Organ celny może odmówić przyjęcia zgłoszenia
REKLAMA
Podmioty uprawnione do dokonania zgłoszenia celnego muszą pamiętać o spełnieniu wszystkich wymogów warunkujących przyjęcie zgłoszenia celnego przez organ celny. Krzysztof Biernacki, prawnik i specjalista ds. podatków z Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys wyjaśnia, że obowiązująca ustawa - Prawo celne w art. 21 wymienia 3 przesłanki odmowy przez organ celny przyjęcia zgłoszenia celnego.
- Jedną z nich jest istnienie zakazów lub ograniczeń w możliwości objęcia towaru wnioskowaną procedurą celną lub nadania mu przeznaczenia celnego, co ma miejsce np. przy wprowadzeniu kontyngentów importowych.
Organ celny może nie przyjąć zgłoszenia również w sytuacji, gdy nie odpowiada ono wymogom formalnym określonym w przepisach wspólnotowego kodeksu celnego. Zgodnie z nim zgłoszenia w formie pisemnej należy dokonać na odpowiednim formularzu zgodnym z oficjalnym wzorem oraz dołączyć do niego wszystkie niezbędne dokumenty wymagane dla zastosowania przepisów regulujących procedurę celną, do której zgłaszane są towary. W związku z tym podstawę do odmowy przyjęcia zgłoszenia celnego może stanowić niezłożenie wraz ze zgłoszeniem celnym o objęcie towarów gospodarczą procedurą celną pozwolenia na korzystanie z tej procedury. Organ celny może nie przyjąć zgłoszenia także w sytuacji, gdy nie zostały spełnione warunki do objęcia towaru wnioskowaną procedurą celną lub nadania przeznaczenia celnego.
Krzysztof Biernacki przypomina, że zgodnie z przepisami prawa celnego, wraz z odmową organ celny wskazuje jej przyczyny w formie pisemnej.
- Brak szczególnej formy prawnej dla odmowy przyjęcia zgłoszenia celnego oznacza w praktyce możliwość jej dokonania przez adnotację na złożonym przez stronę zgłoszeniu celnym. Może to utrudniać weryfikację stanowiska organu celnego w postępowaniu odwoławczym - dodaje nasz rozmówca.
- Naczelny Sąd Administracyjny na gruncie nieobowiązującego już kodeksu celnego stwierdził, że odmowa przyjęcia zgłoszenia celnego nie ma formy decyzji ani postanowienia, tylko jest czynnością administracyjną o charakterze materialno-technicznym - mówi Krzysztof Biernacki.
Zwraca uwagę, że tożsamość tej regulacji w obowiązującym prawie celnym uzasadnia stwierdzenie, że obecnie odmowę również należy kwalifikować w taki sposób.
- Oznacza to, że odmowy przyjęcia zgłoszenia celnego nie można zaskarżyć w trybie postępowania administracyjnego. Można to zrobić tylko w drodze skargi do sądu administracyjnego, na podstawie art. 3 par. 2 pkt 4 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - podsumowuje ekspert.
Ważne!
Zgłoszenie celne oznacza czynność, poprzez którą osoba wyraża w wymaganej formie i w określony sposób zamiar objęcia towaru określoną procedurą celną
ORGAN NIE MOŻE ODMÓWIĆ
Organ celny przyjmuje zgłoszenie celne:
- złożone na formularzu zgodnym z oficjalnym wzorem,
- podpisane,
- zawierające wszystkie niezbędne elementy dla zastosowania przepisów regulujących procedurę celną, do której zgłaszane są towary,
- do którego dołączono dokumenty wymagane dla zastosowania przepisów regulujących procedurę celną, do której zgłaszane są towary.
Magdalena Majkowska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA