| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Robiąc zakupy, weź paragon

Robiąc zakupy, weź paragon

Na razie Ministerstwo Finansów nie przewiduje wprowadzenia sankcji dla tych, którzy nie biorą paragonu zakupu, jak to jest w niektórych krajach Unii Europejskiej, np. we Włoszech - poinformowano podczas internetowego czatu z udziałem wiceministra Stanisława Steca.

Według danych ministerstwa w 2004 r. urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły ponad 2 tys. postępowań karnych skarbowych w zakresie nieprawidłowości ewidencji za pomocą kas fiskalnych, wymierzając mandaty na sumę 380 tys. zł i naliczając podatek dodatkowy na sumę 24 mln zł. Z kolei urzędy skarbowe przeprowadziły takich postępowań blisko 3 tys., wymierzając mandaty na łączną kwotę 513 tys. i naliczając dodatkowy podatek na prawie 97 mln zł. W związku z tym zainicjowana przez ministerstwo akcja – „Weź paragon” ma charakter nie tylko informacyjny, ale także prewencyjny, który przejawia się tym, że spowoduje to u sprzedającego świadomość, że niezaewidencjonowanie obrotu nie popłaca i naraża go na sankcje karne skarbowe.

Wiceminister finansów S. Stec przyznał, w odpowiedzi na pytanie „GP”, że obecnie analizowane są wszelkie zasady ewidencji obrotów stosowane w krajach UE. Choć znany jest fakt sankcji dla sprzedawcy i kupującego w przypadku niepobrania lub niewydania paragonu, która wynosi we Włoszech 1000 euro, to obecnie ministerstwo nie rozważa wprowadzenia tej sankcji wobec kupujących, dając wiarę, że apel w ramach akcji – „Weź paragon” przyniesie przynajmniej częściowy skutek w zakresie zmniejszenia szarej strefy. S. Stec przypomniał, że w naszych przepisach to sprzedawcy grożą sankcje za niezaewidencjonowanie obrotów za pomocą kasy fiskalnej w postaci m.in. kary grzywny, którą określa kodeks karny skarbowy. Przedstawiciel ministerstwa przyznał, że resort rozpatruje objęcie obowiązkiem ewidencjonowania przy użyciu kas fiskalnych również adwokatów, w przypadku przekroczenia obrotu zobowiązującego do płacenia VAT.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK