Zeznanie musi trafić do właściwego urzędu
REKLAMA
Obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn ciąży na nabywcy własności rzeczy lub praw majątkowych. Nie oznacza to jednak, że obdarowany lub spadkobierca załatwia formalności podatkowe związane z nieodpłatnym nabyciem majątku w swoim urzędzie skarbowym. Chodzi tu o obowiązek złożenia zeznania podatkowego i zapłatę podatku lub złożenie zawiadomienia o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w przypadku, gdy nabywca korzysta z całkowitego zwolnienia z podatku dla osób najbliższych. Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, podobnie jak inne ustawy podatkowe, mówią tylko o właściwym urzędzie skarbowym.
Decyduje nabycie
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków i darowizn określają przepisy rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. nr 165, poz. 1371 z późn. zm.). Z rozporządzenia wynika, że właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach darowizny ocenia się według kryterium przedmiotu nabycia. Przykładowo, jeżeli przedmiotem darowizny są rzeczy ruchome, co do zasady właściwy jest urząd skarbowy darczyńcy, dopiero w sytuacji, gdy darczyńca nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w kraju, właściwość miejscową określa się według miejsca zamieszkania obdarowanego. W przypadku gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość właściwość miejscową określa się według miejsca jej położenia. Jeżeli podatnik otrzymał darowiznę z zagranicy, to zeznanie podatkowe lub zawiadomienie o nabyciu majątku składa w swoim urzędzie skarbowym.
Spadek z zagranicy
W przypadku otrzymania spadku, formalności podatkowe podatnicy spełniają w urzędzie właściwym według miejsca położenia nabytych przedmiotów majątkowych, a jeżeli są one położone na obszarze działania dwóch lub więcej naczelników urzędów skarbowych, według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca, według ostatniego miejsca jego pobytu.
Jeżeli nabycie w drodze spadku lub darowizny dotyczy w całości lub w części rzeczy położonych za granicą lub praw majątkowych podlegających wykonaniu za granicą, właściwy miejscowo jest naczelnik urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania spadkobiercy lub obdarowanego w dniu nabycia spadku lub otrzymania darowizny, a w przypadku braku takiego miejsca, według ostatniego miejsca ich pobytu.
MAGDALENA MAJKOWSKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA