reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wynagrodzenie trzeba opodatkować PIT

Wynagrodzenie trzeba opodatkować PIT

Wymóg bezpośredniego pochodzenia dochodów z funduszy bezzwrotnej pomocy, który daje prawo do zwolnienia z PIT, nie jest spełniony, gdy podatnik otrzymuje wynagrodzenie przez pośredników.


Podatnik był zatrudniony w spółce, która działała na zlecenie innej spółki wykonującej zadania związane z inwestycją finansowaną z funduszy ISPA dla beneficjenta środków pomocowych. W tej sprawie podatnik był reprezentantem spółki, która spełniała funkcje nadzorcze i zarządcze. Wykonywał funkcję koordynowania działań, które zmierzały do realizacji projektu objętego funduszem.


We wniosku o interpretację prawa podatkowego stwierdził, że jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Przepis ten przewiduje zwolnienie z podatku dochodów otrzymywanych przez podatnika, jeśli pochodzą m.in. od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, oraz podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego w ten sposób. Organy obu instancji odmówiły mu tego prawa.


W skardze do WSA podatnik podkreślił, że zgodnie z wymogami prawa budowlanego w procesie inwestycyjnym polegającym na budowie funkcje nadzoru spełniała firma obca, wyłoniona w drodze przetargu, która zawiera umowę z beneficjentem środków pomocowych. Podatnik, jako pracownik firmy wybranej w przetargu, wykonywał zadania nadzoru inwestorskiego, a bez tego niemożliwe byłoby prowadzenie inwestycji. Zdaniem skarżącego dowodzi to, że brał udział bezpośrednio w realizacji projektu i jest uprawniony do ulgi.


WSA w Lublinie nie przychylił się do tej argumentacji i wskazał, że ze zwolnienia w PIT może skorzystać podatnik, który pracował na stanowisku opłacanym ze środków pomocowych, bezpośrednio związanym z wykonaniem projektu. Przekazanie środków ma być dokonane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy. Podatnik nie spełnił tego kryterium, bo otrzymywał środki za pośrednictwem dwóch spółek.


Izabela Staszewska

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama