Niepełnosprawni nie muszą płacić podatku za psa
REKLAMA
Nowe prawo
Obowiązek zapłaty podatku wynika z art. 13 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. z 2006 r. Dz.U. nr 121, poz. 844) i dotyczy wyłącznie osób fizycznych posiadających psy.
Podatku nie pobiera się od osób prawnych ani innych jednostek organizacyjnych. Wysokość stawek podatku ustala rada gminy, z tym że nie mogą one przekraczać maksymalnych kwot określonych w wydawanym corocznie obwieszczeniu ministra finansów. W tym roku górna granica stawki podatku od posiadania psów wynosi 53,69 zł rocznie od każdego psa.
W zakresie tego podatku obowiązują zwolnienia obejmujące cztery kategorie podatników:
- osoby niepełnosprawne (niewidomi, głuchoniemi, niedołężni), którym psy służą pomocą,
- osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe (zwolnienie dotyczy jednego psa),
- rolników utrzymujących psy w celu pilnowania gospodarstwa (zwolnienie dotyczy dwóch psów),
- pod warunkiem wzajemności - członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osoby zrównane z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium RP.
Rady gminy mogą w drodze uchwał wprowadzać inne niż wymienione w ustawie zwolnienia dla posiadaczy psów. Ustalają one także terminy płatności i zasady poboru podatku.
2007 rok jest ostatnim rokiem obowiązywania podatku od posiadania psów w obecnej formie. Począwszy od 2008 roku zostanie on zastąpiony fakultatywną opłatą, której wprowadzenie będzie zależało od uchwały rady gminy. Górna granica opłaty wyniesie 100 zł, przy czym w ramach opłaty będą obowiązywały takie same zwolnienia ustawowe jak przy obecnym podatku.
Magdalena Majkowska
REKLAMA
REKLAMA