reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wspólne zeznanie trafi tylko do jednego urzędu

Wspólne zeznanie trafi tylko do jednego urzędu

Małżonkowie posiadający różne miejsca zamieszkania mogą wypełnić PIT wspólnie. Swoje zeznanie podatkowe wyślą jednak tylko do jednego urzędu skarbowego.


Małżonkowie mogą złożyć wspólny PIT nie tylko wtedy, gdy wspólnie mieszkają. Możliwość taką mają również wtedy, gdy każde z nich ma inne miejsce zamieszkania. Muszą jednak spełnić inne warunki przewidziane dla tej preferencyjnej formy rozliczenia. Określa je art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Z przepisu tego wynika, że małżonkowie mogą wystąpić z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów, jeśli pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, istnieje między nimi wspólność majątkowa, a dodatkowo do żadnego z nich nie mają zastosowania przepisy dotyczące opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową albo przepisy dotyczące podatku liniowego.


Małżonkowie wybierają urząd


Jeśli małżonkowie wnoszą o łączne opodatkowanie ich dochodów, zeznanie powinno zostać skierowane do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania małżonków w ostatnim dniu roku podatkowego. Gdyby jednak małżonkowie mieli różne miejsca zamieszkania, wspólny PIT powinien trafić do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania jednego z małżonków, czyli albo do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania żony, albo do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania męża. Wybór należy w tym przypadku do małżonków. Sami powinni zdecydować, do którego urzędu wyślą ich wspólny PIT.


Jeden załącznik o ulgach


Małżonkowie wnoszący o łączne opodatkowanie dochodów często korzystają z ulg i odliczeń. W takim przypadku zobowiązani są do wypełnienia załączników: PIT/O, PIT/D a jeśli po raz pierwszy odliczają wydatki na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego - również PIT-2K.


Małżonkowie opodatkowujący swoje dochody łącznie składają jeden załącznik PIT/D dołączając do wspólnego zeznania podatkowego. Dotyczy to również sytuacji, gdy mają różne miejsca zamieszkania. Jeden będzie również załącznik PIT/O. Jeśli z odliczeń będzie korzystać zarówno żona, jak i mąż, w załączniku trzeba wypełnić zarówno pozycje „podatnik”, jak i „małżonek”.


W praktyce wspólne zeznanie opłaca się małżonkom wypełniać wtedy, gdy ich dochody znacznie się różnią. Jeżeli jedno z małżonków zarabia bardzo dużo i płaci podatek według najwyższej stawki, a drugi małżonek bardzo mało lub nic, przy wspólnym opodatkowaniu można zejść nawet do niższej stawki. Na zaoszczędzenie na podatku nie pozwoli natomiast wypełnienie wspólnego PIT, gdy dochody małżonków są na podobnym poziomie.


PRZYKŁAD: MAŁŻONKOWIE MIESZKAJĄ ODDZIELNIE

Podatnik mieszka w Garwolinie, a jego żona w Warszawie. Zdecydowali, że za 2006 rok złożą wspólne zeznanie podatkowe. Spełniają wszystkie warunki pozwalające na korzystanie z tej preferencyjnej formy rozliczeń. W takim przypadku podatnicy muszą podjąć decyzję, czy wspólny PIT złożyć w urzędzie skarbowym w Garwolinie (urząd właściwy dla męża), czy też w urzędzie skarbowym w Warszawie, czyli w urzędzie właściwym według miejsca zamieszkania żony. Będzie to Urząd Skarbowy Warszawa Mokotów.

Małżonkowie postanowili, że złożą zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym ustalonym według miejsca zamieszkania żony, czyli w urzędzie skarbowym w Warszawie. Do tego urzędu powinni do końca kwietnia 2007 r. przesłać za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście wypełnione zeznanie PIT-37.


Anna Wojda

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama