Oświadczenie musi być prawdziwe
REKLAMA
Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) została zobowiązana do zawiadomienia doradców podatkowych o konieczności złożenia oświadczeń lustracyjnych.
Korespondencja w tej sprawie wraz z załączonymi wzorami oświadczeń lustracyjnych została przesłana doradcom pod aktualnie posiadany adres. Doradca ma miesiąc od dnia doręczenia dokumentów na złożenie oświadczenia. Jego niezłożenie spowoduje dotkliwe skutki. Z dniem, z którym upłynął termin do złożenia oświadczenia, następuje z mocy prawa pozbawienie doradcy podatkowego prawa do wykonywania zawodu. Z informacji przekazanych nam przez Roberta Moraljana, przewodniczącego Komisji ds. Obsługi Postępowań Lustracyjnych KRDP, wynika, że pierwsze oświadczenia zostały już złożone.
- Odzew środowiska jest duży. Można więc przypuszczać, że większość doradców takie oświadczenie złoży - dodaje nasz rozmówca.
Niektórzy doradcy złożyli oświadczenia jeszcze przed powiadomieniem o takim obowiązku przez KRDP.
Ewentualne przyznanie się składającego oświadczenie lustracyjne do współpracy ze służbami bezpieczeństwa ma pozostać bez konsekwencji dla praktyki zawodowej, jeśli tylko osoba taka wpisze prawdę.
Oświadczenia lustracyjne doradców podatkowych mogą być weryfikowane przez IPN. W opinii Roberta Moraljana sama zasada złożenia oświadczenia nie wzbudziła kontrowersji w środowisku doradców, podnoszone są natomiast wątpliwości co do zgodności z konstytucją niektórych zapisów ustawy.
Nie można pomijać też faktu, że oświadczenie lustracyjne ma charakter bardzo osobisty. Pojawiają się więc głosy części doradców wyrażające wątpliwości, jaki będzie ich rzeczywisty odbiór społeczny. Jak zauważa przewodniczący komisji, obawy te podzielają nie tylko doradcy - w równym stopniu odnosi się to do wszystkich zawodów zaufania publicznego.
Edyta Wereszczyńska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA