reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nieodliczone wydatki na remont można jeszcze odliczyć

Nieodliczone wydatki na remont można jeszcze odliczyć

Podatnicy, którym w ubiegłym roku zabrakło podatku na całkowite wykorzystanie ulgi remontowej, mogą wydatki poniesione na ten cel rozliczyć w zeznaniu za 2006 rok.Możliwość odliczenia kwoty wynikającej z ulgi remontowej dają podatnikom przepisy przejściowe, które likwidowały tę preferencję podatkową. Chodzi tu o trzyletnią ulgę remontową, która obejmowała okres 2003-2005. Ustawodawca, likwidując to odliczenie, zastrzegł, że jeżeli kwota odliczenia przekracza podatek należny za rok podatkowy, przechodzi ona na lata następne, aż do całkowitego wykorzystania. Daje to możliwość skorzystania z ulgi tym podatnikom, którym zabrakło podatku w ubiegłym roku. Mogą oni dokończyć odliczanie wydatków, które najpóźniej w 2005 roku ponieśli w związku z remontem lub modernizacją domu lub budynku mieszkalnego. Podatnicy nie będą jednak mogli odliczyć wydatków z ubiegłego roku (2006).


Odliczeniu podlegają wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe podatnika, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.


Wysokość wydatków na remont ustalana była na podstawie faktury VAT wystawionej przez podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub na podstawie dowodu odprawy celnej. Limit odliczeń w przypadku lokalu mieszkalnego wynosił 19 proc. poniesionych wydatków, jednak nie mógł przekroczyć kwoty 4725 zł (limit wydatków wynosił 24 868,42 zł). Odliczenie było możliwe, jeżeli suma wydatków poniesionych przez podatnika od początku okresu trzyletniego wynosiła co najmniej 567 zł. Wskazane limity odliczeń obowiązywały w stosunku do obojga małżonków.


Wydatki mieszkaniowe do odliczenia w latach następnych wpisujemy w pozycji 96 części D formularza PIT-37.Edyta Wereszczyńska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama