reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dochody zagraniczne do wykazania w Polsce

Dochody zagraniczne do wykazania w Polsce

Podatnicy uzyskujący dochody z pracy najemnej wykonywanej za granicą w większości przypadków muszą rozliczyć je także w Polsce - przypomina Ministerstwo Finansów.


Rozliczenie w Polsce dochodów zagranicznych nadal przysparza wielu osobom problemów. Aby pomóc podatnikom, resort finansów już teraz opublikował broszurę informacyjną dotyczącą rozliczenia dochodów z pracy najemnej uzyskiwanych za granicą w 2007 roku. Omówiono w niej generalne zasady opodatkowania dochodów zagranicznych, a także szczegółowe regulacje związane z wykazywaniem tego typu zarobków w Polsce. Jak podkreśla MF, zgodnie z zasadą określoną w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, wynagrodzenie z tytułu pracy najemnej wykonywanej przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw podlega opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim państwie. Wówczas dochód może być opodatkowany zarówno w państwie miejsca zamieszkania, jak i w państwie wykonywania pracy. Od tej zasady umowy przewidują jednak wyjątek, zgodnie z którym wynagrodzenie za pracę wykonywaną w drugim państwie może być opodatkowane tylko w państwie zamieszkania osoby uzyskującej wynagrodzenie.


Jeżeli osoba zamieszkała w Polsce uzyskuje dochody z tytułu pracy za granicą, które mogą być również opodatkowane w drugim państwie, podwójnemu opodatkowaniu tego dochodu zapobiega się przez zastosowanie właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania.


W zawartych przez Polskę umowach występują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: metoda wyłączenia z progresją oraz metoda proporcjonalnego odliczenia.


Metoda wyłączenia z progresją oznacza, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty za granicą, zwolniony z opodatkowania na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak dla ustalenia stawki podatku od pozostałego dochodu - osiągniętego w Polsce - stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tzn. łącznie z dochodem zagranicznym.


Metoda odliczenia proporcjonalnego oznacza, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.


Resort podkreślił, że obowiązek złożenia w Polsce zeznania podatkowego nie powstaje jedynie w przypadku, gdy podatnik uzyskał dochód z państwa, z którym obowiązująca umowa przewiduje, jako metodę unikania podwójnego opodatkowania, metodę wyłączenia z progresją, i nie uzyskał on w Polsce w tym samym roku podatkowym innego dochodu podlegającego opodatkowaniu według skali podatkowej (jeżeli nie korzysta z rozliczenia wspólnego z małżonkiem lub przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci). W innym przypadku osiągnięcia dochodów z zagranicy osoba zamieszkała w Polsce będzie musiała rozliczyć się w polskim urzędzie skarbowym.


PRZYKŁAD: METODA WYŁĄCZENIA Z PROGRESJĄ

a) dochód uzyskany w Polsce - 20 tys. zł

b) dochód uzyskany za granicą - 30 tys. zł

c) razem dochód (a + b) - 50 tys. zł

d) podatek polski według skali podatkowej od 50 tys. zł - 10 397,28 zł

e) stopa procentowa (d:c) - 20,79 proc.

f) podatek do zapłacenia w Polsce - 20,79 proc. x 20 tys. zł minus zaliczki pobrane w Polsce - 4158 zł


PRZYKŁAD: METODA PROPORCJONALNEGO ODLICZENIA

a) dochód uzyskany w Polsce - 30 tys. zł

b) dochód uzyskany za granicą - 20 tys. zł

c) podatek zapłacony za granicą - 5 tys. zł

d) razem dochód (a + b) - 50 tys. zł

e) podatek polski według skali podatkowej od 50 tys. zł - 10 397,28 zł

f) podatek zagraniczny do odliczenia od podatku polskiego (10 397,28 zł x 20 tys. zł) : 50 tys. zł = 4158,91 zł

g) podatek do zapłacenia w Polsce: 10 397,28 zł - 4158,91 zł minus zaliczki pobrane w Polsce - 6238,37 zł

Przykłady opracowane przez Ministerstwo Finansów


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama