spółki (akty założycielskie). Umowa spółki jawnej oraz jej zmiana podlegają podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Polski znajduje się siedziba tej spółki. Wpływ na obowiązki wobec fiskusa ma forma zawarcia umowy. Można ją sporządzić w zwykłej formie pisemnej albo u notariusza. Jeśli będzie to akt notarialny, płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych będzie notariusz. Do niego będzie należało obliczenie, pobranie i wpłacenie podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Podatnik wylicza podatek…

Inaczej jest, gdy w zapłacie podatku nie pośredniczy płatnik. Wtedy podatnik samodzielnie musi obliczyć kwotę podatku i zapłacić go w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje z reguły w dniu dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli w tym przypadku w ciągu 14 dni od podpisania umowy spółki.

Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych obciąża solidarnie wszystkie strony umowy. Wspólnicy powinni więc ustalić, kto dopełni związanych z tym obowiązków. Uzgodnienia wiążą tylko strony, a nie organ podatkowy. Oznacza to, że jeśli podatek nie zostanie zapłacony, urząd skarbowy może zażądać jego zapłaty od każdej ze stron lub od obydwu. Zapłacenie należności przez jednego podatnika zwalnia z długu wobec fiskusa także pozostałych zobowiązanych.

Podatnik musi samodzielnie obliczyć stawkę podatku. W przypadku umowy spółki wynosi ona 0,5 proc.

– Przy zawarciu umowy spółki jawnej podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość wkładów wniesionych przez wspólników do majątku spółki – twierdzi Paweł Sylwestrzak z Zespołu Doradztwa Podatkowego kancelarii Salans. Dodaje jednak, że przepisy ustawy zezwalają, by od podstawy opodatkowania odliczyć poniesioną opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców oraz opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisie.

Wpis do wniosku o zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców wynosi 1000 zł, natomiast opłata za ogłoszenie w monitorze – 500 zł.

…i wypełnia formularz

W przypadku umowy spółki organem podatkowym właściwym miejscowo będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę spółki. Podatek można zapłacić albo w kasie urzędu skarbowego albo na jego rachunek. Dowód wpłaty powinien zawierać: imię, nazwisko albo firmę podatnika dokonującego zapłaty, jego NIP, datę dokonania czynności cywilnoprawnej oraz jej przedmiot. Jeśli podatników jest więcej niż dwóch, oprócz PCC-1 trzeba też wypełnić załącznik PCC-1/A. Samo wypełnienie formularza nie powinno sprawiać trudności, ponieważ druk opatrzony jest czytelnymi objaśnieniami.

Edyta Wereszczyńska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Waluta euro w Polsce - kiedy? Stanowcze słowa ministra finansów. Znamienny sondaż

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA