Będzie więcej swobody w obrocie dewizowym
REKLAMA
Zmiana prawa
Podstawowym założeniem nowelizacji jest pełniejsze dostosowanie polskich przepisów do prawa UE oraz usunięcie regulacji nieznajdujących zastosowania w praktyce. Ustawa znacznie upraszcza przepisy i zapewnia większą swobodę w obrocie dewizowym. Zmianie lub uchyleniu podlegają przede wszystkim przepisy regulujące zasady udzielania zezwoleń dewizowych, zakres ograniczeń w przepływie kapitału do i z krajów trzecich, procedury obowiązujące przy przywozie do kraju oraz wywozie i wysyłaniu za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych.
Nowelizacji prawa dewizowego wymusiła także zmiany w katalogu przestępstw przeciwko obrotowi dewizowemu regulowanych w kodeksie karnym skarbowym. Ustawa eliminuje m.in. sankcje za nieokazanie organom celnym lub granicznym dokumentów lub zezwolenia dewizowego przy wywozie za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych. Z kodeksu karnego skarbowego znikną także kary za ustalanie bądź przyjmowanie przez rezydenta należności w innej walucie niż waluta wymienialna lub waluta polska oraz wywóz lub wysyłanie za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych. To samo dotyczy kar za dokonywanie przez rezydentów określonych transakcji finansowych z nierezydentami z krajów trzecich, tj. zaciąganie kredytów, pożyczek, udzielanie zabezpieczeń oraz dokonywanie darowizn mających za przedmiot wartości dewizowe lub krajowe środki płatnicze. Czyny te obecnie podlegają karze, jeżeli dokonywane są bez wymaganego prawem zezwolenia dewizowego albo wbrew jego warunkom.
Po wejściu w życie ustawy - karze nie będzie podlegało także wysyłanie za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych bez pośrednictwa Poczty Polskiej lub podmiotu uprawnionego do wykonywania w obrocie za granicą działalności gospodarczej w dziedzinie poczty. Nowelizacja doprecyzowuje także m.in. definicje krajów trzecich, rezydenta, działalności gospodarczej oraz uściśla przepisy dotyczące prowadzenia kantorów.
Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej senatorowie wprowadzili do ustawy przepis przejściowy, zgodnie z którym do postępowań administracyjnych objętych przepisami ustawy Prawo dewizowe, wszczętych przed dniem wejścia w życie nowelizacji, a niezakończonych decyzją ostateczną, stosuje się nowe przepisy.
Ważne!
Nowelizacja znosi procedury sprawdzające przy zagranicznych przekazach pieniężnych i wpłatach na rachunki bankowe nierezydentów przekraczające 10 tys. euro.
Magdalena Majkowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat