Nie każda pomoc jest opodatkowana
REKLAMA
Odpowiadając na interpelację poselską dotyczącą potrzeby zwolnienia od podatku darowizn na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych, dokonywanych przez fundacje i inne organizacje charytatywne, minister finansów przyznał, że takich zmian nie uwzględnia najnowsza nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2006 r. nr 222, poz. 1629).
Minister zwraca uwagę, że w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym podatnik może zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie ulg podatkowych, w tym
m.in. odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie podatku na raty albo umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych wraz z odsetkami.
Ponadto MF wskazuje, że nie każde bezpłatne przysporzenie, w tym pomoc świadczona przez fundacje i organizacje charytatywne na rzecz osoby fizycznej, stanowi darowiznę i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 889 kodeksu cywilnego nie stanowią umowy darowizny m.in. te przysporzenia o charakterze nieodpłatnym, których świadczenie wynika z innej niż darowizna umowy, a zatem z innego tytułu prawnego.
Kryterium decydującym o objęciu danej pomocy podatkiem od spadków i darowizn jest forma prawna świadczonej pomocy, a zatem treść konkretnej umowy wiążącej strony. Strony mogą dokonać wyboru rodzaju czynności prowadzącej do udzielenia pomocy, przy wykorzystaniu nie tylko ogólnej zasady swobody zawierania umów i postanowień statutu tych organizacji, ale także z uwzględnieniem skutków podatkowych tych czynności, wybierając najkorzystniejsze w tym zakresie rozwiązanie.
Jeżeli strony zdecydują się na umowę darowizny, w przypadku osób zaliczonych do III grupy podatkowej (osób obcych), obowiązek zapłaty podatku wystąpi w przypadku, gdy wartość pomocy (przekazanych rzeczy, w tym pieniędzy lub praw majątkowych) przekroczy kwotę wolną od podatku, tj. kwotę 4902 zł (z uwzględnieniem zasady kumulacji wartości rzeczy lub praw majątkowych otrzymanych od tej samej osoby w okresie 5 lat).
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat