| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Minimalne okresy amortyzacji pozostaną bez zmian

Minimalne okresy amortyzacji pozostaną bez zmian

Dla określonych budynków niemieszkalnych okres amortyzacji nie będzie mógł być krótszy niż 10 lat, wynika ze znowelizowanej ustawy o PIT.Podatnicy – generalnie – mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji. Z tym że dla środków transportu, w tym samochodów osobowych, okres amortyzacji nie będzie mógł być krótszy niż 30 miesięcy.

Z kolei dla budynków (lokali) niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5 proc., będzie to 40 lat pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do użytkowania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podatnika. Z tym że okres amortyzacji nie będzie mógł być krótszy niż 10 lat.

Takie regulacje zawarte są w znowelizowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy te zaczną obowiązywać z początkiem 2007 roku.

30
miesięcy będzie wynosił minimalny okres amortyzacji środków transportu


Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »