reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą zmiany w ustawie

Będą zmiany w ustawie

Resort finansów uwzględnił uwagi Komitetu Standardów Rachunkowości do projektu ustawy o rachunkowości. Dzięki temu wpisywanie niektórych wydatków do ksiąg będzie prostsze.


ZMIANA PRAWA

Komitet Standardów Rachunkowości przekazał do resortu finansów uwagi do zmian proponowanych w ustawie o rachunkowości. Część z nich - jak poinformowała prof. Gertruda Świderska, przewodnicząca Komitetu - została przez MF uwzględniona w nowelizacji.


Przypomnijmy, że zmiany przedstawione przez resort zmierzają głównie do dostosowania polskich przepisów do zmienionych dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady. Niektóre rozwiązania mają dostosować przepisy do aktualnych realiów.


Brak zmian w definicjach


Natomiast propozycje Komitetu wykraczały poza przewidywany zakres nowelizacji i dotyczyły m.in. definicji i wyceny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych czy utraty wartości aktywów.

- Mimo że departament rachunkowości uznał je za cenne, nie zostały uwzględnione. Uznano wprawdzie, że ustawa wymaga zmian, jednak nie przy tej nowelizacji - twierdzi nasza rozmówczyni.


Nie wszystkie jednak propozycje resort odrzucił. Uwzględnił uwagi Komitetu dotyczące nowej definicji inwestycji. Zwrot „utrzymywane” w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych ma zostać zmieniony na „posiadane”. Zmiany będą też dotyczyły brzmienia przepisu zawierającego definicję pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych.


- Niektóre rezerwy powinny być ujmowane w kosztach bezpośrednio związanych z działalnością operacyjną - wyjaśnia prof. Świderska.


Ujmowanie rezerw


Jeżeli np. utworzono rezerwy na naprawy gwarancyjne, nie powinny być one ujmowane jako pozostałe koszty operacyjne, ale jako koszty sprzedaży. Rezerwy na naprawy gwarancyjne nadal będą ujmowane jako rozliczenia międzyokresowe bierne, ale w bilansie prezentowane w grupie rezerw na zobowiązania.


Konieczne było też m.in. doprecyzowanie, że w przypadku połączenia spółek księgi zamyka się na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa spółka.


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama