| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Coraz więcej płacimy na zdrowie

Coraz więcej płacimy na zdrowie

W 2005 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne wzrosła do 8,5 proc. podstawy wymiaru. Tymczasem podatek dochodowy można pomniejszyć w dalszym ciągu tylko o składkę w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru. Oznacza to, że w tym roku ubezpieczony pokrywa z własnej kieszeni już 0,75 proc. składki.

Służby finansowo-księgowe w firmach odpowiedzialne za obliczanie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy i składek ubezpieczeniowych pracowników zatrudnionych m.in. na umowę o pracę, powinny pamiętać o istotnej zmianie, jaka nastąpiła z początkiem 2005 r. Otóż w tym roku składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi już 8,5 proc. podstawy wymiaru. W podatku dochodowym od osób fizycznych można jednak uwzględnić – tak jak w poprzednich latach – tylko składkę w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru. Wynika z tego, że 0,75 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczony pracownik zapłaci z własnej kieszeni. Jest to o 0,25 proc. wysokości składki więcej niż w ubiegłym roku. W 2004 r. bowiem składka wynosiła 8,25 proc.

Niestety, w najbliższych latach osoby ubezpieczone będą musiały coraz większą część składki płacić z własnych dochodów. Wynika to z regulacji zawartych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135). Zgodnie z art. 242 tej ustawy, wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia do 31 grudnia 2005 r. wynosi 8,5 proc. podstawy wymiaru. Natomiast od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r. będzie to już 8,75 proc. Od 2007 r. składkę ustalono na 9 proc. podstawy wymiaru (art. 79 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Ponieważ podatek dochodowy ma być pomniejszany tylko o 7,75 proc., to w 2007 r. osoba ubezpieczona zapłaci z własnej kieszeni aż 1,25 proc. wysokości składki zdrowotnej.

Przy okazji warto wyjaśnić dość istotną kwestię. Otóż wkrótce podatnicy rozpoczną wypełnianie rocznych zeznań podatkowych za 2004 r. Także w tych zeznaniach podatek dochodowy można pomniejszyć tylko o składkę w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru. W tym więc przypadku podatnik płaci z własnej kieszeni 0,5 proc., gdyż – jak wspomniano – w 2004 r. składka wynosiła 8,25 proc. podstawy wymiaru.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »