REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniejsza luka w VAT w 2020 roku?

Mniejsza luka w VAT w 2020 roku?
Mniejsza luka w VAT w 2020 roku?

REKLAMA

REKLAMA

Luka w VAT. Prognozy Komisji Europejskiej i Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych pokazują, że mimo pandemii w zeszłym roku w Polsce nastąpił spadek luki VAT - powiedział w środę 14 kwietnia 2021 r. w Sejmie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Luka w VAT w 2020 roku

Skuza wziął w środę udział w posiedzeniu podkomisji stałej do kontroli realizacji budżetu, podczas którego przedstawił m.in. informację na temat wykonania budżetu państwa za rok 2020 r. Część swojego wystąpienia przedstawiciel MF poświęcił luce VAT. "Wydają się nie potwierdzać prognozy o znacznym wzroście luki VAT w 2020 r." - ocenił.

Autopromocja

Zaznaczył, że zarówno prognozy Komisji Europejskiej, jak i Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych pokazują spadek luki VAT w zeszłym roku i umiejscowienie Polski poniżej średniego poziomu UE.

"Z tego co pamiętam, to najbardziej optymistyczna prognoza CASE mówi o spadku luki do 8,9 proc., KE (...) jest troszeczkę bardziej sceptyczna" - powiedział Skuza. Podkreślił, że prognozy te pokazują, iż nawet w pandemii luka VAT spada.

Wykonanie budżetu państwa za 2020 rok

Jak przekazał Skuza, zgodnie z szacunkowymi danymi MF, które nie są ostateczne, dochody w 2020 r. wyniosły 419,8 mld zł, co oznacza 105,3 proc. planu po nowelizacji budżetu, a wydatki wyniosły 504,9 mld zł, czyli 99,4 proc. planu. Tym samym deficyt wyniósł ok. 85 mld zł, czyli 77,7 proc. planu.

Zeszłoroczne dochody były wyższe o 19,3 mld zł w porównaniu z 2019 r. zł, a dochody podatkowe były wyższe o ok. 3 mld zł. Skuza zauważył, że dochody z VAT były wyższe o 2 proc. rdr (o ok. 3,7 mld zł), z CIT wyższe o 3,4 proc. rdr. (o ok. 1,3 mld zł), z PIT były niższe o 2,5 proc. (o ok. 1,6 proc.) z podatku akcyzowego i od gier były niższe o ok. 0,8 proc. rdr (czyli o 0,6 mld zł), a dochody z podatku od instytucji finansowych wzrosły o 2,6 proc. (o ok. 0,1 mld zł). Natomiast wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 47,4 mld zł i było wyższe o 16 mld zł, czyli o 50,9 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spadek PKB

Skuza zauważył, że w 2020 r. po raz pierwszy od lat 90-tych polska gospodarka zanotowała spadek PKB, który był jednak łagodniejszy niż początkowo zakładano i wyraźnie płytszy niż w większości krajów UE - PKB Polski zmniejszył się o 2,7 proc., wobec 4,6 proc. przewidywanego w nowelizacji zeszłorocznego budżetu.

Wiceminister zwrócił uwagę, że mimo wzrostu bezrobocia, dane z rynku pracy okazały się lepsze od spodziewanych. "Po trzech latach niskiej inflacji w 2020 r. ona wzrosła do 3,4 proc." - powiedział Skuza.

Dodał, że państwowy dług publiczny na koniec zeszłego roku wyniósł 48 proc. PKB, a cały dług publiczny liczony według metodologii UE wyniosło 57,5 proc. PKB. "Nie ma tutaj przekroczenia 60 proc. PKB, nawet jak mówimy o całości długu" - powiedział.

Deficyt

Wiceminister podkreślił, że także dane o deficycie sektora finansów publicznych są lepsze od wcześniejszych oczekiwań MF, bowiem wyniósł on 6,9 proc. PKB. W ocenie Skuzy wskaźnik jest wysoki, niemniej jednak w trakcie pandemii udało się utrzymać deficyt na poziomie niższym niż w czasie kryzysu finansowego w latach 2009-2010.

Jak powiedział poseł Janusz Cichoń (KO), dochody podatkowe, zwłaszcza z VAT, resort finansów przypisuje uszczelnieniu, ale jego zdaniem wynika to ze zmiany struktury polskiej gospodarki. Mamy do czynienia z rosnącym udziałem konsumpcji i spadkiem inwestycji w stosunku do PKB. Zaznaczył, że VAT jest podatkiem od konsumpcji, więc cały trafia do budżetu, a w przypadku inwestycji mamy do czynienia z jego zwrotami.

"Cieszy to jeśli chodzi o dochody, ale na krótka metę. Wydłużająca się zapaść inwestycyjna (...) to jest podcinanie gałęzi, na której siedzimy" - ocenił.

Wiceminister Skuza zauważył, że od końca zeszłego roku i w tym roku widoczne jest utrzymanie stosunkowo dobrych dochodów z VAT, przy coraz większych zwrotach tego podatku. "Te zwroty są ją znaczące. Myślę, że długookresowo zaczynamy iść do góry" - ocenił. Dodał, że państwo stara się zapełnić lukę w inwestycjach prywatnych inwestycjami publicznymi.

Natomiast Zdzisław Sipiera (PiS) zaznaczył, że nie można wpadać w zachwyt, ale - jego zdaniem - patrząc na wstępne wyniki zeszłego roku i wykonanie dwóch miesięcy tego roku nie mogą powodować wielkiego pesymizmu. Wskazał na realizację programów prospołecznych oraz kontynuację inwestycji publicznych, choć zauważył, że problemem jest spadek inwestycji w sektorze prywatnym. Poseł chwalił resort finansów za wydatki inwestycyjne. "Ja uważam, (...) że Ministerstwo Finansów, rząd nie wstrzymują się przed odważnym planowaniem wydatków, bo schładzanie w takim momencie byłoby najgorszym wyjściem" - powiedział. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  REKLAMA