Sprzedaż akcji bez podatku
REKLAMA
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął problem podatnika, który po 31 grudnia 2003 r. sprzedał wcześniej nabyte akcje jednego z NFI. Akcje zostały sprzedane na rzecz funduszu w celu ich umorzenia. Podatnik wystąpił o stwierdzenie nadpłaty związanej z transakcją. Organy podatkowe orzekły nadpłatę w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży akcji w celu ich umorzenia, jednak niższą niż określona przez skarżącego. Wskazały, że zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 202, poz. 1956 z późn. zm.), który stanowił podstawę żądania stwierdzenia nadpłaty, przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów uzyskanych po 31 grudnia 2003 r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pod warunkiem że zostały zakupione przed 1 stycznia 2004 r.
W ocenie organu podatkowego przepis dotyczy dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 i art. 30b ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie odnosi się natomiast do dochodu ze sprzedaży akcji w celu ich umorzenia, który na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest uznawany za dochód z udziału w zyskach osób prawnych.
W uchwale podjętej w siedmioosobowym składzie NSA nie podzielił tego stanowiska. Do uzyskanego w 2004 roku dochodu z odpłatnego zbycia akcji, w celu ich umorzenia, nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem że są to akcje nabyte przed 1 stycznia 2004 r.
NSA wyjaśnił, że art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy nowelizującej stanowi kontynuację, w zmienionej formule, zwolnienia podatkowego o charakterze okresowym, przewidzianego w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sąd zwrócił uwagę, że wykładnia korzystna dla podatników realizuje także podnoszony w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego oraz trybunałów europejskich postulat ochrony praw nabytych. Przy podejmowaniu decyzji o nabyciu papierów wartościowych kierowano się bowiem ówcześnie obowiązującym zwolnieniem od podatku dochodów z ich zbycia.
Sygn. akt II FPS 2/06
Aleksandra Tarka
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA