REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przed umorzeniem zaległości potrzebna opinia ministra

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Resort finansów zwiększa kontrole nad organami skarbowymi. Umorzenie podatku wyższe niż 5 tys. zł będzie wymagało opinii ministra finansów.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów chce, by organy podatkowe miały obowiązek uzyskania opinii ministra finansów przed udzieleniem ulg w spłacie zobowiązań dotyczących PIT, CIT i VAT. Opinię trzeba byłoby uzyskać w każdym przypadku, w którym umarzany podatek przekraczałby 5 tys. zł. Wyższy, bo wynoszący 10 tys. zł, limit przewidywany jest w przypadku decyzji w sprawie odroczenia terminu płatności lub rozłożenia jej na raty. Takie same zmiany mają dotyczyć decyzji w sprawie ulg w zakresie podatków stanowiących dochody samorządu terytorialnego, a zatem poza podatkami lokalnymi m.in. podatku od spadków i darowizn. W tym przypadku opiniowaniem będą zajmowali się radni z samorządowych komisji budżetowych.


Konieczność uzyskania stosownych opinii zakłada najnowszy projekt z 16 marca, a opublikowany 21 marca o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W Ordynacji podatkowej pojawią się dwa nowe przepisy: art. 67f i art. 298. Zakładają one, że opinia ministra będzie wydawana na podstawie projektu decyzji i materiału dowodowego przekazywanego przez naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celnego, dyrektora izby skarbowej lub dyrektora izby celnej. Opinie ministra będą wydawane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni od daty otrzymania projektu decyzji z aktami sprawy.


Opinia ministra o dopuszczalności lub niedopuszczalności udzielenia ulg nie będzie jednak wiążąca. Nadanie opinii ministra mocy wiążącej prowadziłoby do naruszenia zasady dwuinstancyjności postępowania, na co wielokrotnie zwracał uwagę Trybunał Konstytucyjny. Takie zastrzeżenie niewiele jednak zmienia. Jest mało prawdopodobne, by organy podatkowe, mając negatywną opinię ministra, orzekały wbrew jego stanowisku.


Resort finansów szacuje, że minister opiniowałby rocznie około 9 tys. decyzji. Aby uporać się z tym zadaniem, w Ministerstwie Finansów powstanie specjalna komórka organizacyjna, zatrudniająca 27 osób. Koszt zatrudnienia jednego pracownika ma wynieść około 4,5 tys. zł, zaś całe przedsięwzięcie ma kosztować około 2 mln zł rocznie. Proponowane zmiany spowodują również wzrost wydatków po stronie gmin. Brak jednak szacunków dotyczących ich wysokości. Projekt trafił już do uzgodnień międzyresortowych.


10 tys. zł wynosi maksymalna kwota podatku, którą organ mógłby rozłożyć na raty bez pytania o zdanie ministra finansów


Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA