reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy

Opodatkowanie używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda dzisiaj wyrok dotyczący polskiej akcyzy na zagraniczne auta. Gdy akcyza będzie naruszać prawo UE, będzie można odzyskać podatek. Na decyzję trybunału czeka dwa miliony podatników.


Dziś ETS wyda wyrok w sprawie polskiej akcyzy nakładanej na używane samochody sprowadzane z zagranicy. Dwa miliony podatników czeka na to rozstrzygnięcie z nadzieją, że będą mogły odzyskać zapłacony podatek. We wrześniu 2006 r. rzecznik generalny ETS wydał już w tej sprawie opinię, uznając, że wysoka akcyza nakładana przez Polskę na używane samochody sprowadzane z innych krajów UE jest niezgodna z prawem unijnym. Niezgodność ta dotyczy tylko samochodów, które w momencie sprowadzenia były starsze niż dwa lata oraz ich wartość była podana na realnym poziomie. Co to będzie oznaczać? Jeśli Trybunał uzna akcyzę za naruszającą prawo wspólnotowe w taki sam sposób jak rzecznik generalny, część podatku odzyskają tylko uczciwi podatnicy, którzy nie zaniżyli podstawy opodatkowania. Zwrot będzie przysługiwał tylko wtedy, gdy akcyza zapłacona od auta była wyższa niż ta, którą musieliby zapłacić od takiego samego samochodu kupionego w Polsce.


Korzystny wyrok dla podatników nie będzie taki dla polskiego rządu. Ministerstwo Finansów będzie musiało opracować procedurę ewentualnych zwrotów. Jak wyjaśnił w rozmowie z GP wiceminister finansów Jacek Dominik, nad zasadami zwrotów resort finansów już pracuje. Podkreślił, że korzystny dla podatników wyrok ETS będzie mieczem obosiecznym. Niektórym podatnikom pomoże, ale innym może przysporzyć problemów.


Konieczności dokonywania dużych zwrotów akcyzy nie obawia się również minister finansów Zyta Gilowska.


- Nie wchodzą w grę duże zwroty podatku - podkreśla wicepremier. Dodaje, że resort jest przygotowany na każdy werdykt. Rząd spodziewa się zakwestionowania mechanizmu naliczania podatku, a nie samego nakładania akcyzy na auta sprowadzane z Unii.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama