REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepszą polską księgową została Ewa Misiaszek

REKLAMA

W sobotę wyłoniony został zwycięzca VIII edycji konkursu Księgowy Roku organizowanej pod patronatem Gazety Prawnej. Najlepsza okazała się Ewa Misiaszek z Katowic. Pokonała ponad sześć tysięcy osób i jako jedyna z trójki finalistów najlepiej rozwiązała sześć finałowych zadań.


ROZMOWA z laureatką konkursu

Autopromocja


Aby być dobrym księgowym, nie trzeba posiadać od razu uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przykładem jest Ewa Misiaszek, zwyciężczyni konkursu Księgowy Roku 2006.

Wygrała pani tegoroczną edycję konkursu. Jakich rad może pani udzielić osobom, które będą się przygotowywały do kolejnych edycji?

- Do tego konkursu trudno przygotować się w jakiś szczególny sposób. Przygotowaniem jest codzienna praca księgowego, ciągłe sięganie do przepisów i bieżące czytanie prasy fachowej i to nie tylko na tematy poruszające problemy ze swojej firmy.


Jednak wiedza to część sukcesu. Etap finałowy odbywa się w obecności widzów. To dość duże utrudnienie. Jak zwycięsko przejść ten etap?

- Faktycznie obecność publiczności może być paraliżująca i trzeba umieć opanować stres i emocje. Przede wszystkim nie należy myśleć o zwycięstwie. Ja nie spodziewałam się nawet awansu do finału, a co dopiero wygranej w całym konkursie. Po raz pierwszy pomyślałam, że to ja mogę wygrać przed ostatnim pytaniem, kiedy wyszłam na prowadzenie w klasyfikacji punktowej i oczekując na swoją kolej - odpowiadałam jako druga - uświadomiłam sobie, że zwycięstwo nie jest takie całkiem abstrakcyjne. Na to ostatnie pytanie udzieliłam najbardziej chaotycznej odpowiedzi w całym konkursie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jest pani główną księgową. Wygrywając konkurs potwierdziła pani swoją wiedzę. Czy uważa pani, że regulacje dotyczące zawodu księgowego powinny zostać zmienione? Może trzeba wprowadzić licencjonowanie księgowych w firmach?

- Wydaje mi się, że obecne regulacje prawne dotyczące zawodu księgowego są wystarczające. Ja nie mam uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, bo dyplom mam ze specjalności finanse i inwestycje i choć poprzez indywidualny plan i program studiów zrealizowałam prawie cały program studiów z rachunkowości, musiałabym teraz zdawać egzamin państwowy lub skończyć studia podyplomowe, które zresztą właśnie realizuję. Gdyby było licencjonowanie księgowych na etatach w firmach, to pewnie nie byłoby mnie tu dzisiaj.


Czy pani zdaniem certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów daje gwarancję jakości usług księgowych?

- Myślę, że wśród osób, które mają licencję MF, są zarówno takie, które świetnie sprawdzają się w tym zawodzie, jak i takie, które się do tego kompletnie nie nadają. Zetknęłam się już w życiu z przypadkami, gdzie np. biuro rachunkowe popełniało kardynalne błędy, będące wynikiem nie braku wiedzy, lecz zwykłego niechlujstwa czy braku należytej staranności. A przecież żaden egzamin nie zweryfikuje cech osobowych kandydata. Tak naprawdę to życie często weryfikuje umiejętności, które nie są oparte wyłącznie na znajomości przepisów prawnych i podatkowych. Kiepskiemu księgowemu trudniej znaleźć dobrą pracę w dużej firmie niż temu, który ma duże kwalifikacje, umiejętności i predyspozycje osobowościowe na to stanowisko.


Jakie wyzwania stoją obecnie przed księgowymi?

- Wyzwaniem dla każdego księgowego w Polsce jest nadążanie za często zmieniającymi się i przede wszystkim niejednoznacznymi przepisami. Ponadto, zwłaszcza na bazie moich ostatnich doświadczeń zawodowych, uważam, że księgowi mają zbyt małą wiedzę prawną. Jest bardzo wiele zagadnień na styku prawa, podatków i rachunkowości i będąc fachowcem tylko w jednej z tych dziedzin można nie być w stanie ogarnąć tak złożonych kwestii, jak np. przekształcenia formy prawnej firmy.


Jeśli chodzi o wiedzę z rachunkowości, to jaki obszar jest dla pani najtrudniejszy?

- Wydaje mi się, że MSR-y. Na co dzień nie mam z tym zbyt wiele do czynienia i moja wiedza na ten temat ogranicza się tylko do przeczytanych kilku opracowań teoretycznych.


Rozmawiała Agnieszka Pokojska

Autopromocja


EWA MISIASZEK

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach, specjalność finanse i inwestycje. Od ponad dwóch lat pracuje jako główna księgowa w Wydawnictwie Elamed. Pracę rozpoczynała jako młodsza księgowa w kancelarii Grupa Gumułka.


KONKURS MA JUŻ OSIEM LAT

Autopromocja

Konkurs Księgowy Roku został przeprowadzony po raz pierwszy w 1999 roku. Organizatorami byli Grupa Wydawnicza INFOR oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. W pierwszej edycji konkursu nie przyznano nagrody głównej tylko trzy wyróżnienia. Dostali je Łucja Gawlik, Aurelia Malatyńska oraz Zdzisław Pakuła. W kolejnych latach współorganizatorem konkursu była firma Matrix.pl. Od maja 2005 roku jej obowiązki przejęła firma SAGE SYMFONIA.


Zwycięzcami konkursu byli:

l w 2000 roku - główna księgowa Barbara Skowrońska,

l w 2001 roku - dyrektor finansowy Paweł Piechowicz,

l w 2002 roku - zastępca dyrektora finansowego Andrzej Dac,

l w 2003 roku - zastępca dyrektora finansowego Ryszard Kędzierski,

l w 2004 roku - dyrektor finansowy Wiesław Stachowiak,

l w 2005 roku - dyrektor nadzoru księgowego Andrzej Stępak.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA