| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Handel w internecie jest opodatkowany

Handel w internecie jest opodatkowany

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą za pośrednictwem internetu mają takie same obowiązki podatkowe, jak przedsiębiorcy prowadzący firmy w sposób tradycyjny.


Firma w internecie to oszczędności związane m.in. z wynajęciem lokalu czy zatrudnianiem pracowników. W przypadku takich firm nie można mówić jednak o oszczędnościach podatkowych. Z prowadzeniem handlu przez internet wiążą się podobne obowiązki w zakresie podatków, jak z prowadzeniem każdego innego typu regularnej działalności gospodarczej.


Maria Kukawska, starszy konsultant w Accreo Taxand, podkreśliła, że handlując za pośrednictwem sieci w pierwszej kolejności należy pamiętać o konieczności rozliczania podatku dochodowego od przychodów związanych z prowadzoną działalnością.


- Co do zasady, obowiązek podatkowy w przypadku takich dostaw powstaje z dniem wydania rzeczy, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Ponieważ najczęściej jest tak, że podatnik wysyła zamówione przez kupujących towary za pośrednictwem poczty lub kuriera, w większości przypadków przychód powinien zostać rozpoznany i opodatkowany przez wysyłającego w momencie, gdy nadaje towar do zamawiającego - tłumaczyła Maria Kukawska.


Trzeba płacić VAT


Podmioty prowadzące regularną działalność gospodarczą są również czynnymi podatnikami VAT, jeżeli nie są objęte przewidzianymi przez ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwolnieniami, np. dla drobnych przedsiębiorców.


Według Marii Kukawskiej, podatnik dokonujący zwykłych dostaw towarów w kraju opodatkowuje je stawką stosowaną dla sprzedaży danego towaru w Polsce. Sytuacja komplikuje się w przypadku transakcji międzynarodowych.


- Jeżeli jest to sprzedaż do kraju leżącego poza UE, najczęściej mamy do czynienia z eksportem, który opodatkowany jest stawką VAT w wysokości 0 proc. Zastosowanie preferencyjnej zerowej stawki jest jednak uzależnione od spełnienia ustawowych warunków - przypomniała nasza rozmówczyni z Accreo Taxand.


Jej zdaniem w przypadku, gdy towar jest wysyłany do kraju UE, do osoby niebędącej podatnikiem w zakresie tej dostawy, dochodzi do tzw. sprzedaży wysyłkowej z terytorium Polski. Wówczas, jeśli wolumen sprzedaży do danego kraju jest mały, dostawy należy opodatkować w Polsce (choć można wybrać opodatkowanie według reguł kraju, do którego towar jest wysyłany).


Odsprzedaż to transakcja


W praktyce często zdarzają się sytuacje, gdy podatnik kupuje towary w internecie, a następnie - również za pośrednictwem sieci - odsprzedaje je z zyskiem. W takiej sytuacji, jak wskazał w rozmowie z nami Marek Wojda, doradca podatkowy z Baker & McKenzie, sprzedawcy prowadzący za pośrednictwem aukcji internetowych działalność zarobkową, polegającą na odsprzedaży uprzednio zakupionych towarów handlowych, powinni przeanalizować, czy czynności te nie stanowią działalności w rozumieniu przepisów podatkowych.


- Prowadzenie działalności za pośrednictwem internetu nie zwalnia z obowiązków podatkowych istniejących przy prowadzeniu jej w tradycyjny sposób. Należy do nich przede wszystkim zapłata podatku od dochodu uzyskanego z takiej działalności, a w trakcie roku podatkowego odprowadzanie zaliczek na PIT. Internetowi sprzedawcy mogą również podlegać obowiązkowej rejestracji dla celów VAT, choć przy niższych obrotach może mieć zastosowanie zwolnienie podmiotowe - tłumaczył Marek Wojda.


Dodał również, że ze statusem podatnika VAT wiąże się wiele obowiązków, tj. wystawianie faktur, prowadzenie ewidencji, składanie deklaracji. Niekiedy konieczne może się okazać zainstalowanie kasy fiskalnej. Z drugiej strony, jako zarejestrowany podatnik VAT sprzedawca będzie uprawniony do odliczania podatku naliczonego przy zakupach związanych z działalnością.


KARY ZA UCHYLANIE SIĘ OD OBOWIĄZKÓW PODATKOWYCH

Podatnicy, którzy uchylają sie od płacenia należności podatkowych, są narażeni na kary wynikające z kodeksu karnego skarbowego. Ich wysokość wynosi:

- za przestępstwa skarbowe - 31,20 zł - 12 480 zł,

- za wykroczenia skarbowe - 93,60 zł - 18 720 zł.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »