| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy zawyżają wyniki

Firmy zawyżają wyniki

Niektóre spółki celowo sprzedają dużo towarów przed końcem roku obrotowego, żeby wykazać wyższy wynik.


Tworząc bilans, firmy czasami zawyżają wartości posiadanych aktywów, np. przez rozpoznanie należności handlowych z tytułu sprzedaży mającej miejsce tuż po dniu, na który bilans został sporządzony. Takie praktyki zaobserwował Przemysław Orlonek, menedżer w dziale audytu w firmie Ernst & Young.


Twierdzi on, że z samej definicji aktywów wynika, że takie należności nie mogą być rozpoznane, gdyż nie powstały w wyniku przeszłych zdarzeń w odniesieniu do daty sporządzenia bilansu.


- Zdarza się również, że spółki celowo sprzedają duże ilości produktów bądź towarów przed końcem roku obrotowego, wiedząc, że zostaną one zwrócone na samym początku następnego okresu sprawozdawczego - twierdzi rozmówca.


Wyjaśnia on, że w przypadku towarów sprzedawanych z dużą marżą może mieć to znaczący wpływ na wynik finansowy i zarazem na wartość aktywów.

Według naszego eksperta pozbywając się z bilansu sprzedanych w ten sposób zapasów, firmy zwiększają aktywa o jeszcze wyższą wartość należności handlowych, które nie skrystalizują się w przyszłości jako zapłacone. W takim przypadku należałoby skorygować całą transakcję, wracając do punktu wyjścia.

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »