| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zięć musi zapłacić podatek

Zięć musi zapłacić podatek

Jeśli darowizna wejdzie do majątku wspólnego obdarowanych małżonków, małżonek nieobjęty zwolnieniem dla najbliższej rodziny, np. zięć, będzie musiał zapłacić podatek.


Ustawodawca w nowym art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) zwolnił z podatku nieodpłatne nabycie majątku przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

- Z przepisu tego jednoznacznie wynika, że podatek od nieodpłatnego przekazywania majątku nadal płacą zięć, synowa i teściowie - mówi Anna Łuszcz, prawnik, ekspert podatkowy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy (zrzeszona w Consortio Lex).

Można to łatwo prześledzić na krótkim przykładzie. Załóżmy, że ojciec obdarowuje swoją córkę, która jest mężatką. Anna Łuszcz wyjaśnia, że w przypadku, gdy z umowy darowizny wynika, że obdarowana zostanie jedynie córka i darczyńca (ojciec) nie wskaże, że obdarowanym ma być również zięć (mąż) lub że darowizna ma wejść do majątku wspólnego małżonków, darowizna stanowi majątek osobisty obdarowanej (córki). W takiej sytuacji ani obdarowana, ani jej małżonek nie będą zobowiązani do zapłacenia podatku.


Majątek wspólny


Przekazanie darowizny tylko na rzecz zstępnego (dziecka, wnuka itd.), który pozostaje w związku małżeńskim, może jednak skutkować powstaniem obowiązku podatkowego po stronie jego współmałżonka. Stanie się tak, jeżeli darczyńca w umowie darowizny dokona zastrzeżenia, iż darowizna ma wejść do majątku wspólnego małżonków.

- Warunkiem uznania współmałżonka jako podatnika zobowiązanego do zapłaty podatku może być jedynie sytuacja, w której z umowy darowizny jednoznacznie będzie wynikało, że darowizna wejdzie do majątku wspólnego małżonków - potwierdza Anna Łuszcz.

Nasza rozmówczyni dodaje, że jeśli wolą darczyńcy było również obdarowanie zięcia poprzez wskazanie w umowie, iż majątek wchodzi do majątku wspólnego, wówczas małżonek zobowiązany będzie do zapłaty podatku na zasadach właściwych dla podatników I grupy podatkowej.

Będzie to podatek obliczony od nadwyżki majątku otrzymanego w darowiźnie ponad kwotę 9637 zł (kwota wolna od podatku) według progresywnej skali ze stawkami 3, 5 lub 7 proc. Przy braku takiego zastrzeżenia w umowie darowizny, zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego uznaje się, że darowizna wchodzi do majątku osobistego małżonka obdarowanego.


Zgoda małżonka


Przynależność darowizny do majątku wspólnego małżonków jest istotna również z punktu widzenia darczyńcy. W niektórych przypadkach będzie on bowiem musiał uzyskać zgodę współmałżonka na przekazanie darowizny. Jan Sluzalek, radca prawny, ekspert podatkowy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy w Katowicach (zrzeszona w Consortio Lex) wyjaśnia, że ustawodawca przewidział w art. 37 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego katalog czynności, dla dokonania których wymagana jest zawsze zgoda współmałżonka. Zgoda taka jest potrzebna dla dokonania wszelkich darowizn z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.

- Pojęcie darowizny drobnej, zwyczajowo przyjętej jest pojęciem nieostrym, i w praktyce uzależnione będzie przede wszystkim od sytuacji majątkowej konkretnego darczyńcy i obdarowanego. Jeżeli zatem udzielona darowizna nie mieści się w powyższej kategorii, to dla jej ważności konieczne staje się uzyskanie zgody współmałżonka - mówi Jan Sluzalek.

Zwraca uwagę, że czynność dokonana bez takiej zgody nie jest od razu nieważna, albowiem w przypadku braku zgody współmałżonka w samej umowie darowizny, może on wyrazić ją w późniejszym czasie.


Ważne!
Aby organy podatkowe nie uznały za podatnika zięcia, należy w umowie darowizny wskazać jako obdarowaną jedynie córkę


Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK