REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne zeznanie trafi tylko do jednego urzędu

REKLAMA

Małżonkowie posiadający różne miejsca zamieszkania mogą wypełnić PIT wspólnie. Swoje zeznanie podatkowe wyślą jednak tylko do jednego urzędu skarbowego.


Małżonkowie mogą złożyć wspólny PIT nie tylko wtedy, gdy wspólnie mieszkają. Możliwość taką mają również wtedy, gdy każde z nich ma inne miejsce zamieszkania. Muszą jednak spełnić inne warunki przewidziane dla tej preferencyjnej formy rozliczenia. Określa je art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Z przepisu tego wynika, że małżonkowie mogą wystąpić z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów, jeśli pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, istnieje między nimi wspólność majątkowa, a dodatkowo do żadnego z nich nie mają zastosowania przepisy dotyczące opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową albo przepisy dotyczące podatku liniowego.


Małżonkowie wybierają urząd


Jeśli małżonkowie wnoszą o łączne opodatkowanie ich dochodów, zeznanie powinno zostać skierowane do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania małżonków w ostatnim dniu roku podatkowego. Gdyby jednak małżonkowie mieli różne miejsca zamieszkania, wspólny PIT powinien trafić do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania jednego z małżonków, czyli albo do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania żony, albo do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania męża. Wybór należy w tym przypadku do małżonków. Sami powinni zdecydować, do którego urzędu wyślą ich wspólny PIT.


Jeden załącznik o ulgach


Małżonkowie wnoszący o łączne opodatkowanie dochodów często korzystają z ulg i odliczeń. W takim przypadku zobowiązani są do wypełnienia załączników: PIT/O, PIT/D a jeśli po raz pierwszy odliczają wydatki na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego - również PIT-2K.


Małżonkowie opodatkowujący swoje dochody łącznie składają jeden załącznik PIT/D dołączając do wspólnego zeznania podatkowego. Dotyczy to również sytuacji, gdy mają różne miejsca zamieszkania. Jeden będzie również załącznik PIT/O. Jeśli z odliczeń będzie korzystać zarówno żona, jak i mąż, w załączniku trzeba wypełnić zarówno pozycje „podatnik”, jak i „małżonek”.


W praktyce wspólne zeznanie opłaca się małżonkom wypełniać wtedy, gdy ich dochody znacznie się różnią. Jeżeli jedno z małżonków zarabia bardzo dużo i płaci podatek według najwyższej stawki, a drugi małżonek bardzo mało lub nic, przy wspólnym opodatkowaniu można zejść nawet do niższej stawki. Na zaoszczędzenie na podatku nie pozwoli natomiast wypełnienie wspólnego PIT, gdy dochody małżonków są na podobnym poziomie.


PRZYKŁAD: MAŁŻONKOWIE MIESZKAJĄ ODDZIELNIE

Podatnik mieszka w Garwolinie, a jego żona w Warszawie. Zdecydowali, że za 2006 rok złożą wspólne zeznanie podatkowe. Spełniają wszystkie warunki pozwalające na korzystanie z tej preferencyjnej formy rozliczeń. W takim przypadku podatnicy muszą podjąć decyzję, czy wspólny PIT złożyć w urzędzie skarbowym w Garwolinie (urząd właściwy dla męża), czy też w urzędzie skarbowym w Warszawie, czyli w urzędzie właściwym według miejsca zamieszkania żony. Będzie to Urząd Skarbowy Warszawa Mokotów.

Małżonkowie postanowili, że złożą zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym ustalonym według miejsca zamieszkania żony, czyli w urzędzie skarbowym w Warszawie. Do tego urzędu powinni do końca kwietnia 2007 r. przesłać za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście wypełnione zeznanie PIT-37.


Anna Wojda

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Podatek cyfrowy w Polsce? Eksperci alarmują: zagrożenie dla biznesu i konsumentów

Pomysł wprowadzenia podatku cyfrowego powraca, ale budzi poważne kontrowersje. Eksperci ostrzegają: to niesprawiedliwe rozwiązanie, które może zaszkodzić polskim przedsiębiorcom, podnieść ceny usług i wywołać napięcia z USA. Czy Polska powinna podążać tą drogą? Oto trzy kluczowe powody, dla których podatek cyfrowy to ryzykowny pomysł.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: lista 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA