reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mimo niskich dochodów trzeba się rozliczyć

Mimo niskich dochodów trzeba się rozliczyć

Podatnicy, których dochody w 2006 roku nie przekroczyły 2790 zł, nie będą mieli obowiązku zapłaty podatku. Muszą jednak złożyć zeznanie podatkowe.


W przypadku podatników, u których podstawa opodatkowania w 2006 roku po odjęciu wszelkich ulg i zwolnień jest równa lub mniejsza niż 2789,89 zł, nie powstaje obowiązek zapłaty podatku. Jak wyjaśniła nam Ewa Flor, doradca podatkowy BDO Numerica, podana kwota, od której obliczony według skali podatkowej podatek wynosi zero, jest potocznie nazywana kwotą dochodu wolną od podatku. Wynika to z faktu, że ustawodawca przewidział, iż będzie istniała pewna kwota dochodu, od której podatnik nie zapłaci podatku. Jest to kwota ustalana w stosunku rocznym.


- Dochód poniżej progu kwoty dochodu wolnego od podatku nie zwalnia jednak z obowiązku złożenia zeznania rocznego na odpowiednim formularzu PIT. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych każdy podatnik ma obowiązek złożyć do urzędu skarbowego zeznanie, o wysokości osiągniętego dochodu. Każdy, a więc i taki, który faktycznie nie zapłaci podatku - podkreśliła Ewa Flor.


Jednocześnie dodała, że jeżeli okaże się, że zostały z wynagrodzenia podatnika odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy, a w ciągu całego roku podatkowego podatnik nie zarobił więcej niż 2789,89 zł, powstanie w rozliczeniu rocznym nadpłata, którą organy podatkowe zobowiązane są zwrócić podatnikowi w terminie trzech miesięcy od momentu złożenia zeznania podatkowego w urzędzie.


PRZYKŁAD: JAK WYLICZYĆ PODATEK

Podatnik w 2006 roku osiągnął dochód w wysokości 2700 zł. Aby obliczyć podatek, należy od kwoty stanowiącej 19 proc. dochodu odjąć kwotę zmniejszającą - w 2006 roku jest to 530,08 zł. 2700 zł x 19 proc. = 513 zł. Po odjęciu od 513 zł kwoty zmniejszającej (530,08 zł) otrzymamy należny podatek w wysokości 0 zł (podatek nie może być kwotą ujemną).

Przykład opracowany przez BDO Numerica


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama