Błąd trzeba wykazać
REKLAMA
Firmy, które podlegają obowiązkowemu badaniu, muszą sporządzać zestawienie zmian w kapitale własnym. Bożena Balcer z HLB Frąckowiak i Wspólnicy twierdzi, że problemem dla sporządzających to zestawienie bywa prawidłowe wykazanie zmian związanych z operacjami, które nie wpływają na wynik finansowy, lecz mają związek wyłącznie z kapitałem własnym.
- Przy sprzedaży lub umorzeniu w drodze obniżenia kapitału zakładowego dodatnią różnicę między ich ceną sprzedaży bądź wartością nominalną a ceną nabycia należy wykazać jako zwiększenie kapitału zapasowego - wyjaśnia rozmówczyni.
Dodaje, że różnica ujemna zmniejsza ten kapitał, a pozostała jej część, przewyższająca kapitał zapasowy, powinna zostać ujęta jako strata z lat ubiegłych i opisana w informacji dodatkowej.
Z kolei Julita Sobczak, biegły rewident z HLB Frąckowiak i Wspólnicy, podkreśla, że spółki zapominają, że błąd podstawowy wykazuje się w zestawieniu w pozycji zysk/strata z lat ubiegłych i w kapitale własnym.
- Pozwala to pokazać pozycje te w takiej wartości, jaką jednostka wykazałaby, gdyby nie popełniła błędu podstawowego. W zestawieniu zmian w kapitale własnym błąd podstawowy wykazuje się w roku jego wykrycia i ujęcia w księgach rachunkowych, np. błąd wykryty w roku 2006, a dotyczący roku 2005, wykazuje się w zestawieniu za rok 2006.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat