Kategorie

Mniejsza luka w VAT w 2020 roku?

Mniejsza luka w VAT w 2020 roku?
Luka w VAT. Prognozy Komisji Europejskiej i Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych pokazują, że mimo pandemii w zeszłym roku w Polsce nastąpił spadek luki VAT - powiedział w środę 14 kwietnia 2021 r. w Sejmie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Luka w VAT w 2020 roku

Skuza wziął w środę udział w posiedzeniu podkomisji stałej do kontroli realizacji budżetu, podczas którego przedstawił m.in. informację na temat wykonania budżetu państwa za rok 2020 r. Część swojego wystąpienia przedstawiciel MF poświęcił luce VAT. "Wydają się nie potwierdzać prognozy o znacznym wzroście luki VAT w 2020 r." - ocenił.

Zaznaczył, że zarówno prognozy Komisji Europejskiej, jak i Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych pokazują spadek luki VAT w zeszłym roku i umiejscowienie Polski poniżej średniego poziomu UE.

"Z tego co pamiętam, to najbardziej optymistyczna prognoza CASE mówi o spadku luki do 8,9 proc., KE (...) jest troszeczkę bardziej sceptyczna" - powiedział Skuza. Podkreślił, że prognozy te pokazują, iż nawet w pandemii luka VAT spada.

Wykonanie budżetu państwa za 2020 rok

Reklama

Jak przekazał Skuza, zgodnie z szacunkowymi danymi MF, które nie są ostateczne, dochody w 2020 r. wyniosły 419,8 mld zł, co oznacza 105,3 proc. planu po nowelizacji budżetu, a wydatki wyniosły 504,9 mld zł, czyli 99,4 proc. planu. Tym samym deficyt wyniósł ok. 85 mld zł, czyli 77,7 proc. planu.

Zeszłoroczne dochody były wyższe o 19,3 mld zł w porównaniu z 2019 r. zł, a dochody podatkowe były wyższe o ok. 3 mld zł. Skuza zauważył, że dochody z VAT były wyższe o 2 proc. rdr (o ok. 3,7 mld zł), z CIT wyższe o 3,4 proc. rdr. (o ok. 1,3 mld zł), z PIT były niższe o 2,5 proc. (o ok. 1,6 proc.) z podatku akcyzowego i od gier były niższe o ok. 0,8 proc. rdr (czyli o 0,6 mld zł), a dochody z podatku od instytucji finansowych wzrosły o 2,6 proc. (o ok. 0,1 mld zł). Natomiast wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 47,4 mld zł i było wyższe o 16 mld zł, czyli o 50,9 proc.

Spadek PKB

Skuza zauważył, że w 2020 r. po raz pierwszy od lat 90-tych polska gospodarka zanotowała spadek PKB, który był jednak łagodniejszy niż początkowo zakładano i wyraźnie płytszy niż w większości krajów UE - PKB Polski zmniejszył się o 2,7 proc., wobec 4,6 proc. przewidywanego w nowelizacji zeszłorocznego budżetu.

Wiceminister zwrócił uwagę, że mimo wzrostu bezrobocia, dane z rynku pracy okazały się lepsze od spodziewanych. "Po trzech latach niskiej inflacji w 2020 r. ona wzrosła do 3,4 proc." - powiedział Skuza.

Dodał, że państwowy dług publiczny na koniec zeszłego roku wyniósł 48 proc. PKB, a cały dług publiczny liczony według metodologii UE wyniosło 57,5 proc. PKB. "Nie ma tutaj przekroczenia 60 proc. PKB, nawet jak mówimy o całości długu" - powiedział.

Deficyt

Reklama

Wiceminister podkreślił, że także dane o deficycie sektora finansów publicznych są lepsze od wcześniejszych oczekiwań MF, bowiem wyniósł on 6,9 proc. PKB. W ocenie Skuzy wskaźnik jest wysoki, niemniej jednak w trakcie pandemii udało się utrzymać deficyt na poziomie niższym niż w czasie kryzysu finansowego w latach 2009-2010.

Jak powiedział poseł Janusz Cichoń (KO), dochody podatkowe, zwłaszcza z VAT, resort finansów przypisuje uszczelnieniu, ale jego zdaniem wynika to ze zmiany struktury polskiej gospodarki. Mamy do czynienia z rosnącym udziałem konsumpcji i spadkiem inwestycji w stosunku do PKB. Zaznaczył, że VAT jest podatkiem od konsumpcji, więc cały trafia do budżetu, a w przypadku inwestycji mamy do czynienia z jego zwrotami.

"Cieszy to jeśli chodzi o dochody, ale na krótka metę. Wydłużająca się zapaść inwestycyjna (...) to jest podcinanie gałęzi, na której siedzimy" - ocenił.

Wiceminister Skuza zauważył, że od końca zeszłego roku i w tym roku widoczne jest utrzymanie stosunkowo dobrych dochodów z VAT, przy coraz większych zwrotach tego podatku. "Te zwroty są ją znaczące. Myślę, że długookresowo zaczynamy iść do góry" - ocenił. Dodał, że państwo stara się zapełnić lukę w inwestycjach prywatnych inwestycjami publicznymi.

Natomiast Zdzisław Sipiera (PiS) zaznaczył, że nie można wpadać w zachwyt, ale - jego zdaniem - patrząc na wstępne wyniki zeszłego roku i wykonanie dwóch miesięcy tego roku nie mogą powodować wielkiego pesymizmu. Wskazał na realizację programów prospołecznych oraz kontynuację inwestycji publicznych, choć zauważył, że problemem jest spadek inwestycji w sektorze prywatnym. Poseł chwalił resort finansów za wydatki inwestycyjne. "Ja uważam, (...) że Ministerstwo Finansów, rząd nie wstrzymują się przed odważnym planowaniem wydatków, bo schładzanie w takim momencie byłoby najgorszym wyjściem" - powiedział. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Ulga klęskowa w podatku rolnym

  Ulga klęskowa w podatku rolnym jest preferencją podatkową, która przewidziana jest w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Jak działa ulga klęskowa? Jakie są zasady przyznawania ulgi?

  Błąd w rozliczeniach nie jest oszustwem podatkowym

  Sankcje w VAT. Podatnik nie może być karany za błąd, który nie jest oszustwem lub uszczupleniem podatkowym - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Usługi gastronomiczne na kasie fiskalnej online - interpretacje

  Kasy fiskalne online w branży gastronomicznej pojawiły się od 1 stycznia 2021 r. Obowiązek wymiany starych kas na nowe objął bowiem usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne. Pojawiło się jednak szereg wątpliwości interpretacyjnych związanych z nowym obowiązkiem. Oto niektóre z nich.

  Polski Ład. Ile będą kosztowały zmiany podatkowe?

  Polskie Ład. Najważniejsze zmiany jeśli chodzi o kwestie ubytku PIT to jest ok. 22 mld zł dla całego sektora, dodatkowo przewidujemy ok. 4-4,5 mld zł kosztów z tego pakietu ulg dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

  Przeniesienie firmy za granicę a podatek w Polsce

  Przeniesienie działalności gospodarczej za granicę. Zapowiadane zmiany w ramach Polskiego Ładu, rosnące koszty prowadzenia firmy, niejasne przepisy i nadmierna biurokracja – to czynniki, przez które wielu przedsiębiorców rozważa przeniesienie działalność za granicę. Jednak samo zarejestrowanie firmy w innym kraju (nawet w UE) nie zwalnia automatycznie z płacenia podatków i składek ubezpieczeniowych w Polsce.

  Kiedy osoba fizyczna ma rezydencję podatkową w Polsce?

  Polska rezydencja podatkowa. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 29 kwietnia 2021 r. dotyczące zasad ustalania rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku osoby fizycznej w Polsce. Zdaniem ekspertów PwC te objaśnienia mogą być postrzegane jako zapowiedź szczególnego zainteresowania władz podatkowych rezydencją osób fizycznych, które utraciły lub utracą rezydencję podatkową w Polsce.

  Czy opodatkowanie firm w Czechach jest niższe?

  Opodatkowanie działalności gospodarczej w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że zależy ono m.in. od branży, w której działa firma, poziomu przychodów oraz relacji między przychodami a kosztami.

  Kto musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2021 r.?

  Kasy fiskalne online. Od 1 lipca 2021 r. kolejna grupa podatników zobowiązana jest do obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online. Których podatników dotyczy ten obowiązek?

  Obowiązek podatkowy drugiego stopnia w akcyzie

  Podmiotowość podatników akcyzy z tytułu obowiązku podatkowego drugiego stopnia jest przedmiotem daleko idących kontrowersji, zresztą z wielu powodów – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Pusta faktura wymaga udowodnienia

  Puste faktury. Urząd skarbowy oskarżył firmę o nabycie pustych faktur, mimo że zeznania świadków wyraźnie stwierdzały co innego. Sprawę rozstrzygnął sąd administracyjny.

  Skutki podatkowe wycofania samochodu ze spółki cywilnej

  Skutki podatkowe wniesienia i wycofania samochodu do spółki cywilnej - cz. II wycofanie samochodu ze spółki cywilnej.

  Zwrot VAT niektórym podmiotom - zmiany od 1 lipca 2021 r.

  Zwrot VAT. Ustawodawca przygotował projekt nowego rozporządzenia w zakresie zwrotu VAT niektórym podmiotom. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Co się zmieni?

  Zarobki w Szwecji. Ile można zarobić zbierając jagody?

  Zarobki w Szwecji. Z danych Szwedzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia pensja w Szwecji wynosi 35,3 tys. koron brutto (ok. 15 tys. zł). Mediana wynosi 31,7 tys. koron brutto (ok. 14 tys. zł).

  Raportowanie niefinansowe ESG zyskuje na znaczeniu

  Raportowanie niefinansowe ESG (environmental, social i governance). Inwestorzy coraz częściej szukają informacji o wpływie spółek na środowisko i społeczeństwo. Polskie firmy rzadko jednak raportują takie kwestie. Dlaczego warto raportować? Co powinny zawierać raporty ESG?

  Globalna stawka CIT a realna działalność gospodarcza

  Globalna stawka CIT. Polska nie poprze planu wprowadzenia globalnego minimalnego poziomu podatku od przedsiębiorstw, o ile nie będzie klauzuli wyłączającej z niego istotną działalność gospodarczą prowadzoną w kraju - powiedział dziennikowi "Financial Times" minister finansów Tadeusz Kościński.

  ZUS w Polsce vs. ZUS w Anglii

  Ubiegły miesiąc okazał się niezwykle istotny dla polskiej gospodarki. Premier Morawiecki ogłosił główne założenia „Nowego Ładu”, czyli programu ekonomiczno-społecznego, którego założeniem ma być zniwelowanie strat, jakie w naszej gospodarce poczyniła pandemia koronawirusa. Jednakże nie dla wszystkich plan ten okazał się dobrym pomysłem; co więcej, wzbudził wśród pewnej części społeczeństwa spore obawy.

  Nowelizacja ustawy o AML – nowe obowiązki dla rynku walut wirtualnych

  Nowelizacja ustawy o AML. Wirtualne waluty to ekspresowo rozwijająca się branża z dziedziny nowoczesnych technologii. Jednak zarówno wydobycie, sprzedaż, wymiana i spekulacja walutami nie jest zarezerwowana wyłącznie dla przedsiębiorców jako inwestycja czy środek płatniczy. Walutę wirtualną często wykorzystuje się również do realizacji nieuczciwych celów i w ramach działań niezgodnych z prawem. W związku z tym pojawiają się kolejne regulacje prawne – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – dotyczące AML/CFT. 15 maja 2021 weszła w życie nowelizacja ustawy o AML. Co warto o niej wiedzieć?

  Blockchain w księgowości – przyszłość, która już zapukała do drzwi

  Blockchain w księgowości. Wiele wskazuje na to, że rachunkowość oparta o nowe technologie, w tym technologię blockchain to nieodległa przyszłość. Prowadzenie księgowości z wykorzystaniem rejestru rozproszonego i inteligentnych umów może pomóc przedsiębiorcom osiągać większe dochody szybciej i łatwiej. Jednocześnie, wprowadzanie nowych rozwiązań zawsze wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Czy wątpliwości branży księgowej związane z blockchainem są uzasadnione?

  Ulga na ekspansję - kto skorzysta i na jakich zasadach?

  Ulga na ekspansję, która została zaproponowana w ramach Polskiego Ładu, ma objąć przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie podmioty, które podejmują ekspansją na rynki zagraniczne. Na jakich warunkach będzie można korzystać z ulgi na ekspansję? Kiedy ulga wejdzie w życie?

  Dodatkowe prace a opodatkowanie VAT kar umownych

  VAT od kar umownych - dodatkowe prace. W trakcie realizacji projektu budowlanego mogą wystąpić nowe okoliczności, takie jak np. problemy z gruntem czy wady dokumentacji projektowej. Może to spowodować konieczność podjęcia dodatkowych prac, a tym samym poniesienia dodatkowych kosztów przez wykonawcę, które powinny obciążać zamawiającego. Strony umowy budowlanej muszą ustalić, czy taka kara umowna podlega, czy nie podlega opodatkowaniu VAT.

  Jak postrzegamy księgowych? Sowa, mrówka czy leniwiec?

  Księgowi są nazywani zaufanymi doradcami i wysokiej klasy specjalistami. Chociaż te określenia brzmią poważnie, po pracy często rozwijają nietypowe zainteresowania, jak sporty ekstremalne, sztuki walki, żeglarstwo bądź śpiew w chórze. Sposób, w jaki ich odbieramy, pokazują też metafory. Księgowego można porównać do wielu zwierząt – mądrej sowy, walecznego tygrysa bądź pracowitej mrówki. Z okazji Dnia Księgowego postanowiliśmy przyjrzeć się wizerunkowi specjalistów od rachunkowości.

  Nowy podatek od elektroniki uderzy w twórców i konsumentów

  Opłata reprograficzna. Nowy podatek od elektroniki uderzy w kieszenie konsumentów i przedsiębiorców, nie pomoże twórcom - stwierdził Związek Cyfrowa Polska, wydając negatywną ocenę do projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego w ramach konsultacji społecznych resortu kultury.

  Podatkowa grupa kapitałowa – rozliczenie straty

  Podatkowa grupa kapitałowa. Spośród pięciu spółek tworzących grupę jedna przyniosła stratę, a cztery dochody. Spółka dominująca pomniejszyła o tę stratę podatek dochodowy wykazany i zaliczkowany przez cztery rentowne spółki, zachowując powstałą na plus różnicę zaliczek CIT, a następnie rozdysponowując ją pomiędzy siebie i spółkę przynoszącą straty. Była pewna, że to działanie będzie obojętne podatkowo, ale fiskus stwierdził, że jest to przysporzenie majątku tych spółek i musi zostać opodatkowane jak zwykły przychód. Spór między przedsiębiorcą a Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej rozstrzygnął sąd, stwierdzając, że: „Stanowisko KIS jest nie tylko nieprawidłowe, ale także nielogiczne i sprzeczne wewnętrznie. Jest również wyrazem nadmiernego fiskalizmu państwa”.

  Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku - jakie korzyści dla firm?

  Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku. Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom program Podatnik Bezgotówkowy. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless. Uzyskanie takiego statusu „Klienta Premium” będzie możliwe od 2022 roku. Firma, która go uzyska, skorzysta z najszybszego zwrotu VAT w Europie. Pieniądze znajdą się na ich kontach w maksymalnie 15 dni.

  Jaka stawka ryczałtu dla usług gastronomicznych?

  Stawka ryczałtu - usługi gastronomiczne. Czy sprzedaż usług gastronomicznych (przygotowywanie gotowych posiłków na rzecz kontrahentów) można opodatkować na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 3%?