Kandydaci na doradców nie mogą zdawać egzaminów
REKLAMA
Na sporze ministra finansów z Krajową Radą Doradców Podatkowych tracą kandydaci na doradców podatkowych. Z powodu niepowołania nowej komisji przez ministra (kadencja poprzedniej komisji wygasła 4 marca), nie mają przed kim zdawać egzaminów.
- Konsekwencje prawne niepowołania komisji są takie, że nie ma możliwości przeprowadzania egzaminów ustnych i pisemnych - powiedział Gazecie Prawnej Jerzy Bielawny, były członek komisji egzaminacyjnej.
Kandydaci nie znają więc ani terminów, ani pytań egzaminacyjnych, ponieważ tylko komisja może je ustalić. Ostatnia uchwała komisji w sprawie pytań jest z lutego 2006 r. Biorąc pod uwagę zmiany w prawie wszystkich ustaw podatkowych, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2007 r., konieczne jest dostosowanie pytań egzaminacyjnych do obecnego stanu prawnego. Dlatego kandydaci z niepokojem obserwują brak powołania nowej komisji.
- Wicepremier Zyta Gilowska nie powołała nowej komisji, ponieważ nie zaakceptowała ona listy doradców podatkowych, którzy mieliby wejść w skład komisji egzaminacyjnej, przedstawionej przez KRDP - poinformowano Gazetę Prawną w biurze ministra. Rada nie przedstawiła natomiast nowej listy, na którą czeka minister.
Spór dotyczy możliwości wyboru członków komisji spośród kandydatów przedstawionych przez KRDP. Do tej pory Rada przedstawiała ministrowi 20 kandydatów (tylu przedstawicieli doradców wchodzi w skład komisji), które on akceptował. Tym razem minister uznał, że musi mieć możliwość wyboru. Domaga się przedstawienia listy większej niż 20 nazwisk.
Krajowy Nadzwyczajny Zjazd Doradców Podatkowych zaapelował 4 marca do Krajowej Rady o niezwłoczne przedłożenie ministrowi listy co najmniej 26 nazwisk kandydatów do komisji.
- Apel jest wyrazem woli Zjazdu i sądzę, że ma istotne znaczenie dla stanowiska, które powinna zająć Rada. Będzie to rozpatrywane na najbliższym posiedzeniu - powiedział prof. Witold Modzelewski, przewodniczący KRDP. Najbliższe posiedzenie planowane jest na 22 marca.
- Myślę, że na najbliższym posiedzeniu Rady to życzenie Zjazdu zostanie zrealizowane - powiedział Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący KRDP.
Doradcy nie widzą jednak uzasadnienia prawnego dla stanowiska ministra. Nie wykluczają jednak kompromisu ze względu na dobro kandydatów i właściwe stosunki z resortem.
- Mam nadzieję, że nie spowoduje to wydłużenia oczekiwania na egzamin. Nie widzę innego wyjścia, tylko jak najszybsze załatwienie tej sprawy. System prawa w zakresie doradztwa podatkowego wymaga powołania nowej komisji i taki ustawowy obowiązek ciąży na ministrze - powiedział Dariusz M. Malinowski.
Na powołanie nowej komisji minister finansów miał pół roku. KRDP przedstawiła swoich kandydatów w sierpniu 2006 r.
Łukasz Zalewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA