Pisma podatkowe wysłane do pełnomocnika uważa się za doręczone prawidłowo
REKLAMA
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął kwestię dotyczącą prawidłowości doręczeń.
Podatnik w 1998 roku prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Dodatkowo wykonał też usługi reklamowe, które nie podlegały opodatkowaniu ryczałtem. Organy podatkowe stwierdziły zatem, że został wyłączony z ryczałtu i od tego momentu powinien stosować opodatkowanie na zasadach ogólnych.
Po bezskutecznym odwołaniu sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który w pierwszej instancji oddalił skargę podatnika.
Pełnomocnik podatnika zaskarżył więc niekorzystny wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Twierdził, że organy podatkowe nieskutecznie doręczały korespondencję, w tym decyzje podatkowe. Podatnik miał pełnomocnika, a pisma trafiały na adres podatnika i były odbierane przez pracownika.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną. Oceniając skuteczność doręczeń, sąd nie miał wątpliwości, że zarzuty są bezpodstawne. Pełnomocnik sam wskazał jako adres do doręczeń adres podatnika, a nie np. adres swojego biura. Co więcej, w pełnomocnictwie upoważnił do odbioru korespondencji pracownika podatnika. Trudno się więc dziwić, że organy podatkowe doręczały korespondencję na wskazany przez pełnomocnika adres.
Ponadto, organy podatkowe wykazały, że pisma trafiały do rąk pełnomocnika. Jak zauważył sąd, to na pełnomocniku ciążył obowiązek takiego zorganizowania sobie pracy, aby otrzymywał korespondencję na czas. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt II FSK 148/06
Aleksandra Tarka
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA