REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki wojewoda, takie prawo

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Durne przepisy! Chciałem złożyć oświadczenie swoje i żony za jednym razem. Nie pomyślałem, że dla każdego dokumentu jest inny termin - narzeka wójt Bystrej-Sidziny. I może się wybroni. A może nie.

MSWiA twierdzi, że przepisy o oświadczeniach majątkowych są jasne: kto się spóźnił, traci mandat w samorządzie. Ale z kraju nadchodzą informacje, że sami wojewodowie różnie interpretują prawo.

Rozpoczął się też spór o to, czy trzeba złożyć oświadczenie o działalności gospodarczej małżonka. Przepisy mówią o "wykonywaniu" działalności na terenie gminy. Ale co to znaczy? Urzędnicy rządowi uważają, że rozstrzyga tu miejsce zarejestrowania firmy i płacenia podatków. - Przedsiębiorca rejestruje się tam, gdzie mieszka. Ale przecież nie zawsze ma tam klientów. Może też być tak, że ma zarejestrowaną firmę, ale faktycznie działalności gospodarczej nie prowadzi i nie ma z niej dochodów - tłumaczy Katarzyna Urbańska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Warszawa: wojewoda nie uznaje pani prezydent

- Warszawa nie ma już prezydenta. Jeśli pani Hanna Gronkiewicz-Waltz chce pracować w ratuszu, to proszę bardzo, ale to praca społeczna - powiedział wczoraj  Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.

PiS nie ma wątpliwości: ponieważ prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po terminie złożyła oświadczenie majątkowe męża, więc już straciła stanowisko prezydenta Warszawy. Wojewoda mazowiecki Wojciech Dąbrowski (PiS) zaapelował wczoraj do Rady Warszawy, aby potwierdziła ten fakt uchwałą.

Radni najpewniej nie posłuchają wojewody. Dominuje tu PO, która chce podjąć decyzję o niewygaszaniu mandatu Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Jeśli przesłanki do odebrania urzędu są błahe, radni mogą podjąć uchwały broniące burmistrzów lub prezydentów - popiera radnych PO prof. Michał Kulesza, ekspert ds. samorządności.

- Przepisy i realia są jasne: Hanna Gronkiewicz-Waltz straciła mandat i żadne zaklęcia jej nie pomogą - mówi wiceminister Zieliński. I powtarza zeszłotygodniową deklarację: - Jeśli Rada nie uzna mandatu prezydenta Warszawy za nieważny, za miesiąc zrobi to za nią wojewoda. Potem premier wyznaczy osobę pełniącą obowiązki prezydenta i rozpisze przedterminowe wybory.

Małopolska: wojewoda chce iść na rękę

Wojewoda małopolski nie wystąpi na razie o wygaśnięcie mandatów samorządowców, którzy nie dostarczyli wymaganych oświadczeń w ustawowym terminie.

W Małopolsce chodzi o kilkunastu radnych, przewodniczących rad gmin i wójtów. Jedyny burmistrz w tym towarzystwie to Piotr Piechnik z Grybowa. Podobny problem ma m.in. wójt Bystrej-Sidziny Aureliusz Kania. Obaj wygrali wybory w pierwszej turze.

- Durne przepisy! Były święta, koniec roku. Chciałem złożyć moje oświadczenie i żony za jednym razem. Nie pomyślałem, że dla każdego dokumentu jest inny termin - narzeka wójt Kania.

Żaden z zagrożonych samorządowców nie zamierza składać mandatu. Z głosowaniem wstrzymują się też rady gmin. Czekają na stanowisko wojewody i rozwój sprawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Cały czas korespondujemy z samorządami. Na pewno przyjmiemy najkorzystniejszą interpretację prawa dla samorządowców - zapewnia Mirosław Chrapusta, dyrektor wydziału prawnego urzędu wojewódzkiego. Stanowisko wojewody trafi do samorządów dopiero za kilkanaście dni. Rozważana przez wojewódzkich prawników "liberalna interpretacja przepisów" wyklucza wygaśnięcie mandatów samorządowców, którzy złożyli oświadczenia w wymaganym czasie, ale w macierzystych urzędach gminy, nie zaś - jak wymaga ordynacja samorządowa - u wojewody. - Kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza zachowanie terminu, jeśli podanie zostało złożone w innym "organie administracji publicznej" - dodaje dyr. Chrapusta.

Górzno: zdążył na czas, a wojewoda chce mandat wygasić

W takiej sytuacji jest m.in. przewodniczący Rady Miasta Górzno Leszek Kromp (bezpartyjny, startował jako kandydat Lewicy i Demokratów). Złożył swoje dokumenty w terminie, ale do wojewody za późno przesłało je biuro rady. Ale Górzno leży w województwie kujawsko-pomorskim, a tu wojewoda inaczej interpretuje przepisy: już złożył wniosek o wygaszenie mandatu Krompa. Chce też uchylenia wygaśnięcia mandatów burmistrzów Górzna, Nieszawy oraz wójtów Dragacza, Dąbrowy i Dąbrowy Biskupiej oraz siedmiu innych przewodniczących rad gmin.

- Nie będziemy się poddawać - mówi przewodniczący Kromp. - W Sejmie mogą zasiadać posłowie z wyrokiem, a my mamy tracić mandat tylko dlatego, że nasze oświadczenia z opóźnieniem zostały przesłane do wojewody?

Obrzyck: wojewoda nie wygasi

Wczoraj okazało się, że mandaty zachowają radni z Obrzycka (Wielkopolska), którzy spóźnili się z oświadczeniami żon. To cała rada - 15 osób. Urzędnicy wojewody wielkopolskiego zmienili zdanie. Początkowo nie słuchali tłumaczeń radnych, że napisali w oświadczeniach, że żony nie prowadzą działalności gospodarczej. - Prawo mówi: kto nie odda oświadczenia w terminie, traci mandat niezależnie od tego, co znalazło się w oświadczeniu - odpowiadał rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Michał Fijałkowski.

Jednak prawnicy wojewody doszli w końcu do wniosku, że samorządowcy mają rację, i poradzili radnym Obrzycka, aby podjęli uchwałę o niewygasaniu mandatów.

Dąbrowa Górnicza: niech rozstrzygnie RPO

Przewodnicząca rady miejskiej Dąbrowy Górniczej Agnieszka Pasternak (LiD) też spóźniła się z oświadczeniem o działalności męża, ale ma nadzieję, że mandatu nie straci, bo mąż prowadzi działalność gospodarczą poza Dąbrową (jest lekarzem, pracuje w gabinecie w Katowicach). Rada Miejska Dąbrowy Górniczej zwróciła się do rzecznika praw obywatelskich o zbadanie, czy przepisy, na podstawie których radni mogą pożegnać się ze stanowiskami, są zgodne z konstytucją.

Kazimierz Dolny: rada za burmistrzem

Radni Kazimierza Dolnego jednomyślnie odrzucili uchwałę o wygaśnięciu mandatu burmistrza Grzegorza Duni, który spóźnił się z deklaracją o działalności żony, która wynajmuje w Kazimierzu pokoje turystom.

- Uchwała o wygaśnięciu mandatu burmistrza sparaliżowałby pracę całej rady, a musimy dokończyć pracę nad budżetem - tłumaczy sobotnią decyzję Piotr Ruciński, przewodniczący rady miejskiej.

Sobótka: nie oddamy wójta

Wniosek wojewody o wygaszenie mandatu wójta Zenona Gali odrzucili radni 12-tysięcznej Sobótki (Dolnośląskie). Przewodniczący rady Janusz Kozyrski: - Jesteśmy biedną gminą i nie stać nas na wydanie 20-30 tys. zł na ponowne wybory. Zdecydowało też to, że wójt cieszy się dużym poparciem.

W Kołobrzegu i Świnoujściu: prezydenci się trzymają

Za spóźnialstwo wojewoda zachodniopomorski polecił odwołać dwóch prezydentów - Kołobrzegu Janusza Gromka (PO) i Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza (popierany przez SLD), ale rady tych miast zwlekają z decyzją.

Przewodnicząca Rady Miasta Kołobrzegu Urszula Dżega-Matuszczak (PO): - Gdyby nie bitwa o stolicę, to całe zamieszanie zapewne skończyłoby się abolicją.

Burmistrz Sycowa stracił mandat

O wygaśnięiu mandatu zdecydowała Rada Miasta i Gminy Syców (Dolny Śląsk). Burmistrz Wojciech Kociński spóźnił z oświadczeniem żony. - Odwołam się do sądu. Jak miałem składać oświadczenie żony, skoro nie dostałem zaświadczenia o tym, że zostałem wybrany - zapowiada Kociński (termin dla oświadczenia współmałżonka liczy się od dnia wyborów).

Zagórze czeka na komisarza

Rada miasta odwołała już burmistrza Zagórza (Podkarpacie). Też z powodu oświadczenia żony. Bogusław Jaworski wygrał wybory jednym głosem - pokonał burmistrza, który rządził Zagórzem od 16 lat. Jednak uchwała rady nie rozwiązała problemu, bo Jaworski nadal urzęduje w swoim gabinecie i zapowiada, że będzie się odwoływał. Opozycyjni wobec niego radni mówią, że czekają na komisarza.

W Czeladzi pat

W Czeladzi utrata stanowiska grozi burmistrzowi Markowi Mrozowskiemu (PO, na stanowisku od 2002 roku), który spóźnił się ze złożeniem oświadczenia majątkowego. Sprawą zajęła się już rada miejska - w głosowaniu nad wygaszaniem mandatu burmistrza był jednak remis - dziesięć było za i dziesięć przeciw uchwale. Burmistrz przeprosił już swoich wyborców i zapowiedział, że jeśli jego mandat zostanie wygaszony, będzie ponownie ubiegać się o stanowisko.

Piotr Bojarski, Ireneusz Dańko, Jan Fusiecki, Jacek Hołub, Sylwia Śmigiel, Przemysław Jedlecki, Józef Krzyk, Jolanta Kowalewska, Jolanta Kowalewska, sl, kid
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

Można przekazać 1,5% podatku rolnego - w 2025 r. pierwszy raz. Są dwie uprawnione organizacje

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych NBP. Już w maju 2025 r. RPP rozpocznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych NBP. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026 - MF pokazało najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i więcej szczegółów

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA