Liczy się data uprawomocnienia orzeczenia
REKLAMA
NOWE PRAWO
Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn spadkobiercy mają obowiązek złożenia zeznania o nabyciu majątku w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Ustalenie tego momentu jest zatem niezbędne do wyznaczenia terminu złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym.
Anna Łuszcz, prawnik i ekspert podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy (zrzeszona w Consortio LEX), wyjaśnia, iż w prawie cywilnym przewidziane są dwie formy dziedziczenia: ustawowe i testamentowe. Jednakże dla momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn nie ma znaczenia, w jakiej formie doszło do dziedziczenia.
- Obowiązek podatkowy w obu przypadkach nabycia w drodze dziedziczenia powstanie z chwilą przyjęcia spadku lub - gdy nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono pismem, którym jest orzeczenie sądu - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia - mówi Anna Łuszcz.
Dodaje, że moment przyjęcia spadku jest ustalany w oparciu o regulacje kodeksu cywilnego dotyczące złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Organy podatkowe wydają decyzję ustalającą podatek należny z tytułu nabycia spadku dopiero po zakończeniu postępowania spadkowego.
- Przyjąć zatem należy, że obowiązek podatkowy powstanie z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku - przekonuje Anna Łuszcz.
Zwraca uwagę, że tylko w takiej sytuacji organy podatkowe mają pewność, kto faktycznie jest spadkobiercą.
- Zeznanie podatkowe należy złożyć w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku - podsumowuje Anna Łuszcz.
Praktykę tę potwierdza Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie. Wyjaśnia, że o nabyciu spadku ostatecznie rozstrzyga sąd wydając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W związku z tym miesięczny termin na złożenie zeznania liczony jest od momentu uprawomocnienia się orzeczenia sądu.
Podatnicy powinni najpierw uregulować kwestie spadkowe przed sądem, a dopiero później zadbać o rozliczenia z fiskusem
Magdalena Majkowska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat