| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydatek musi mieć związek z działalnością

Wydatek musi mieć związek z działalnością

Jeśli wydatki poniesione na doradztwo prawne nie miały bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością podatnika, nie można od nich odliczyć VAT naliczonego.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Investrand BV v. Staatssecretaris van Financiën (C-435/05) dotyczący dopuszczalności odliczenia VAT z tytułu usług doradczych.


Spółka Investrand posiadała 43,57 proc. akcji spółki Cofex BV. Investrand sprzedała akcje spółki Cofex spółce Hi-Tec Sports plc. W czasie tej sprzedaży uzgodniono, że część wynagrodzenia ustalona zostanie w zależności od zysków spółki Cofex. Podczas obliczania wynagrodzenia powstał spór pomiędzy Investrand a Hi-Tec Sports. Spór ten doprowadził do postępowania arbitrażowego, w ramach którego koszty związane z usługami doradztwa prawnego zostały zafakturowane na Investrand. Ta odliczyła VAT zapłacony od tych kosztów. Uznając, że Investrand nie miała prawa do odliczenia, holenderski organ podatkowy skierował do niej wezwanie do dokonania korekty. W następstwie składanych odwołań sprawa ta stała się przedmiotem postępowania przed holenderskim sądem, który zwrócił się do ETS o interpretację wspólnotowych przepisów dotyczących VAT.


ETS przypomniał, że prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia. Koszty omawianych usług muszą stanowić część kosztów ogólnych i zachowywać bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika.


Wierzytelność związana ze sprzedażą akcji spółki Cofex nie wystarcza jednak, aby stwierdzić istnienie bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy związanymi z tą wierzytelnością kosztami doradztwa poniesionymi przez Investrand a jej działalnością gospodarczą. W konsekwencji brak prawa do odliczenia VAT, który je obciąża.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK