reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tylko przez sześć miesięcy pracujemy dla siebie

Tylko przez sześć miesięcy pracujemy dla siebie

W tym roku kilka dni dłużej niż w ubiegłych latach podatnicy pracują dla siebie, a nie po to, by płacić podatki i składki ZUS.


Zaledwie przez nieco ponad sześć miesięcy podatnicy pracują dla siebie. W sobotę 16 czerwca przypadał w tym roku Dzień wolności podatkowej - ogłosiło Centrum im. Adama Smitha. Jest to efektem przyjęcia w ustawie budżetowej większego wzrostu PKB oraz waloryzacji w 2007 roku progów podatkowych. Data ta ma charakter symboliczny, ale odzwierciedla niepokojący stan.


- To, że dzień, w którym symbolicznie przestajemy płacić państwu, a zaczynamy zarabiać na siebie, wypada kilka dni wcześniej niż w latach ubiegłych, jest wyłącznie zasługą naszych obywateli, przedsiębiorców. Nie oznacza jednak, że płacimy mniejsze podatki, tylko że pracujemy krócej na rzecz państwa - powiedział dr Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.


Dzień wolności podatkowej mamy wcześniej, dlatego że odnotowujemy wyższe tempo wzrostu PKB. Przypomnijmy, że w ustawie budżetowej na rok 2007 zaplanowano udział wydatków sektora publicznego w PKB w wysokości 45,46 proc.


Polski podatnik oddaje fiskusowi niemal połowę zarobionych w 2007 roku pieniędzy. W opinii ekspertów to wskaźnik znacznie wyższy niż mogłoby to wynikać z powierzchownych obserwacji, zwłaszcza kierowania się wysokością podatku dochodowego od osób fizycznych czy prawnych.


Fakt, że od kilkunastu lat obchodzimy Dzień wolności podatkowej na przełomie czerwca i lipca dowodzi, że obciążenia podatkowe, nie tylko w formie podatku dochodowego, ale wszystkich innych danin publicznych, są w Polsce zbyt duże. Główną patologią obecnego systemu jest wysokie obciążenie podatkowe pracy, na które składają się - poza podatkiem dochodowym - również tzw. obowiązkowe składki socjalne. Zdaniem ekspertów są one niczym innym jak podatkami.


Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego, głównego doradcy ekonomicznego w PricewaterhouseCoopers stosunkowo wysokie obciążenia podatkowe w Polsce bez wątpienia spowalniają proces doganiania lepiej gospodarczo rozwiniętych państw sąsiadujących z nami. - Podatki mamy na mniej więcej tym samym poziomie, a dochody niższe - dodaje nasz rozmówca.


16
czerwca przypada w tym roku Dzień wolności podatkowej


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama