Będą zmiany w ustawie
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Komitet Standardów Rachunkowości przekazał do resortu finansów uwagi do zmian proponowanych w ustawie o rachunkowości. Część z nich - jak poinformowała prof. Gertruda Świderska, przewodnicząca Komitetu - została przez MF uwzględniona w nowelizacji.
Przypomnijmy, że zmiany przedstawione przez resort zmierzają głównie do dostosowania polskich przepisów do zmienionych dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady. Niektóre rozwiązania mają dostosować przepisy do aktualnych realiów.
Brak zmian w definicjach
Natomiast propozycje Komitetu wykraczały poza przewidywany zakres nowelizacji i dotyczyły m.in. definicji i wyceny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych czy utraty wartości aktywów.
- Mimo że departament rachunkowości uznał je za cenne, nie zostały uwzględnione. Uznano wprawdzie, że ustawa wymaga zmian, jednak nie przy tej nowelizacji - twierdzi nasza rozmówczyni.
Nie wszystkie jednak propozycje resort odrzucił. Uwzględnił uwagi Komitetu dotyczące nowej definicji inwestycji. Zwrot „utrzymywane” w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych ma zostać zmieniony na „posiadane”. Zmiany będą też dotyczyły brzmienia przepisu zawierającego definicję pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych.
- Niektóre rezerwy powinny być ujmowane w kosztach bezpośrednio związanych z działalnością operacyjną - wyjaśnia prof. Świderska.
Ujmowanie rezerw
Jeżeli np. utworzono rezerwy na naprawy gwarancyjne, nie powinny być one ujmowane jako pozostałe koszty operacyjne, ale jako koszty sprzedaży. Rezerwy na naprawy gwarancyjne nadal będą ujmowane jako rozliczenia międzyokresowe bierne, ale w bilansie prezentowane w grupie rezerw na zobowiązania.
Konieczne było też m.in. doprecyzowanie, że w przypadku połączenia spółek księgi zamyka się na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa spółka.
AGNIESZKA POKOJSKA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat