REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opcja zerowa w skarbówce przeraża urzędników

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Od 1 stycznia 2008 r. zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa. Wtedy też wygasną umowy z pracownikami administracji skarbowej i celnej. Urzędnicy są tym przerażeni.

ZMIANA PRAWA

Jak pisaliśmy w piątkowym wydaniu GP, za niecały rok znikną wszystkie urzędy i izby skarbowe oraz celne. Na ich miejsce powstanie nowa, jednolita struktura - Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Wszystko po to - jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy o KAS, do którego dotarła GP - aby stworzyć nowoczesną administrację skarbową. Cel mógłby być szczytny, gdyby nie fakt, że od 1 stycznia 2008 r. wszyscy dziś zatrudnieni w administracji skarbowej i służbie celnej stracą pracę, bo z mocy prawa wygasną ich umowy. To, czy dalej będą pracować, będzie zależało od woli pełnomocnika, którego powoła minister finansów do utworzenia KAS.

Postanowiliśmy sprawdzić, co o całej sprawie sądzą sami zainteresowani, czyli urzędnicy. Przedstawiciele skarbówki mówią o przerażeniu.
Polska pionierem pomysłów...

Jednym z podstawowych założeń reformy przygotowywanej przez MF było utworzenie administracji na wzór tych, które funkcjonują w innych krajach. Zdaniem urzędników skarbowych podobny model, jaki planuje się u nas wprowadzić w przyszłym roku, nigdzie nie funkcjonuje. 

- Mamy mieszane uczucia, co do zaprezentowanej koncepcji KAS. To niestety jest opcja zerowa. Pracownicy, którzy już dziś mają wysoki status zawodowy, nie otrzymają żadnych gwarancji zatrudnienia. Być może w ostatecznej wersji projektu te założenia się zmienią. Na razie trafił on do uzgodnień międzyresortowych. Projekt w takiej formie nie powinien ujrzeć światła dziennego - komentował Tomasz Ludwiński, przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność.

58 tys. etatów jest obecnie w administracji skarbowej i celnej.

Jednocześnie dodał, że przedstawiono dość rewolucyjne pomysły, które być może przyniosą pozytywne skutki, ale trudno dostrzec, aby gdziekolwiek indziej już takie mechanizmy funkcjonowały.

- Chcielibyśmy, aby nowa administracja była przejrzysta. Obecnie projekt ustawy tego nie przewiduje. Trudno mówić o przejrzystości, gdy o zatrudnieniu pracowników będzie decydował jeden człowiek. Ludzie są przerażeni - dodał rozmówca.

...nie do zaakceptowania

Nie tylko przedstawiciele skarbówki mają obawy co do planowanej reformy. Również celnicy nie wiedzą, co robić. Wręcz nie akceptują przedstawionych propozycji. Zdaniem Iwony Fołty, przewodniczącej Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej założenia reformy oparte są na błędnych przesłankach oraz są niezgodne z prawem wspólnotowym. KAS nie będzie mogła wykonywać żadnych zadań, które obecnie wykonują organy celne - bez renegocjacji Traktatu o UE i akcesyjnego.

- Mizerny efekt półtoprarocznej pracy różnych zespołów autorskich wykazuje zadziwiająco żenująco niski poziom wiedzy merytoryczno-prawnej. Projekty to buble nie spełniające procedur prawnych, merytorycznych oraz legislacyjnych - wskazała Iwona Fołta, zastrzegając, że to jej opinia na temat projektów, a nie Federacji.

- W mojej opinii projekty te powinny być odrzucone w całości jako niespełniające żadnych standardów - argumentowała przewodnicząca FZZSC.

Pełnomocnik wskaże warunki

Jak wspomnieliśmy, dalsza praca w organach skarbowych dzisiejszych urzędników będzie zależeć od woli pełnomocnika - taką procedurę zakłada projekt ustawy o KAS z 28 lutego 2007 r. Obecni pracownicy w terminie do trzech miesięcy od ogłoszenia ustawy otrzymają od niego pisemną propozycję zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych KAS. Propozycja będzie określać warunki zatrudnienia, m.in. miejsce pracy, stanowisko służbowe i wynagrodzenie lub uposażenie. Pracownik, który taką propozycję otrzyma, będzie mógł w terminie 10 dni od jej doręczenia złożyć pisemne oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie będzie równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia.

Wyjaśnienia MF

Po piątkowej publikacji Gazeta Prawna otrzymała informację od Piotra Pogonowskiego, dyrektora Biura Obsługi Prawnej i Zastępstwa Procesowego MF, że zgodnie z projektem ustawy o KAS najniższe wynagrodzenie zasadnicze urzędnika skarbowego najniższego stopnia (art. 141 ust. 3) ma wynosić co najmniej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (ok. 3 tys. zł) - co znacznie przewyższa stan obecny. Jak podkreślił Piotr Pogonowski, wolą projektodawcy jest wprowadzenie zasady dobrego wynagrodzenia za dobrą pracę - nie zaś pogorszenie sytuacji finansowej urzędników. Biorąc pod uwagę to wyraźnie wyartykułowane założenie, precyzyjne uregulowanie ścieżki rozwoju zawodowego i awansu urzędnika KAS czy wreszcie - fakt niedoboru kadrowego obecnych służb podatkowych - nie jest uprawniona teza o rzekomej niepewności co do losów pracowników administracji podatkowej czy funkcjonariuszy służby celnej - stwierdzono w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów.

Krzysztof Tomaszewski, Ewa Matyszewska

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA