Modzelewski: Prawo podatkowe trzeba napisać od nowa
Aktualizacja: 27.05.2010
Do kasy państwa trafia coraz mniej pieniędzy z PIT, CIT i VAT. To efekt m.in. psucia systemu fiskalnego przez lobbystów - mówi "Polsce The Times" prof. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. »
Nowe procedury muszą wprowadzić wszystkie biura rachunkowe
Aktualizacja: 07.06.2010
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z 22.10.2009 roku nakłada na wszystkie biura rachunkowe szereg nowych obowiązków. »
Aktualizacja: 27.05.2010
Wraca pomysł zielonego podatku - właściciele samochodów mogą wkrótce zacząć płacić więcej za ich użytkowanie, ostrzega "Rzeczpospolita". »
Odpowiedzialność przewoźników lotniczych za utratę bagażu - wyrok ETS
Aktualizacja: 24.05.2010
Dnia 6 maja 2010 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż całkowita odpowiedzialność przewoźników lotniczych za utratę bagażu ograniczona jest do wartości około 1134,71 Euro. ETS podkreślił przy tym, że z uwagi na interpretację pojęcia „szkoda” w konwencji o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, zawartej w Montrealu w dniu 28 maja 1999 r., w kwocie tej mieści się zarówno szkoda, jak i krzywda poniesiona przez pasażera z tytułu utraty bagażu. »
Bez kas fiskalnych w małych zakładach rzemieślniczych?
Aktualizacja: 26.05.2010
Przedsiębiorcy opłacający kartę podatkową i wykonujących niektóre rodzaje zanikających już działalności rzemieślniczych nie powinni być obciążani obowiązkiem instalowania kas fiskalnych. »
Powodzianie nie zapłacą podatku od pomocy finansowej
Aktualizacja: 26.05.2010
Osoby poszkodowane przez powódź nie zapłacą podatku dochodowego od otrzymanej pomocy finansowej – zapewnia Ministerstwo Finansów. »
Już prawie 100 tys. wniosków złożono do ZUS przez internet
Aktualizacja: 25.05.2010
Już prawie 100 tys. wniosków zostało złożonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną. Każdego tygodnia w ten sposób dociera do Zakładu ok. 2-3 tys. wniosków - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski. »
USA i Szwajcaria prowadzą rozmowy w sprawach polityki podatkowej
Aktualizacja: 01.06.2010
Szwajcaria i USA prowadzą rozmowy w bieżących sprawach polityki finansowej i podatkowej. Prowadzone są również rozmowy w kwestii porozumienia zawartego między amerykańskimi władzami a szwajcarskim bankiem UBS. »
Podatek solidarnościowy od powodzi
Aktualizacja: 25.05.2010
Rząd powinien sięgnąć po specjalne, jednorazowe instrumenty fiskalne w postaci swoistego podatku solidarnościowego, nałożonego na lepiej uposażone warstwy społeczeństwa - pisze były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko w "Rzeczpospolitej". »
ZUS ułatwi powodzianom rozliczanie składek
Aktualizacja: 24.05.2010
Przedsiębiorcy, których dotknęła klęska powodzi, nie muszą osobiście odwiedzać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, żeby rozliczyć się ze składek ubezpieczeniowych. Mogą to zrobić np. przez pocztę czy internet. Mogą też wystąpić o ulgi w spłacie należności. »
Liniowy PIT także dla samozatrudnionych
Aktualizacja: 24.05.2010
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, a wykonujące czynności na rzecz swojego byłego pracodawcy będą mogły stosować liniową stawkę PIT. »
Kolejny korzystny wyrok NSA w sprawie faktur elektronicznych
Aktualizacja: 24.05.2010
Naczelny Sąd Administracyjny wydał istotny wyrok dotyczący wystawiania, wysyłania i przechowywania faktur (sygn. akt I FSK 1444/09 z 20 maja 2010 r.). NSA uznał, że firmy mogą wystawiać faktury za pomocą programów komputerowych, wysyłać je pocztą elektroniczną w postaci plików PDF, ale ich przechowywanie musi odbywać się u odbiorcy koniecznie w formie wydruku papierowego. Obecnie dochodzi do takich paradoksów, że księgowi aby uwiarygodnić otrzymanie od kontrahenta oryginału wydrukowanej faktury, zginają ją na trzy części, aby wyglądała na wysłaną w kopercie. »
Polska wygrała z KE spór o VAT od aut z zagranicy
Aktualizacja: 21.05.2010
Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce ws. wliczania akcyzy do podstawy podatku VAT od aut sprowadzanych z zagranicy. To pierwsza wygrana przez Polskę sprawa wytoczona przez KE o naruszenie unijnych przepisów. »
Takie same świadczenia macierzyńskie dla samozatrudnionych i pracujących na etacie
Aktualizacja: 20.05.2010
Państwa członkowskie UE powinny zapewnić standardową ochronę socjalną, obejmującą wystarczający zasiłek macierzyński wypłacany przez co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego kobietom pracującym na zasadzie samozatrudnienia oraz żonom lub partnerkom osób prowadzących działalność na własny rachunek. Taką zmianę unijnej dyrektywy przyjął Parlament Europejski. »
Zwrot nadpłaty VAT dla byłych wspólników spółek cywilnych
Aktualizacja: 21.05.2010
Byli wspólnicy rozwiązanych spółek cywilnych, które były podatnikami VAT, powinni mieć prawo do zwrotu nadpłaty tego podatku - uważają posłowie wszystkich klubów. Zadeklarowali oni poparcie projektu, który przewiduje odpowiednie zmiany przepisów. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »