Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki wojewoda, takie prawo

Durne przepisy! Chciałem złożyć oświadczenie swoje i żony za jednym razem. Nie pomyślałem, że dla każdego dokumentu jest inny termin - narzeka wójt Bystrej-Sidziny. I może się wybroni. A może nie.

MSWiA twierdzi, że przepisy o oświadczeniach majątkowych są jasne: kto się spóźnił, traci mandat w samorządzie. Ale z kraju nadchodzą informacje, że sami wojewodowie różnie interpretują prawo.

Rozpoczął się też spór o to, czy trzeba złożyć oświadczenie o działalności gospodarczej małżonka. Przepisy mówią o "wykonywaniu" działalności na terenie gminy. Ale co to znaczy? Urzędnicy rządowi uważają, że rozstrzyga tu miejsce zarejestrowania firmy i płacenia podatków. - Przedsiębiorca rejestruje się tam, gdzie mieszka. Ale przecież nie zawsze ma tam klientów. Może też być tak, że ma zarejestrowaną firmę, ale faktycznie działalności gospodarczej nie prowadzi i nie ma z niej dochodów - tłumaczy Katarzyna Urbańska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Warszawa: wojewoda nie uznaje pani prezydent

- Warszawa nie ma już prezydenta. Jeśli pani Hanna Gronkiewicz-Waltz chce pracować w ratuszu, to proszę bardzo, ale to praca społeczna - powiedział wczoraj  Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.

PiS nie ma wątpliwości: ponieważ prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po terminie złożyła oświadczenie majątkowe męża, więc już straciła stanowisko prezydenta Warszawy. Wojewoda mazowiecki Wojciech Dąbrowski (PiS) zaapelował wczoraj do Rady Warszawy, aby potwierdziła ten fakt uchwałą.

Radni najpewniej nie posłuchają wojewody. Dominuje tu PO, która chce podjąć decyzję o niewygaszaniu mandatu Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Jeśli przesłanki do odebrania urzędu są błahe, radni mogą podjąć uchwały broniące burmistrzów lub prezydentów - popiera radnych PO prof. Michał Kulesza, ekspert ds. samorządności.

- Przepisy i realia są jasne: Hanna Gronkiewicz-Waltz straciła mandat i żadne zaklęcia jej nie pomogą - mówi wiceminister Zieliński. I powtarza zeszłotygodniową deklarację: - Jeśli Rada nie uzna mandatu prezydenta Warszawy za nieważny, za miesiąc zrobi to za nią wojewoda. Potem premier wyznaczy osobę pełniącą obowiązki prezydenta i rozpisze przedterminowe wybory.

Małopolska: wojewoda chce iść na rękę

Wojewoda małopolski nie wystąpi na razie o wygaśnięcie mandatów samorządowców, którzy nie dostarczyli wymaganych oświadczeń w ustawowym terminie.

W Małopolsce chodzi o kilkunastu radnych, przewodniczących rad gmin i wójtów. Jedyny burmistrz w tym towarzystwie to Piotr Piechnik z Grybowa. Podobny problem ma m.in. wójt Bystrej-Sidziny Aureliusz Kania. Obaj wygrali wybory w pierwszej turze.

- Durne przepisy! Były święta, koniec roku. Chciałem złożyć moje oświadczenie i żony za jednym razem. Nie pomyślałem, że dla każdego dokumentu jest inny termin - narzeka wójt Kania.

Żaden z zagrożonych samorządowców nie zamierza składać mandatu. Z głosowaniem wstrzymują się też rady gmin. Czekają na stanowisko wojewody i rozwój sprawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Cały czas korespondujemy z samorządami. Na pewno przyjmiemy najkorzystniejszą interpretację prawa dla samorządowców - zapewnia Mirosław Chrapusta, dyrektor wydziału prawnego urzędu wojewódzkiego. Stanowisko wojewody trafi do samorządów dopiero za kilkanaście dni. Rozważana przez wojewódzkich prawników "liberalna interpretacja przepisów" wyklucza wygaśnięcie mandatów samorządowców, którzy złożyli oświadczenia w wymaganym czasie, ale w macierzystych urzędach gminy, nie zaś - jak wymaga ordynacja samorządowa - u wojewody. - Kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza zachowanie terminu, jeśli podanie zostało złożone w innym "organie administracji publicznej" - dodaje dyr. Chrapusta.

Górzno: zdążył na czas, a wojewoda chce mandat wygasić

W takiej sytuacji jest m.in. przewodniczący Rady Miasta Górzno Leszek Kromp (bezpartyjny, startował jako kandydat Lewicy i Demokratów). Złożył swoje dokumenty w terminie, ale do wojewody za późno przesłało je biuro rady. Ale Górzno leży w województwie kujawsko-pomorskim, a tu wojewoda inaczej interpretuje przepisy: już złożył wniosek o wygaszenie mandatu Krompa. Chce też uchylenia wygaśnięcia mandatów burmistrzów Górzna, Nieszawy oraz wójtów Dragacza, Dąbrowy i Dąbrowy Biskupiej oraz siedmiu innych przewodniczących rad gmin.

- Nie będziemy się poddawać - mówi przewodniczący Kromp. - W Sejmie mogą zasiadać posłowie z wyrokiem, a my mamy tracić mandat tylko dlatego, że nasze oświadczenia z opóźnieniem zostały przesłane do wojewody?

Obrzyck: wojewoda nie wygasi

Wczoraj okazało się, że mandaty zachowają radni z Obrzycka (Wielkopolska), którzy spóźnili się z oświadczeniami żon. To cała rada - 15 osób. Urzędnicy wojewody wielkopolskiego zmienili zdanie. Początkowo nie słuchali tłumaczeń radnych, że napisali w oświadczeniach, że żony nie prowadzą działalności gospodarczej. - Prawo mówi: kto nie odda oświadczenia w terminie, traci mandat niezależnie od tego, co znalazło się w oświadczeniu - odpowiadał rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Michał Fijałkowski.

Jednak prawnicy wojewody doszli w końcu do wniosku, że samorządowcy mają rację, i poradzili radnym Obrzycka, aby podjęli uchwałę o niewygasaniu mandatów.

Dąbrowa Górnicza: niech rozstrzygnie RPO

Przewodnicząca rady miejskiej Dąbrowy Górniczej Agnieszka Pasternak (LiD) też spóźniła się z oświadczeniem o działalności męża, ale ma nadzieję, że mandatu nie straci, bo mąż prowadzi działalność gospodarczą poza Dąbrową (jest lekarzem, pracuje w gabinecie w Katowicach). Rada Miejska Dąbrowy Górniczej zwróciła się do rzecznika praw obywatelskich o zbadanie, czy przepisy, na podstawie których radni mogą pożegnać się ze stanowiskami, są zgodne z konstytucją.

Kazimierz Dolny: rada za burmistrzem

Radni Kazimierza Dolnego jednomyślnie odrzucili uchwałę o wygaśnięciu mandatu burmistrza Grzegorza Duni, który spóźnił się z deklaracją o działalności żony, która wynajmuje w Kazimierzu pokoje turystom.

- Uchwała o wygaśnięciu mandatu burmistrza sparaliżowałby pracę całej rady, a musimy dokończyć pracę nad budżetem - tłumaczy sobotnią decyzję Piotr Ruciński, przewodniczący rady miejskiej.

Sobótka: nie oddamy wójta

Wniosek wojewody o wygaszenie mandatu wójta Zenona Gali odrzucili radni 12-tysięcznej Sobótki (Dolnośląskie). Przewodniczący rady Janusz Kozyrski: - Jesteśmy biedną gminą i nie stać nas na wydanie 20-30 tys. zł na ponowne wybory. Zdecydowało też to, że wójt cieszy się dużym poparciem.

W Kołobrzegu i Świnoujściu: prezydenci się trzymają

Za spóźnialstwo wojewoda zachodniopomorski polecił odwołać dwóch prezydentów - Kołobrzegu Janusza Gromka (PO) i Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza (popierany przez SLD), ale rady tych miast zwlekają z decyzją.

Przewodnicząca Rady Miasta Kołobrzegu Urszula Dżega-Matuszczak (PO): - Gdyby nie bitwa o stolicę, to całe zamieszanie zapewne skończyłoby się abolicją.

Burmistrz Sycowa stracił mandat

O wygaśnięiu mandatu zdecydowała Rada Miasta i Gminy Syców (Dolny Śląsk). Burmistrz Wojciech Kociński spóźnił z oświadczeniem żony. - Odwołam się do sądu. Jak miałem składać oświadczenie żony, skoro nie dostałem zaświadczenia o tym, że zostałem wybrany - zapowiada Kociński (termin dla oświadczenia współmałżonka liczy się od dnia wyborów).

Zagórze czeka na komisarza

Rada miasta odwołała już burmistrza Zagórza (Podkarpacie). Też z powodu oświadczenia żony. Bogusław Jaworski wygrał wybory jednym głosem - pokonał burmistrza, który rządził Zagórzem od 16 lat. Jednak uchwała rady nie rozwiązała problemu, bo Jaworski nadal urzęduje w swoim gabinecie i zapowiada, że będzie się odwoływał. Opozycyjni wobec niego radni mówią, że czekają na komisarza.

W Czeladzi pat

W Czeladzi utrata stanowiska grozi burmistrzowi Markowi Mrozowskiemu (PO, na stanowisku od 2002 roku), który spóźnił się ze złożeniem oświadczenia majątkowego. Sprawą zajęła się już rada miejska - w głosowaniu nad wygaszaniem mandatu burmistrza był jednak remis - dziesięć było za i dziesięć przeciw uchwale. Burmistrz przeprosił już swoich wyborców i zapowiedział, że jeśli jego mandat zostanie wygaszony, będzie ponownie ubiegać się o stanowisko.

Piotr Bojarski, Ireneusz Dańko, Jan Fusiecki, Jacek Hołub, Sylwia Śmigiel, Przemysław Jedlecki, Józef Krzyk, Jolanta Kowalewska, Jolanta Kowalewska, sl, kid
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: gazeta.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NFT – technologia zbyt ważna, żeby upaść. W 2023 roku wyjdzie z mroku

  Finansowa piramida, spekulacja, a w najlepszym wypadku zabawka celebrytów. W ostatnich miesiącach takie określenie NFT nie należy do rzadkości. Technologia ta powstała jednak głównie po to, aby w zdecentralizowanej przestrzeni uwierzytelniać prawo własności. Z NFT już wkrótce będziemy korzystać nie tylko w metaświatach, ale mogą one zastąpić notariuszy i innych urzędników przy poświadczaniu transakcji, a wykorzystywanie ich w rozwiązaniach biznesowych i ekonomicznych będzie standardem.

  Samotne wychowywanie dziecka a zasiłek dla bezrobotnych

  Czy fakt samotnego wychowywania dziecka ma wpływ na okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych? Czy jeżeli w trakcie pobierania zasiłku bezrobotny stanie się osobą samotnie wychowującym dziecko, zmieni się czas pobierania zasiłku? 

  Nie trzeba mieć nr PESEL by zarejestrować spółkę w Polsce. Zmiany w KRS i KSH korzystne dla cudzoziemców

  Zniesienie obowiązku PESEL przy rejestracji spółki oraz obowiązek udostępniania przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzorów umów spółek prawa handlowego w języku innym niż polski – to dwie wprowadzone w grudniu 2022 roku zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym i Kodeksie spółek handlowych (KSH), które mocno ułatwią cudzoziemcom zakładanie i rozwijanie biznesu w Polsce. Są wśród nich też takie, na które uwagę powinni zwrócić polscy przedsiębiorcy, a na tym nie koniec zmian – w przygotowaniu są już kolejne modyfikacje KSH, które mają na celu m.in. przyspieszenie cyfryzacji postępowań rejestrowych i działalności spółek. 

  Przeładunki w tranzycie dokonywane w Polsce - zmiany od 8 czerwca 2023 r. (system NCTS2 PLUS)

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów informuje, że w związku z planowanym wdrożeniem unijnej fazy 5 systemu NCTS (w Polsce system z funkcjonalnością fazy 5 będzie miał nazwę NCTS2 PLUS) nastąpią zmiany zasad dokonywania w Polsce przeładunków w tranzycie w ramach udzielonych pozwoleń na uproszczenia (decyzja dyrektora izby administracji skarbowej) lub zgód generalnych na przeładunki (decyzja naczelnika urzędu celno-skarbowego).

  Minimalne wynagrodzenie 2023. Kto powinien dostać wyższą wypłatę za styczeń?

  Od 1 stycznia 2023 roku nastąpiła podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Jak wynika z danych GUS minimalne wynagrodzenie w Polsce otrzymuje 1,5 mln pracowników. Ale nie wszyscy z tych osób otrzymają wyższe wypłaty za styczeń. Obowiązkowa podwyżka dotyczy tylko tych osób, których pensje zasadnicze i wypłacane wraz z nim inne dodatki do wynagrodzeń (np. premie, nagrody) w sumie nie przekroczą minimum określonego w przepisach (3490,- zł lub 22,80 zł/h – są to kwoty brutto). Ilu pracowników zatem faktycznie dotyczy podwyżka? Trzeba też pamiętać, że od 1 lipca 2023 r. nastąpi kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia – do 3600,- zł miesięczne i do 23,50 zł stawki godzinowej.

  Więcej czasu na wdrożenie obowiązkowego KSeF i inne zmiany w e-fakturach

  Ministerstwo Finansów omówiło z ekspertami przewidywane zmiany do przepisów wprowadzających Kqrajowy System e-Faktur (KSeF). Wiele wskazuje na to, że firmy będą miały dodatkowe pół roku na przygotowanie się. Planowany wcześniej obowiązek wystawiania faktury konsumentom będzie złagodzony lub, co bardziej prawdopodobne, faktury B2C zostaną wykluczone z KSeF co mocno wpływa na firmy z branży retail, szczególnie e-commerce.

  KSeF dopiero od 1 lipca 2024 r. i bez faktur konsumenckich. Jakie zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o VAT?

  Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 2 lutego 2023 r., że wprowadzenie obowiązkowego systemu e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zostanie przesunięte na 1 lipca 2024 r. Ponadto w projekcie nowelizacji ustawy o VAT dot. wprowadzenia powszechnego obowiązku stosowania e-faktur zajdą inne zmiany - np. z KSeF zostaną wyłączone faktury konsumenckie, sankcje dot. KSeF będą stosowane dopiero od 2025 roku.

  Przemieszczanie wyrobów energetycznych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy - zmiany od 13 lutego 2023 r. [Kody CN]

  Ministerstwo Finansów informuje, że od 13 lutego 2023 r. na podstawie e-SAD nie można przemieszczać wyrobów energetycznych o kodach CN 2710 12 21 (benzyna lakiernicza), 2710 12 25 (benzyny specjalne z ropy naftowej lub materiałów bitumicznych), 2710 19 29 (oleje średnie i preparaty, z ropy naftowej lub z minerałów bitumicznych, gdzie indziej niesklasyfikowane) i 2710 20 90 (Oleje, zawierające 70 % masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, zawierające biodiesel - z wył. olejów napędowych i opałowych), które znajdują się w opakowaniach jednostkowych o pojemności poniżej 210 litrów.  

  Wypowiedzenie zmieniające - zasady, warunki, forma
  Pracodawca, który chce dalej zatrudniać pracownika, ale na innych warunkach niż określone w umowie o pracę, może skorzystać z przewidzianej w art. 42 Kodeksu pracy formy wypowiedzenia warunków pracy i płacy, zwanej wypowiedzeniem zmieniającym.
  Minister finansów USA: Stanom Zjednoczonym grozi niewypłacalność. 31 bilionów USD zadłużenia

  Niewypłacalność techniczna USA, czyli niezdolność rządu do obsługi jego długu, do której może dojść, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia rządu, byłaby "katastroficzna" i groźna dla całego świata - ostrzegła amerykańska minister finansów Janet Yellen. Eksperci uspokajają, że międzynarodowe konsekwencje byłyby ograniczone.

  W czwartym kwartale 2023 r. księgowi powinni być gotowi na KSeF. PODCAST

  Krajowy System e-Faktur a praca księgowych. “W czwartym kwartale 2023 roku księgowi już powinni być zaznajomieni z systemem KSeF” - wskazuje Krzysztof Pulkiewicz. PODCAST

  Delegacje zagraniczne a płatności w walutach obcych i rozliczanie wydatków. Karty wielowalutowe – korzyści, zasady, subkonta

  Nowa generacja kart wielowalutowych powinna zwrócić uwagę pracodawców wysyłających swoich pracowników w zagraniczne delegacje. Wygoda dla użytkownika, oszczędności dla właściciela, przejrzystość rozliczeń dla księgowego – czy z takimi cechami produkty te staną się podstawowym narzędziem do płatności w firmach działających na międzynarodową skalę?

  Ministerstwo Finansów: zbiórki na cele charytatywne bez podatku

  Przeprowadzona w Sejmie nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn podwyższa kwoty wolne od podatku. Jak informuje Ministerstwo Finansów wprowadzane w tej nowelizacji górne limity darowizn wolnych od podatku od kilku osób miały wyeliminować ewentualne nadużycia. Resort finansów zapewnia jednocześnie, że zmiany przepisów nie wpłyną w żaden sposób na zbiórki środków na cele charytatywne. MF pracuje nad doprecyzowaniem zapisów.

  Slim VAT 3 ułatwi rozliczanie podatku od towarów i usług

  SLIM VAT 3 to kolejny pakiet rozwiązań mający na celu ułatwienie w rozliczaniu podatku od towarów i usług. Ma on realizować wiele postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców i środowiska zajmujące się rozliczaniem podatków. Powyższe pozwoliło na wskazanie obszarów, które wymagają zmian i są pracochłonne i czasochłonne.  Jakie propozycje zawiera pakiet Slim VAT 3? W jaki sposób uprości rozliczanie podatku VAT?

  Firmy mają niecały rok na przygotowanie się do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur!

  Krajowy System e-Faktur (KSeF). Od 1 stycznia 2024 roku wejdzie w życie obowiązek wystawiania faktur poprzez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej. Konsekwencją jego wprowadzenia będzie ściślejsza kontrola państwa nad ściągalnością podatków, ale też cyfryzacja firm, szybsze zwroty VAT-u i jednolity format faktur, co ułatwi ich zagregowanie i analizę w systemie. Na razie jednak wymagać będzie od firm dużych nakładów pracy, czasu i finansów.

  Podatek u źródła a klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

  Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Regulacje antyabuzywne, mające na celu zapobieganie unikaniu opodatkowania, dotyczą również kwestii poboru podatku u źródła. W praktyce umożliwiają one podważenie podjętej przez płatnika decyzji o niepobraniu tego podatku i w konsekwencji nałożenie na niego obowiązku jego zapłaty wraz z odsetkami, a nawet nałożenie kary na płatnika. Nie ma przy tym znaczenia czy w momencie poboru podatku płatnik otrzymał oświadczenie odbiorcy płatności o spełnieniu warunków zwolnienia, gdyż na to płatnika nałożono daleko idące obowiązki weryfikacyjne, których nieprawidłowa realizacja, pozwala organom podatkowym na obciążenie go odpowiedzialnością.

  Koszty uzyskania przychodu w 2023 roku a składki ZUS od pracowników – zasady, korekta – wyjaśnienia Ministra Finansów

  Pracodawca (podatnik PIT albo CIT), który w 2023 roku na zasadzie memoriału, zaliczył do kosztów uzyskania przychodów nieopłacone w terminie składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń pracowniczych (w części finansowanej przez płatnika), powinien dokonać „wstecz” korekty kosztów związanych z tymi składkami, tj. skorygować koszty miesiąca, w którym zaliczył, na zasadzie memoriału, składki do kosztów podatkowych. Składki te będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostaną zapłacone. Takie jest stanowisko Ministra Finansów, przedstawione przez Artura Sobonia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi z 25 stycznia 2023 r. na interpelację poselską.

  mTAX FREE PL - aplikacja mobilna dla podróżnych

  Ministerstwo Finansów informuje, że nowa aplikacja mobilna mTAX FREE PL jest kolejnym ułatwieniem w obsłudze dokumentów TAX FREE. Dzięki tej aplikacji podróżni mogą zarządzać własnymi dokumentami na swoim smartfonie w dowolnym czasie. Od 1 lutego 2023 r. wszystkie dokumenty TAX FREE wystawione w Polsce są dostępne w aplikacji mobilnej.

  ZUS: 27 mln zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy w 2022 r.

  W 2022 r. zarejestrowano w kraju 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności za 2022 rok. Rekomendacje KSR 2023

  Komitet Standardów Rachunkowości opublikował 31 stycznia 2023 r. nowe rekomendacje dotyczące sporządzania sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności za 2022 rok. Zdaniem Komitetu rekomendacje te są potrzebne zwłaszcza w obecnych szczególnych warunkach związanych z niepewnością otoczenia gospodarczego, spowodowaną w szczególności skutkami wojny na Ukrainie i kończącej się pandemii COVID-19, takimi jak inflacja, rosnące ceny surowców i energii, zmiany kursów walut obcych. Co rekomenduje KSR?

  Aktywni+ (plus) 2023 - wnioski od 1 lutego. Dofinansowanie projektów aktywizujących seniorów

  Od 1 lutego 2023 r. można składać wnioski do programu na rzecz osób starszych "Aktywni plus". Organizacje pozarządowe i instytucje prowadzące działalność pożytku publicznego mogą ubiegać się o dofinansowanie od 25 tys. do 250 tys. zł na projekty mające na celu zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

  40% sklepów internetowych w Europie oszukuje klientów. Na czym polegają praktyki manipulacyjne w e-handlu?
  Komisja Europejska i krajowe organy ds. ochrony konsumentów z 23 państw członkowskich, Norwegii i Islandii opublikowały wyniki akcji kontrolnej stron internetowych związanych z handlem detalicznym. Kontrola objęła 399 sklepów internetowych. Manipulacyjne praktyki internetowe wykryto w 148.
  Premier: od 2015 r. dochody budżetu państwa podwoiły się dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego
  Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego i reformom fiskalnym rządu Prawa i Sprawiedliwości, dochody budżetu państwa od roku 2015 podwoiły się - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
  Wnioski do PFRON w 2023 roku

  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że od stycznia 2023 roku wnioski do PFRON w formie elektronicznej (przez internet / on-line) o dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz wniosków na likwidację barier technicznych, architektonicznych i barier w komunikowaniu się – trzeba składać w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) – platformie internetowej przygotowanej przez PFRON.

  Korekta amortyzacji środków trwałych. Na jakim dokumencie?

  Jakim dokumentem księgowym należy dokonać korekty amortyzacji środków trwałych?