Na zmianach skorzystali mali podatnicy i przedsiębiorcy rozpoczynający działalność
REKLAMA
Nowe prawo
Prawo do dokonania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych przysługuje dwóm kategoriom podatników. Są to osoby, które rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej w roku rozpoczęcia działalności oraz mali podatnicy. Podstawową korzyścią nowej metody jest to, że podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych. Odpis ma być dokonany w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. I nie może przekroczyć w roku podatkowym równowartości kwoty 50 tys. euro.
Limit dotyczy łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Jednorazowych odpisów dokonuje się najwcześniej w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji. Alternatywnie podatnik może stosować zasady określone w art. 22h ust. 4 ustawy, czyli dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego. Przy określaniu limitu 50 tys. euro nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nieprzekraczającej 3500 zł.
Prawa do jednorazowych odpisów nie mają wszyscy podatnicy rozpoczynający działalność. Z tej grupy zostały wyłączone osoby, które w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadziły działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej. Sytuacja ta ma zastosowanie także do podatnika, gdy działalność taką prowadził małżonek (z zastrzeżeniem, że między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa).
50 tys. euro wynosi limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.
Podstawa prawna:
- Art. 22k ust. 7 - 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Aleksandra Tarka
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA