reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Oświadczenie musi być prawdziwe

Oświadczenie musi być prawdziwe

Termin do zawiadomienia doradców podatkowych o konieczności złożenia oświadczeń lustracyjnych już upłynął. Teraz doradcy mają miesiąc na odpowiedź.


Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) została zobowiązana do zawiadomienia doradców podatkowych o konieczności złożenia oświadczeń lustracyjnych.


Korespondencja w tej sprawie wraz z załączonymi wzorami oświadczeń lustracyjnych została przesłana doradcom pod aktualnie posiadany adres. Doradca ma miesiąc od dnia doręczenia dokumentów na złożenie oświadczenia. Jego niezłożenie spowoduje dotkliwe skutki. Z dniem, z którym upłynął termin do złożenia oświadczenia, następuje z mocy prawa pozbawienie doradcy podatkowego prawa do wykonywania zawodu. Z informacji przekazanych nam przez Roberta Moraljana, przewodniczącego Komisji ds. Obsługi Postępowań Lustracyjnych KRDP, wynika, że pierwsze oświadczenia zostały już złożone.


- Odzew środowiska jest duży. Można więc przypuszczać, że większość doradców takie oświadczenie złoży - dodaje nasz rozmówca.


Niektórzy doradcy złożyli oświadczenia jeszcze przed powiadomieniem o takim obowiązku przez KRDP.


Ewentualne przyznanie się składającego oświadczenie lustracyjne do współpracy ze służbami bezpieczeństwa ma pozostać bez konsekwencji dla praktyki zawodowej, jeśli tylko osoba taka wpisze prawdę.

Oświadczenia lustracyjne doradców podatkowych mogą być weryfikowane przez IPN. W opinii Roberta Moraljana sama zasada złożenia oświadczenia nie wzbudziła kontrowersji w środowisku doradców, podnoszone są natomiast wątpliwości co do zgodności z konstytucją niektórych zapisów ustawy.


Nie można pomijać też faktu, że oświadczenie lustracyjne ma charakter bardzo osobisty. Pojawiają się więc głosy części doradców wyrażające wątpliwości, jaki będzie ich rzeczywisty odbiór społeczny. Jak zauważa przewodniczący komisji, obawy te podzielają nie tylko doradcy - w równym stopniu odnosi się to do wszystkich zawodów zaufania publicznego.


Edyta Wereszczyńska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama