reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każda pomoc jest opodatkowana

Nie każda pomoc jest opodatkowana

Pomoc świadczona przez fundacje i organizacje charytatywne na rzecz osoby fizycznej nie zawsze stanowi darowiznę i podlega podatkowi od spadków i darowizn.


Odpowiadając na interpelację poselską dotyczącą potrzeby zwolnienia od podatku darowizn na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych, dokonywanych przez fundacje i inne organizacje charytatywne, minister finansów przyznał, że takich zmian nie uwzględnia najnowsza nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2006 r. nr 222, poz. 1629).


Minister zwraca uwagę, że w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym podatnik może zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie ulg podatkowych, w tym
m.in. odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie podatku na raty albo umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych wraz z odsetkami.


Ponadto MF wskazuje, że nie każde bezpłatne przysporzenie, w tym pomoc świadczona przez fundacje i organizacje charytatywne na rzecz osoby fizycznej, stanowi darowiznę i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 889 kodeksu cywilnego nie stanowią umowy darowizny m.in. te przysporzenia o charakterze nieodpłatnym, których świadczenie wynika z innej niż darowizna umowy, a zatem z innego tytułu prawnego.


Kryterium decydującym o objęciu danej pomocy podatkiem od spadków i darowizn jest forma prawna świadczonej pomocy, a zatem treść konkretnej umowy wiążącej strony. Strony mogą dokonać wyboru rodzaju czynności prowadzącej do udzielenia pomocy, przy wykorzystaniu nie tylko ogólnej zasady swobody zawierania umów i postanowień statutu tych organizacji, ale także z uwzględnieniem skutków podatkowych tych czynności, wybierając najkorzystniejsze w tym zakresie rozwiązanie.


Jeżeli strony zdecydują się na umowę darowizny, w przypadku osób zaliczonych do III grupy podatkowej (osób obcych), obowiązek zapłaty podatku wystąpi w przypadku, gdy wartość pomocy (przekazanych rzeczy, w tym pieniędzy lub praw majątkowych) przekroczy kwotę wolną od podatku, tj. kwotę 4902 zł (z uwzględnieniem zasady kumulacji wartości rzeczy lub praw majątkowych otrzymanych od tej samej osoby w okresie 5 lat).

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama