Przychód najpóźniej w dniu wystawienia faktury. Nowelizacja ustawy o CIT
REKLAMA
Z początkiem 2007 roku zmienią się dotychczasowe sposoby ustalania momentu powstania przychodu z działalności gospodarczej. Przewiduje to znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej – ustawa o CIT). Jak podkreśla Adrian Artowicz, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej, celem nowelizacji w tym zakresie jest dostosowanie daty powstania przychodu w podatku dochodowym do daty powstania obowiązku podatkowego w VAT. W zmienionej ustawie o CIT nadano nowe brzmienie art. 12 ust. 3a.
– Zasadą ogólną będzie zatem powstanie przychodu w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi), nie później j ednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności – wyjaśnia Adrian Artowicz.
Nadano też nowe brzmienie art. 12 ust. 3c ustawy o CIT. Jak wynika z tych przepisów, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, to za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ust. 3c stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego.
Nowelizacja zakłada rozszerzenie obecnie obowiązującej definicji kosztów uzyskania przychodów przez uznanie za koszt uzyskania przychodów także kosztów poniesionych w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zmiana ta ma jednakże charakter wyjaśniający, gdyż już obecnie takie koszty uznaje się za koszty uzyskania przychodów. Ponadto, jeżeli koszty zostały poniesione w walutach obcych, to przelicza się je na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, a nie jak obecnie wg kursu z dnia poniesienia kosztu.
Zmienią się też reguły potrącalności kosztów uzyskania przychodów. Przede wszystkim do ustawy wprowadzono podział kosztów na bezpośrednie i pośrednie. Zasadą będzie rozliczenie kosztów bezpośrednich w roku, w którym zostaną osiągnięte związane z nimi przychody. Koszty pośrednie będą natomiast rozliczone w roku, w którym je poniesiono.
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA