reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małżonkowie obliczą wspólnie limit zwrotu

Małżonkowie obliczą wspólnie limit zwrotu

Ustalając kwotę przysługującego limitu zwrotu VAT, małżonkowie powinni uwzględnić kwoty otrzymane przez każde z nich przed zawarciem małżeństwa.

Zmiana prawa

Senacka komisja rozpatrzy jutro ustawę o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. W nowelizacji uregulowano m.in. kwestię związaną z określaniem wysokości limitu zwrotu w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim, przy czym z pojęcia małżonków wyłączono osoby, w stosunku do których sąd orzekł separację. Przypomnijmy, że w przypadku małżeństwa, wniosek o zwrot VAT może być złożony wspólnie z małżonkiem lub przez każdego małżonka odrębnie.

W obecnym brzmieniu art. 4 ust. 3 ustawy stanowi jedynie, że w przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim kwota zwrotu dotyczy łącznie obojga małżonków. Nie wiadomo jednak, na jakich zasadach osoba fizyczna powinna ustalać limit zwrotu, w przypadku uprzedniego otrzymania kwoty zwrotu przez nią lub jej małżonka. Zgodnie z nowelizacją, jeżeli osoba fizyczna otrzymała zwrot VAT przed zawarciem małżeństwa, obliczoną kwotę zwrotu - dotyczącą obojga małżonków - należy pomniejszyć o uprzednio otrzymane kwoty. Jeżeli natomiast zwrot VAT osobie fizycznej ma miejsce po ustaniu małżeństwa lub orzeczeniu separacji, kwotę zwrotu należy pomniejszyć o 50 proc. kwoty otrzymanej w trakcie trwania małżeństwa, jeżeli małżonkowie składali wspólny wniosek, lub o kwotę otrzymanego zwrotu, jeżeli wniosek składany był odrębnie. Uściślono też, że kwota zwrotu w przypadku małżonków ma być obliczona na moment poniesienia wydatków uprawniających do zwrotu, a nie na moment złożenia wniosku. Wniosek musi zostać podpisany przez każde z małżonków bez względu na to, czy składają go wspólnie czy każde z nich odrębnie.

Magdalena Majkowska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama