REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt najlepszy dla najmu

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Coraz mniej osób prowadzących działalność gospodarczą korzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z roku na rok rośnie natomiast liczba podatników płacących ryczałt z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy. Według ekspertów, taka sytuacja jest wynikiem rosnącej popularności inwestycji w nieruchomości.


Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2006 rok wynika, że rośnie liczba podatników opłacających podatek w tej formie z tytułu najmu. Natomiast maleje liczba przedsiębiorców opłacających ryczałt z działalności gospodarczej. Taka tendencja utrzymuje się już od kilku lat.


I tak, liczba podatników uzyskujących przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze w 2004 roku w porównaniu z 2003 rokiem wzrosła o 24 313, w 2005 roku o 23 370, a w 2006 roku o dalsze 21 437 osób.


W przypadku osób płacących ryczałt z pozarolniczej działalności gospodarczej jest odwrotnie. Tylko w 2006 roku w porównaniu z 2005 rokiem liczba podatników rozliczających swoją firmę w tej formie zmniejszyła się o 4356.


Zdaniem ekspertów wskazana tendencja nie powinna dziwić. Po pierwsze, rośnie popularność inwestycji w nieruchomości. Po drugie, ryczałt z działalności gospodarczej nie dla wszystkich jest formą opłacalną.


- Najem m.in. ze względu na wciąż rosnące ceny nieruchomości wraca do łask - wskazują specjaliści.


Nie ma kosztów


Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania przewidzianą przede wszystkim dla niewielkich firm. Nie wszyscy jednak mogą ją wybrać. Ustawodawca przewidział ograniczenia, jeśli chodzi o możliwość opłacania ryczałtu przez przedsiębiorców zarówno pod względem rodzaju prowadzonej działalności, jak i osiąganego obrotu (po przekroczeniu limitu obrotów 250 tys. euro rocznie opłacanie ryczałtu nie jest możliwe).


Według Beaty Hudziak, menedżera, doradcy podatkowego w HLB Frąckowiak i Wspólnicy, podatnik wybierający omawianą formę rozliczenia nie ma możliwości uwzględniania ponoszonych wydatków w kosztach uzyskania przychodów, które wpływałyby bezpośrednio na wysokość uzyskiwanego przychodu i tym samym wysokość płaconego podatku.


- Stąd też być może tendencja spadkowa w zakresie opodatkowania ryczałtem przychodów z działalności gospodarczej. W tym bowiem przypadku podatnicy z reguły ponoszą wydatki, które mogą być kosztem w przypadku wyboru formy rozliczenia podatkowego na zasadach ogólnych - wyjaśniła Beata Hudziak.


Także Hanna Filipczyk, menedżer w Accreo Taxand, uważa, że dla wielu podatników prowadzących działalność gospodarczą ryczałt jest mniej korzystny od opodatkowania według przykładowo 19-proc. stawki liniowej PIT.


- Jest tak zwłaszcza ze względu na fakt, że - w odróżnieniu od ryczałtu - ta ostatnia forma umożliwia rozliczenie wydatków jako kosztów uzyskania przychodów. Pozwala to niejednokrotnie na istotne obniżenie podstawy opodatkowania i - w porównaniu z podatkiem zryczałtowanym - daje efekt w postaci niższej efektywnej stawki podatkowej - dodała Hanna Filipczyk.


Osoby zarabiające na najmie coraz chętniej dokonują swoich rozliczeń podatkowych w formie ryczałtu. Jak twierdzi Hanna Filipczyk, można sądzić, że przyczyną wzrostu liczby podatników korzystających z tej formy opodatkowania jest w ostatnim czasie rosnąca popularność inwestycji w nieruchomości.


- Podatnicy nabywają mieszkania celem ich odprzedaży za kilka lat, gdy ich wartość znacznie wzrośnie; do momentu sprzedaży lokale wykorzystywane są natomiast do czerpania dochodów z najmu - argumentowała Hanna Filipczyk.


Nieruchomości to inwestycja


Także Beata Hudziak uważa, że tendencja wzrostowa w zakresie wyboru opodatkowania ryczałtem, przychodów z najmu może wynikać z dwóch aspektów.


- Po pierwsze, widoczna jest na rynku tendencja wzrostowa w zakresie czynionych inwestycji budowlanych, zakupu mieszkań przez osoby, które już posiadają jedną nieruchomość. Ta druga z nieruchomości jest wówczas z reguły wykorzystywana dla celów najmu i stanowi odrębne źródło dochodu dla tych osób. Po drugie, w przypadku najmu nieruchomości nakłady, które mogłyby stanowić koszt podatkowy - w przypadku wyboru przez podatnika innej formy rozliczania - nie stanowią istotnej wartości, która mogłaby wpływać na wysokość dochodu do opodatkowania - wyjaśniła ekspert HLB Frąckowiak i Wspólnicy.


Dodała także, że z pewnością istotna jest również stawka podatku, która przy wyborze omawianej formy opodatkowania jest niższa niż w przypadku rozliczania uzyskiwanych dochodów z najmu w ramach działalności gospodarczej.


Ryczałt dla najmu to korzyść


Rosnąca liczba podatników płacących ryczałt z najmu nie jest spowodowana wyłącznie wzrostem inwestycji w nieruchomości.


Piotr Kiciński, konsultant podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe, stwierdził w rozmowie z nami, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dogodną formą opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.


- Co prawda, wybierając taką formę opodatkowania, podatnicy nie mogą zmniejszyć podstawy opodatkowania o poniesione koszty, to jednak niska stawka podatkowa (8,5 proc.) powoduje, że uproszczony sposób rozliczenia z fiskusem jest dla tych osób atrakcyjny. Nawet w przypadku przekroczenia limitu 4 tys. euro i opodatkowanie stawką 20-proc. nie zmniejsza atrakcyjności takiego rozwiązania - wskazał Piotr Kiciński.


Tłumaczył również, że osoby wynajmujące mieszkania na małą skalę nie ponoszą kosztów, które mogłyby zmniejszyć podstawę opodatkowania na zasadach ogólnych (według stawki 19 proc.) w taki sposób, aby tradycyjna forma rozliczenia była korzystniejsza od ryczałtu.


- Dodatkową zaletą wyboru opodatkowania w formie ryczałtu jest to, że osoby osiągające przychód z tytułu najmu nie są zobowiązane do prowadzenia ewidencji osiąganych przychodów (pod warunkiem że ich wysokość wynika z umowy zawartej na piśmie). Dlatego też liczba podatników, którzy wybrali omawianą formę rozliczania, systematycznie wzrasta i z tego powodu jest wysoce prawdopodobne, że taka tendencja będzie się utrzymywać - podkreślił nasz rozmówca.


Także Hanna Filipczyk podkreśliła, że ryczałt od przychodów z tytułu najmu często okazuje się korzystną formą ich opodatkowania. W przypadku braku istotnych kosztów, w tej formie nieujmowanych w kalkulacji podstawy opodatkowania, ryczałt prowadzi do stosunkowo niskich obciążeń fiskalnych (zwłaszcza gdy ze względu na nieprzekroczenie progu przychodów zastosowanie znajduje stawka 8,5-proc.). Wśród zalet tej formy należy wymienić również możliwość rozliczenia z małżonkiem i uproszczone obowiązki ewidencyjne (a wręcz brak obowiązku prowadzenia ewidencji, w przypadku gdy wysokość osiąganych przychodów wynika z umowy pisemnej).


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Rozliczanie ryczałtu


250 tys.
euro wynosi limit obrotu rocznego z działalności gospodarczej, po przekroczeniu którego nie można płacić ryczałtu. Od przyszłego roku limit ten wyniesie 150 tys. euro.

4 tys. euro wynosi limit obrotu m.in. z najmu, po przekroczeniu którego ryczałt należy płacić według 20-proc. stawki zamiast 8,5-proc.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

DeepSeek – czy jest lepszy od ChatGPT?

Świat obiegła informacja, że Chińczycy zbudowali model sztucznej inteligencji, który osiąga zbliżony poziom precyzji do wyników ChataGPT, a jednocześnie oferuje gigantyczne oszczędności w zakresie energii. Programiści wychwalają Deep Seek pod niebiosa. Jednocześnie powstaje pytanie: jak model ten wypada na tle konkurencji w oczach użytkowników modeli językowych, którzy pracują, albo uczniów, którzy szukają wsparcia w nauce. Porównuje to dr Dominik Skowroński z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

REKLAMA

eCMR – kiedy wdrożenie w Polsce i Europie - harmonogram. Ponad 2 lata opóźnienia elektronicznych listów przewozowych

Elektroniczne listy przewozowe (eCMR) mają za zadanie uprościć i zdigitalizować procesy logistyczne, eliminując papierowe dokumenty. Jednak wdrażanie kluczowego rozporządzenia eFTI w UE ma poważne opóźnienia. Pierwotnie zakładano, że pierwsze platformy do wymiany informacji zaczną działać w październiku 2024 roku, a inspekcje będą miały obowiązek uwzględniać elektroniczne listy przewozowe najpóźniej od sierpnia 2025. Już wiemy, że tak się nie stanie. Choć pełne zastosowanie przepisów ma nastąpić dopiero w lipcu 2027 roku, to widać, że prace legislacyjne ruszyły do przodu. Pod koniec 2024 roku pojawił się także projekt zmian, m.in. w ustawie o transporcie drogowym, który porusza tematykę korzystania z elektronicznych listów przewozowych w Polsce. Jak dokładnie wygląda kwestia wdrożenia eCMR w naszym kraju i Europie?

Jakie cyberataki są najczęstsze? Jak się zabezpieczać? Pierwszy raport ENISA o cyberbezpieczeństwie w UE

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opublikowała pierwszy raport z zakresu cyberbezpieczeństwa w krajach członkowskich UE. Dokument powstały na podstawie art. 18 dyrektywy NIS 2 zawiera informacje o dojrzałości Europy w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego oraz zalecenia polityczne dotyczące eliminacji potencjalnych zagrożeń. Raport dostarcza również informacji o tym, z jakich metod najczęściej korzystają cyberprzestępcy. Okazuje się, że w większości przypadków są to ataki typu DoS / DDoS / RDoS, które stanowiły ponad 41 proc. wszystkich incydentów przeprowadzonych na terenie UE od lipca 2023 do czerwca 2024 roku. Co więcej, na celowniku cyberprzestępców znajduje się przede wszystkim administracja publiczna. O tym, jak bronić się przed cyberzagrożeniami, opowiadają eksperci Linux Polska.

Rząd uderza w e-palaczy! Nowa akcyza sprawi, że wrócą do tradycyjnych papierosów?

Nadchodzi drastyczna podwyżka podatków na e-papierosy i podgrzewacze tytoniu! Eksperci alarmują: nowe przepisy mogą doprowadzić do podwójnego opodatkowania i wzrostu cen nawet o 80 zł na sztukę. Legalny rynek stanie się nieopłacalny, a palacze mogą masowo wrócić do tradycyjnych papierosów lub sięgnąć po produkty z szarej strefy.

Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

REKLAMA

Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

REKLAMA