Pracownicy bez wyższego wykształcenia także będą mogli znaleźć pracę w nowej skarbówce
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) jest jeszcze w tzw. uzgodnieniach wewnątrzresortowych w Ministerstwie Finansów, ale jego kształt znacznie odbiega od pierwotnej wersji. Najważniejsze zmiany, jakie wprowadzono, dotyczą zapowiadanej opcji zerowej. Resort finansów nie wycofuje się z niej, ale ją łagodzi. Początkowo zakładano, że od 1 stycznia 2008 r. (kiedy ma powstać KAS), wszystkie stosunki pracy z urzędnikami i celnikami miały wygasnąć z mocy prawa, a specjalny pełnomocnik miał ich powoływać do pracy na nowo.
Nowa wersja projektu ustawy o KAS przewiduje, że z dniem 31 grudnia 2007 r. wszyscy pracownicy i funkcjonariusze automatycznie przejdą do pracy w nowych jednostkach organizacyjnych, a rozstrzygnięcia dotyczące ich dalszego statusu w służbie skarbowej zapadną do 31 marca 2008 r. W konsekwencji stosunki pracy mają wygasnąć po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, jeśli przed upływem tego terminu pracownicy nie dostaną propozycji pracy w nowych służbach.
Doświadczenie nie przepadnie
Zmiany w projekcie ustawy o KAS w większości przypadków są korzystne dla urzędników. Z informacji przedstawicieli MF wynika, że projekt ustawy o KAS oraz ustawy wprowadzającej KAS jest w ostatniej fazie uzgodnień wewnątrzresortowych i w najbliższych dniach zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych. Projekty uwzględniają większość zgłoszonych do tej pory uwag przez związki zawodowe. Nowy projekt zakłada, że nieposiadanie wyższego wykształcenia nie będzie przeszkodą w zatrudnieniu w KAS na stanowiskach urzędników.
Najniższe wynagrodzenie urzędnika KAS nie będzie niższe niż trzykrotność najniższego wynagrodzenia w gospodarcze narodowej. Staż pracy w dotychczasowych organach skarbowych i celnych ma być zaliczany do przywilejów przewidzianych w ustawie o KAS (z wyłączeniem wcześniejszych emerytur w grupach mobilnych). Co ważne, zdecydowana większość pracowników ma otrzymać propozycje zatrudnienia w KAS.
Na szczeblach wojewódzkich ustanowieni zostaną przez pełnomocnika MF do spraw tworzenia KAS pełnomocnicy regionalni. Usytuowanie w 16 grupach urzędników administracji skarbowej uwzględniać będzie dotychczasowe stanowisko pracy i poziom wynagrodzenia. W Ministerstwie Finansów pracuje zespół zajmujący się opracowywaniem aktów wykonawczych do ustawy o KAS, w tym także aktów określających siatkę urzędów.
Bez ograniczeń dla związków
Z planowanych zmian w projekcie ustawy o KAS zapewne ucieszą się przedstawiciele związków zawodowych. Pierwotny projekt zakładał, że w KAS będzie mógł funkcjonować tylko jeden związek zawodowy. Teraz resort finansów wycofuje się z tego pomysłu.
Według przedstawicieli MF, żaden pracownik spełniający wymogi formalne i prawidłowo wypełniający dotychczasowe obowiązki nie ma podstaw do obaw, że nie zostanie mu zaproponowana praca w administracji skarbowej. Prawidłowość posunięć personalnych będzie możliwa do oceny przez wszystkie funkcjonujące w resorcie związki zawodowe, gdyż projekt zakłada zachowanie pełnego pluralizmu związkowego.
O wszystkich zmianach w projekcie ustawy o KAS poinformowali pod koniec kwietnia Marian Banaś, szef służby celnej, podsekretarz stanu w MF, Paweł Banaś, generalny inspektor kontroli skarbowej, podsekretarz stanu w MF, oraz Jerzy Tchórzewski, wicedyrektor Departamentu Administracji Podatkowej, którzy uczestniczyli w X Walnym Zebraniu Delegatów Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność.
Ważne!
Od 1 stycznia 2008 r. ma zostać powołana Krajowa Administracja Skarbowa. Ma ona powstać z połączenia dzisiejszych urzędów i izb skarbowych oraz urzędów i izb celnych
Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA