| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Liczy się data uprawomocnienia orzeczenia

Liczy się data uprawomocnienia orzeczenia

Zeznanie podatkowe przy nabyciu majątku w drodze spadku należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.


NOWE PRAWO

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn spadkobiercy mają obowiązek złożenia zeznania o nabyciu majątku w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Ustalenie tego momentu jest zatem niezbędne do wyznaczenia terminu złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym.

Anna Łuszcz, prawnik i ekspert podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy (zrzeszona w Consortio LEX), wyjaśnia, iż w prawie cywilnym przewidziane są dwie formy dziedziczenia: ustawowe i testamentowe. Jednakże dla momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn nie ma znaczenia, w jakiej formie doszło do dziedziczenia.

- Obowiązek podatkowy w obu przypadkach nabycia w drodze dziedziczenia powstanie z chwilą przyjęcia spadku lub - gdy nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono pismem, którym jest orzeczenie sądu - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia - mówi Anna Łuszcz. 

Dodaje, że moment przyjęcia spadku jest ustalany w oparciu o regulacje kodeksu cywilnego dotyczące złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Organy podatkowe wydają decyzję ustalającą podatek należny z tytułu nabycia spadku dopiero po zakończeniu postępowania spadkowego.

- Przyjąć zatem należy, że obowiązek podatkowy powstanie z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku - przekonuje Anna Łuszcz.

Zwraca uwagę, że tylko w takiej sytuacji organy podatkowe mają pewność, kto faktycznie jest spadkobiercą.

- Zeznanie podatkowe należy złożyć w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku - podsumowuje Anna Łuszcz.

Praktykę tę potwierdza Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie. Wyjaśnia, że o nabyciu spadku ostatecznie rozstrzyga sąd wydając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W związku z tym miesięczny termin na złożenie zeznania liczony jest od momentu uprawomocnienia się orzeczenia sądu.

Podatnicy powinni najpierw uregulować kwestie spadkowe przed sądem, a dopiero później zadbać o rozliczenia z fiskusem

Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK