reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dziś ostatni dzień wyboru metody rozliczania

Dziś ostatni dzień wyboru metody rozliczania

Podatnicy podatku dochodowego prowadzący księgi rachunkowe, którzy chcą rozliczać różnice kursowe na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości, mają ostatni dzień na wybór metody rozliczania tych różnic.


Zgodnie z przepisami ustaw o podatku dochodowym, u podatników PIT lub CIT różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.


Różnice kursowe ustalane są w oparciu o przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) lub ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Jednak dla podatników prowadzących księgi rachunkowe istnieje inna możliwość. Przedsiębiorcy prowadzący księgi rachunkowe mogą ustalać różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie co najmniej trzech lat sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.


W przypadku wyboru tej metody podatnicy mają obowiązek stosować tę metodę przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, licząc od początku roku podatkowego, w którym została przyjęta ta metoda.


Jak wybrać metodę rozliczenia


Wyboru tej metody dokonuje się w formie pisemnej właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego w przypadku podatników kontynuujących działalność. Oznacza to, że dla podatników PIT oraz podatników CIT, u których rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, zawiadomienie należy złożyć do 31 stycznia 2007 roku. W przypadku podatników rozpoczynających działalność zawiadomienia należy dokonać w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia.


Podatnicy, którzy wybrali metodę rachunkową rozliczania różnic kursowych, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniony.


Jak zrezygnować z wyboru


Z wcześniej wybranej metody ustalania różnic kursowych można zrezygnować i powrócić do ich ustalania zgodnie z przepisami ustaw podatkowych. W takim przypadku podatnicy:

- zaliczają na ostatni dzień roku podatkowego, w którym stosowali tę metodę, odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości,

- od pierwszego dnia roku podatkowego, następującego po roku, w którym stosowali tę metodę, stosują zasady podatkowe.


Jednak rezygnacja może nastąpić tylko po upływie zadeklarowanego wcześniej okresu, przez który podatnicy zdecydowali się stosować tę metodę, czyli najwcześniej po trzech latach podatkowych.


W przypadku rezygnacji ze stosowania metody ustalania różnic kursowych na podstawie ustawy o rachunkowości, podatnicy są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym zamierzają zrezygnować ze stosowania tej metody.


3 lata - co najmniej przez tyle czasu trzeba stosować wybraną metodę obliczania różnic kursowych

Bogdan Świąder

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama