Dochód z umorzonych zaległości z podatkiem
REKLAMA
Minister finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską, stwierdził, że od umorzonych przez jednostki samorządu terytorialnego należności należy odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych. Według MF w takim przypadku mamy do czynienia z przychodami z innych źródeł.
Resort tłumaczy, że z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, że opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i art. 52c.
W katalogu zwolnień zawartym w art. 21 ustawy nie ma zwolnienia od podatku kwoty odpowiadającej należnościom jednostek samorządu terytorialnego i jej jednostek organizacyjnych umorzonych na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. W odniesieniu do tych przychodów nie zostało także wydane rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku.
Zdaniem ministra umorzone przez samorządy należności pieniężne, o ile są związane ze świadczeniami ekwiwalentnymi (odpłatnymi), wzajemnymi (np. opłata za wieczyste użytkowanie, czynsz z tytułu wynajmu lokalu), stanowią przychód z tzw. innych źródeł. W momencie zwolnienia z długu po stronie dłużnika powstaje przysporzenie o charakterze majątkowym. Artykuł 20 ust. 1 ustawy o PIT zawiera otwarty katalog przychodów z innych źródeł. Nie wymienia wszystkich rodzajów przychodów, które obejmuje swym zakresem.
Na osobie otrzymującej przychód ciąży obowiązek wykazania go w zeznaniu podatkowym i zsumowania z innymi dochodami w celu obliczenia należnego podatku dochodowego (według skali podatkowej). Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że w przypadku gdy z powodu złej sytuacji materialnej podatnik nie jest w stanie wypełnić swoich zobowiązań, może zwrócić się do właściwego organu z wnioskiem o umorzenie zaległości. Pozwala na to art. 67a Ordynacji podatkowej.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat