REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki nie wiedzą, jak księgować sprzedaż

REKLAMA

Spółka może ująć w księgach przychody ze zbycia zapasu, jeżeli wraz z jego sprzedażą przekazuje kontrahentowi wszystkie ryzyka i korzyści związane z jego posiadaniem.


Księgowym, zwłaszcza na przełomie roku, wiele problemów sprawia określenie momentów sprzedaży, czyli wyksięgowanie zapasów i rozpoznanie kosztów własnych sprzedaży.


Często nie wiadomo, jak powinna postąpić spółka, jeśli w grudniu sprzedała maszynę, ale została ona przewieziona do klienta w lutym (maszyna nie została dostarczona w grudniu w związku z prośbą klienta o przechowanie do momentu udostępnienia terenu budowy pod jej instalację).


Ryzyko i korzyści


Odpowiedź na pytanie, czy spółka miała prawo rozpoznać przychód i zmniejszyć saldo zapasów w grudniu według Agnieszki Nalewajko, menedżera w dziale audytu firmy Ernst & Young, zależy od ustaleń poczynionych z klientem oraz dokumentacji zgromadzonej przez spółkę.


Nasza rozmówczyni wyjaśnia, że jeżeli spółka nie uzgodniła z klientem przeniesienia wszelkich ryzyk i korzyści wynikających z rozporządzania zapasem do momentu jego dostarczenia na teren budowy, spółka nie powinna rozpoznać przychodu i związanego z nim kosztu własnego sprzedaży w rachunku zysków i strat.


- Zapas powinien pozostać w księgach spółki do czasu przeniesienia ryzyk i korzyści wynikających z rozporządzania zapasem - dodaje rozmówczyni.

Jeżeli jednak spółka przeniosła wszystkie ryzyka i korzyści wynikające z rozporządzania zapasem, to jest uprawniona do rozpoznania przychodu i należności z tytułu sprzedaży, a co za tym idzie, również kosztu własnego sprzedaży w korespondencji z wyksięgowaniem wartości zapasów.


Rozpoznanie przychodu


Z taką sytuacją mamy na przykład do czynienia wtedy, gdy nie tylko tytuł prawny przeszedł na nabywcę, ale produkt jest oznaczony, nabywca może nim swobodnie rozporządzać, nie ma prawa zwrotu towaru, ponosi ryzyko jego zniszczenia lub uszkodzenia, a koszty jego transportu zostaną poniesione przez nabywcę.


- Podobną analizę należy przeprowadzić w przypadku transakcji realizowanych na warunkach międzynarodowych (tzw. incoterms) w związku z różnym momentem przejścia na klienta ryzyk i korzyści związanych z rozporządzaniem zapasem - twierdzi Agnieszka Nalewajko.


Dodaje, że powiązanie momentu rozpoznania transakcji sprzedaży z prezentacją zapasów w bilansie jest oczywiste i powinno być przedmiotem analizy w procesie zamykania ksiąg w każdej spółce, w której takie przykłady występują.


Agnieszka Pokojska

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Podatek cyfrowy w Polsce? Eksperci alarmują: zagrożenie dla biznesu i konsumentów

Pomysł wprowadzenia podatku cyfrowego powraca, ale budzi poważne kontrowersje. Eksperci ostrzegają: to niesprawiedliwe rozwiązanie, które może zaszkodzić polskim przedsiębiorcom, podnieść ceny usług i wywołać napięcia z USA. Czy Polska powinna podążać tą drogą? Oto trzy kluczowe powody, dla których podatek cyfrowy to ryzykowny pomysł.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: lista 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA