reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pracodawcy domagają się zmniejszenia kontroli

Pracodawcy domagają się zmniejszenia kontroli

Business Centre Club chce ograniczyć liczbę i czas kontroli w przedsiębiorstwach. Wczoraj przedstawiła odpowiednie projekty ustaw.


Nieprecyzyjne przepisy związane z kontrolami są jedną z głównych barier prowadzenia działalności w gospodarczej w Polsce - uważają pracodawcy z Business Centre Club. Ich zdaniem 40 instytucji uprawnionych do kontroli może sparaliżować funkcjonowanie przedsiębiorstwa nawet na kilka miesięcy.

BCC przeprowadził kilka dni temu sondaż. 1,2 tys. firm zapytano o kontrole w ich zakładzie w ubiegłym roku. Okazało się, że średnio każda z nich miała w firmie cztery inspekcje. 11 proc. firm było kontrolowanych od sześciu do dziesięciu razy, a 9 proc. - ponad dziesięć razy. Jeden z przedsiębiorców miał na głowie aż 20 inspektorów.

 

Instytucjami najczęściej kontrolującymi były: Urząd Skarbowy (kontrolował 47 proc. badanych), Państwowa Inspekcja Pracy (44 proc.), Państwowa Inspekcja Sanitarna (22 proc.) i ZUS (15 proc.).

Problem kontroli miała rozwiązać nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - wejdzie w życie w lipcu 2008 r. Zapisano w niej, że w jednym czasie w firmie może być tylko jedna kontrola. Problem w tym, że przewidziano szereg wyjątków. Część urzędów wyłączono bowiem z nowelizacji, pozwalając działać im na podstawie własnych przepisów.

- Tak naprawdę więc nic się nie zmieniło. Nadal będzie możliwość prowadzenia dowolnej liczby kontroli - uważa Bogusław Piwowar z BCC. Jego organizacja ogłosiła wczoraj projekty ograniczające kontrole ZUS, Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Za kilka miesięcy mają być kolejne projekty zmian. - W projektach domagamy się też, aby wszystkie instytucje ustalały ze sobą terminy kontroli. Nie może być sytuacji, że wszystkie nagle zjawiają się w zakładzie - dodaje Piwowar.

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama