| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprzedaż akcji bez podatku

Sprzedaż akcji bez podatku

Podatnicy, którzy po 1 stycznia 2004 r. sprzedali akcje w celu umorzenia, zakupione przed tą datą, nie musieli płacić podatku dochodowego.


Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął problem podatnika, który po 31 grudnia 2003 r. sprzedał wcześniej nabyte akcje jednego z NFI. Akcje zostały sprzedane na rzecz funduszu w celu ich umorzenia. Podatnik wystąpił o stwierdzenie nadpłaty związanej z transakcją. Organy podatkowe orzekły nadpłatę w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży akcji w celu ich umorzenia, jednak niższą niż określona przez skarżącego. Wskazały, że zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 202, poz. 1956 z późn. zm.), który stanowił podstawę żądania stwierdzenia nadpłaty, przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów uzyskanych po 31 grudnia 2003 r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pod warunkiem że zostały zakupione przed 1 stycznia 2004 r.

W ocenie organu podatkowego przepis dotyczy dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 i art. 30b ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie odnosi się natomiast do dochodu ze sprzedaży akcji w celu ich umorzenia, który na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest uznawany za dochód z udziału w zyskach osób prawnych.

W uchwale podjętej w siedmioosobowym składzie NSA nie podzielił tego stanowiska. Do uzyskanego w 2004 roku dochodu z odpłatnego zbycia akcji, w celu ich umorzenia, nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem że są to akcje nabyte przed 1 stycznia 2004 r.

NSA wyjaśnił, że art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy nowelizującej stanowi kontynuację, w zmienionej formule, zwolnienia podatkowego o charakterze okresowym, przewidzianego w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sąd zwrócił uwagę, że wykładnia korzystna dla podatników realizuje także podnoszony w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego oraz trybunałów europejskich postulat ochrony praw nabytych. Przy podejmowaniu decyzji o nabyciu papierów wartościowych kierowano się bowiem ówcześnie obowiązującym zwolnieniem od podatku dochodów z ich zbycia.

Sygn. akt II FPS 2/06

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »