REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SD-Z1, czyli nie zawsze urzędnik ma rację

REKLAMA

Wypełnili nawet specjalny formularz SD-Z1. A nie jest to łatwe, bo ów druk liczy aż cztery strony, w dodatku trzeba na nich szczegółowo opisać to, co się dostało - ile ma metrów, ile jest warte na rynku, gdzie jest położone itp. Pół biedy, gdy chodzi o pieniądze, ale już opisywanie mieszkania, czy gospodarstwa rolnego...

Tak czy inaczej, formularze zostały wypełnione i wydawało się, że zwolnienie podatkowe jest tuż-tuż. Wszak to zgłoszenie to czysta formalność. Ale nie. Fiskus odrzucił formularze SD-Z1. To znaczy ten jeden fiskus. Urzędnik. Uznał, że SD-Z1 przeznaczony jest dla darczyńców i to oni powinni składać ten druk w swoich urzędach. - Jak to? - próbowali oponować petenci. - Przecież jeśli nie zawiadomimy urzędu o darowiźnie, będziemy musieli płacić podatek. Czytaliśmy o tym w "Gazecie" - tłumaczyli. Fiskus był nieprzejednany. Z pogardą odrzucił "gazetowy" argument. Ktoś zapytał jeszcze, po co właściwie darczyńca miałby składać SD-Z1, skoro jemu i tak podatek nie grozi. - Bo wtedy urząd będzie mógł zapytać darczyńcę, skąd miał pieniądze na darowiznę - wyjaśnił rezolutnie urzędnik i zatarł ręce.

Sęk w tym, że nawet jeśli formularz SD-Z1 złoży obdarowany, to urząd będzie miał informacje o darczyńcy. Niemal pół strony tego druku poświęcone jest właśnie jemu. Trzeba tu podać dane identyfikujące darczyńcę (NIP, PESEL, imię, nazwisko, datę urodzenia, imiona rodziców i adres zamieszkania, a w przypadku, gdy darczyńcą jest firma, NIP, REGON, nazwę i adres siedziby). W razie potrzeby fiskus dotrze więc do niego bez najmniejszego trudu.

Fiskus (jeden) był jednak najwyraźniej innego zdania. Petenci odeszli z kwitkiem. Bez zwolnienia (od podatku).

Przepisy są nowe, a urzędnik pewnie zmęczony (choć petenci twierdzili, że "sympatyczny, w przeciwieństwie do siedzącej obok naburmuszonej paniusi, którą wszyscy omijali szerokim łukiem"), bo na jego barki politycy nakładają wciąż to nowe obowiązki, i słabo opłacany. Może nie miał czasu przeczytać ustawy (o podatku od spadków i darowizn). - W artykule 1 ust. 1 tej ustawy wyraźnie jest napisane, że podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych m.in. w drodze darowizny. Podatek płaci obdarowany. Ale jeśli dostał darowiznę [wyższą od 9637 zł] od członka najbliższej rodziny i zgodnie z artykułem 4a ust 1. zgłosi tę darowiznę naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z1, to będzie zwolniony od podatku - usłyszeliśmy w Krajowej Informacji Podatkowej. I jeszcze (aż strach cytować): - To pewne. Urzędnik absolutnie nie miał racji.

No nie miał. A wystarczyło, żeby rzucił urzędniczym okiem na pierwszą stronę formularza SD-Z1. Na samej górze chyba wszystkich formularzy podatkowych jest informacja, kto powinien je składać. Tu też jest: "Składający: nabywcy rzeczy i praw majątkowych (...)".

Urzędnik okiem nie rzucił i petentów wyrzucił. Teraz przyjdą znowu. A fiskus (jeden?) będzie się chyba wstydził.

Piotr Skwirowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA