reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Obligacje nie zawsze są lepsze od kredytu

Obligacje nie zawsze są lepsze od kredytu

Firmy zamiast obligacji wolą kredyty, bo choć droższe, dają możliwość negocjacji warunków spłaty.


Obligacje i kredyty to podstawowe instrumenty zapewniające długoterminowy dopływ kapitału obcego do firmy. Emitent obligacji potwierdza w nich zaciągnięcie pożyczki w określonej wysokości. Zapewnia też ich posiadaczowi jej zwrot i zapłatę odsetek. Stopa oprocentowania obligacji jest zwykle niższa niż koszty kredytu.


Zdaniem Marcina Borka, partnera w Ernst & Young obligacje są zwykle efektywnym mechanizmem finansowania rozwoju spółki w sytuacjach inwestowania w projekty o niewygórowanym poziomie ryzyka, których zwrot jest rozłożony w czasie. Wtedy oprocentowanie obligacji może być niższe od kredytu.


Krzysztof Marczak, dyrektor finansowy w notowanej na giełdzie spółce Prochem, zwraca jednak uwagę, że na emisję obligacji mogą sobie pozwolić przede wszystkim przedsiębiorstwa, które mają określoną historię, ugruntowaną pozycję na rynku i cieszą się zaufaniem jego uczestników.


Jego zdaniem uzyskanie kredytu w banku nie wymaga spełnienia tylu kryteriów, co w przypadku emisji obligacji. Wystarczy, że przedsiębiorca posiada odpowiednie zabezpieczenie. W efekcie łatwiej finansować firmę kredytem niż obligacjami.


Główna różnica między kredytem a obligacjami polega na tym, że kredyt jest brany w konkretnym banku. Tymczasem obligacje, raz wyemitowane, mogą być przedmiotem obrotu pomiędzy różnym inwestorami.

- Oznacza to w praktyce, że emitent nie musi wiedzieć, kto posiada jego obligacje i ile ich ma - mówi Marcin Borek.


To oznacza, że w przypadku zmiany sytuacji warunkującej spłatę długu obligacje okazują się instrumentem mniej elastycznym od kredytu. Emitent nie ma możliwości ich renegocjowania. Natomiast rozmowa z bankiem daje szansę na zmianę zapisów umowy kredytowej.


Podobnego zdania jest dyrektor finansowy Prochemu.

- Co prawda, kredyt jest zwykle droższy niż obligacje, niemniej jest to instrument bardziej płynny - dodaje Jacek Kowalski.

Ponieważ obligacje emitowane są długoterminowo, może dojść do sytuacji, że ich utrzymanie będzie droższe od rynkowych kosztów kredytu.


Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama