reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urzędy skarbowe już nie wydadzą wiążącej interpretacji

Urzędy skarbowe już nie wydadzą wiążącej interpretacji

Od 1 lipca zmieniły się zasady wydawania podatnikom pisemnych interpretacji podatkowych w ich indywidualnych sprawach.

Wniosek o wydanie interpretacji kierować należy do jednego z czterech upoważnionych przez ministra finansów dyrektorów izb skarbowych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby interpretację na nowych zasadach otrzymać?

- Po pierwsze, wniosek, który do tej pory składało się w formie pisma odręcznego, teraz należy składać na specjalnym formularzu ORD-IN wraz z załącznikiem ORD-IN/A. Po drugie, podatnik wnioskujący o pisemną interpretację na nowych zasadach musi uiścić opłatę w wysokości 75 zł od każdego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia bez uprzedniego wezwania do uiszczenia opłaty.


Co w takim wniosku powinno się znaleźć?

- Nowe przepisy umożliwiają uzyskanie interpretacji stanu faktycznego i przyszłego. Dlatego też składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zobowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Termin wydania interpretacji podatkowej wynosi trzy miesiące od dnia otrzymania wniosku.


Czyli teraz urzędy skarbowe nie będą już opowiadały na pytania podatników. Czy tak?

- Od 1 lipca urzędy skarbowe już nie przyjmują wniosków o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Niemniej, chcąc jak najlepiej służyć swoim klientom, urzędy nadal będą dokładały wszelkich starań, żeby jak najbardziej ułatwiać podatnikom załatwianie ich spraw i stosowanie się do przepisów prawa podatkowego, udzielając potrzebnych informacji według swojej najlepszej wiedzy, oczywiście z wyłączeniem form pisemnych.


Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama