reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zeznania podatkowe 2004 - PIT - 12

Zeznania podatkowe 2004 - PIT - 12

Jeszcze tylko do poniedziałku 10 stycznia podatnicy mogą złożyć oświadczenie PIT-12. Na jego podstawie płatnik będzie obowiązany do sporządzenia rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w 2004 r.

Płatnikiem obowiązanym do sporządzenia rocznego obliczenia podatku będzie na przykład zakład pracy, w którym podatnik jest zatrudniony i otrzymuje wynagrodzenie za pracę, od którego to wynagrodzenia pobierane są zaliczki na podatek. Ale uwaga, PIT-12 nie może zostać złożony przez wszystkich chętnych podatników, a tylko przez tych, którzy spełniają określone warunki. Ustala je szczegółowo art. 37 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W PIT-12 podatnik potwierdza, że warunki te spełnia i jednocześnie prosi o dokonanie rocznego obliczenia podatku.

Z możliwości rozliczenia uzyskanych w 2004 r. dochodów mogą skorzystać podatnicy, którzy poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskali innych dochodów (z wyjątkiem określonych w art. 28, 30, 30a i 30b ustawy o PIT) i nie mają obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych z wyjątkiem zwróconej za pośrednictwem płatnika zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnik potwierdza w oświadczeniu także to, że nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów łącznie z dochodami małżonka lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, a także to, że nie korzysta z odliczeń od dochodu i podatku (z wyjątkiem określonych w art. 37 ust. 1a pkt 2-4, czyli m.in. składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe). Podatnik oświadcza także, że nie zmniejsza podatku na zasadach określonych w art. 27d, czyli nie odlicza kwot darowizn pieniężnych przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Łączne spełnienie wspomnianych warunków umożliwia złożenie płatnikowi PIT-12. Na jego podstawie płatnik w terminie do końca lutego sporządzi roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40. Podatek wynikający z rocznego obliczenia podatku dokonanego przez płatnika jest podatkiem należnym od podatnika za dany rok podatkowy (w tym przypadku za 2004 rok).

Anna Wojda
reklama

Czytaj także

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama