reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga na krew jest rozliczana w zeznaniu rocznym

Ulga na krew jest rozliczana w zeznaniu rocznym

Fiskus przypomina o możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym ekwiwalentów za krew przez honorowych dawców. Ulga to iloczyn ekwiwalentu za 1 litr oddanej krwi oraz kwoty 130 zł.


Ministerstwo Finansów na stronie internetowej (www.mf.gov.pl) przypomniało, że od 2007 roku honorowi dawcy krwi mają prawo do odliczenia wartości przekazanej krwi. Odliczenia dokonuje się od uzyskanego dochodu (w przypadku podatników podatku rozliczanego na zasadach ogólnych) lub przychodu (w przypadku podatników podatku ryczałtowego).Odliczenie z tytułu darowizny krwi jest limitowane do wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz.U. nr 106, poz. 681 z późn. zm.) i wpisane jest w ogólny limit przysługujący z tytułu darowizn, wynoszący 6 proc. dochodu podatnika.


Ekwiwalent pieniężny za 1 litr pobranej krwi wynosi 130 zł (na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 7 grudnia 2004 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych wymagających przed pobraniem krwi zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów oraz wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew i związane z tym zabiegi - Dz.U. nr 263, poz. 2625).


Resort przypomina, że darowiznę krwi należy dokumentować dowodem, z którego wynika wartość tej darowizny. W dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36. Do zeznania należy dołączyć załącznik PIT/O. Wykazuje się w nim wartość przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Podatnicy opodatkowujący swoje przychody ryczałtem ewidencjonowanym odliczenia dokonują w zeznaniu PIT-28 wraz z załącznikiem PIT/O składanym do 31 stycznia następnego roku.


Bogdan ŚwiĄder

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama