| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każda pomoc jest opodatkowana

Nie każda pomoc jest opodatkowana

Pomoc świadczona przez fundacje i organizacje charytatywne na rzecz osoby fizycznej nie zawsze stanowi darowiznę i podlega podatkowi od spadków i darowizn.


Odpowiadając na interpelację poselską dotyczącą potrzeby zwolnienia od podatku darowizn na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych, dokonywanych przez fundacje i inne organizacje charytatywne, minister finansów przyznał, że takich zmian nie uwzględnia najnowsza nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2006 r. nr 222, poz. 1629).


Minister zwraca uwagę, że w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym podatnik może zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie ulg podatkowych, w tym
m.in. odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie podatku na raty albo umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych wraz z odsetkami.


Ponadto MF wskazuje, że nie każde bezpłatne przysporzenie, w tym pomoc świadczona przez fundacje i organizacje charytatywne na rzecz osoby fizycznej, stanowi darowiznę i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 889 kodeksu cywilnego nie stanowią umowy darowizny m.in. te przysporzenia o charakterze nieodpłatnym, których świadczenie wynika z innej niż darowizna umowy, a zatem z innego tytułu prawnego.


Kryterium decydującym o objęciu danej pomocy podatkiem od spadków i darowizn jest forma prawna świadczonej pomocy, a zatem treść konkretnej umowy wiążącej strony. Strony mogą dokonać wyboru rodzaju czynności prowadzącej do udzielenia pomocy, przy wykorzystaniu nie tylko ogólnej zasady swobody zawierania umów i postanowień statutu tych organizacji, ale także z uwzględnieniem skutków podatkowych tych czynności, wybierając najkorzystniejsze w tym zakresie rozwiązanie.


Jeżeli strony zdecydują się na umowę darowizny, w przypadku osób zaliczonych do III grupy podatkowej (osób obcych), obowiązek zapłaty podatku wystąpi w przypadku, gdy wartość pomocy (przekazanych rzeczy, w tym pieniędzy lub praw majątkowych) przekroczy kwotę wolną od podatku, tj. kwotę 4902 zł (z uwzględnieniem zasady kumulacji wartości rzeczy lub praw majątkowych otrzymanych od tej samej osoby w okresie 5 lat).

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »