REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Perspektywa recesji w prognozach ekonomistów

recesja bezrobocie prognoza
recesja bezrobocie prognoza
Agencja Wyborcza.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ekonomiści przewidują trudne czasy dla PKB jednak bez znacznego wzrostu bezrobocia. Inflacja nie odpuszcza.

Perspektywa schłodzenia gospodarki

Opublikowane w piątek dane utwierdziły ekonomistów w oczekiwaniu, że zaczynające się półrocze przyniesie znaczące spowolnienie. A równocześnie nie widać, by inflacja miała w najbliższym czasie odpuszczać.

REKLAMA

Autopromocja

Według firmy S&P Global, PMI - indeks koniunktury w polskim sektorze przetwórczym - spadł w czerwcu do 44,4 pkt z 48,5 pkt miesiąc wcześniej. Ekonomiści spodziewali się pogorszenia, ale nie aż takiego. Warto dodać, że wskazanie poniżej 50 pkt mówi, że aktywność przemysłu się zmniejsza.

- Najnowsze dane wykazały zapierające dech w piersiach spadki zamówień i produkcji oraz niespotykane wcześniej, poza przestojami związanymi z pandemią w 2020 r. oraz szczytem światowego kryzysu finansowego w 2008 r., tempa spadków. Wskazuje to na gwałtowne wyhamowanie ekspansji w sektorze i, jak można się spodziewać, skłania firmy do ograniczania działalności z powodu coraz bardziej niepewnych prognoz na przyszłość - komentuje Paul Smith, ekonomista S&P Global.

Inflacja w czerwcu: 15,6%

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, ceny płacone przez konsumentów były w czerwcu o 15,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Oznacza to, że mieliśmy najwyższą inflację od marca 1997 r. Paliwa w ciągu roku podrożały o 47 proc., a żywność i napoje bezalkoholowe - o 14,1 proc. W ten sposób znajduje odbicie skok cen surowców energetycznych i żywnościowych na świecie. Ale ekonomiści zwracają uwagę, że w czerwcu nadal przyśpieszała inflacja bazowa, która pokazuje wpływ popytu na ceny. W czerwcu wynosiła już prawie 9,5 proc. wobec 8,5 proc. miesiąc wcześniej.

Wśród ekspertów panuje zgoda co do tego, że trzy-cztery najbliższe kwartały będą stały pod znakiem hamowania gospodarki. Jeszcze w II kw. wzrost produktu krajowego brutto w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku może przekraczać 6 proc. (w pierwszych trzech miesiącach wynosił 8,5 proc.). Na początku 2023 r. będzie już tylko na minimalnym plusie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Techniczna recesja  - spadek PKB w porównaniu z poprzednim kwartałem

Zdaniem analityków nie unikniemy tzw. technicznej recesji - czyli dwóch kwartalnych spadków PKB (w porównaniu z poprzednim kwartałem). - To scenariusz na drugą połowę tego roku. Być może recesja przedłuży się na I kw. 2023 r., szczególnie w przypadku utrzymywania się problemów z dostawami surowców energetycznych - ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP. Część uczestników naszej ankiety ocenia, że słabo wypadnie jeszcze II kw. przyszłego roku.

Prognoza wzrostu PKB o 2% w przyszłym roku

Biorąc pod uwagę prognozy wyników całorocznych, rok 2023 zapowiada się gorzej niż obecny: PKB ma urosnąć wtedy o 2,2 proc. wobec 4,3 proc. w 2022 r. Analitycy podkreślają jednak, że wpływ na to mają efekty statystyczne związane z mocnym początkiem br. Przyszły rok wypadnie gorzej pod względem tempa wzrostu konsumpcji, której przeszkadza wysoki wzrost cen skutkujący obniżką realnych dochodów. W przypadku inwestycji ekonomiści są zdania, że rok 2023 będzie bardziej udany.

Niewykluczone, że przed końcem pierwszej połowy 2023 r. RPP zacznie obniżać stopy

- Na wzrost aktywności inwestycyjnej będzie miał wpływ Krajowy Plan Odbudowy. To będzie też ostatni rok rozliczania starej perspektywy finansowej Unii Europejskiej - podkreśla Piotr Bujak. Według niego pewną rolę odegra też zwiększanie nakładów typowe dla okresów przedwyborczych. - Widzimy też szansę na wzrost inwestycji prywatnych - zaznacza ekonomista PKO.

Prognoza ok. 5% bezrobocia w przyszłym roku

REKLAMA

Eksperci są zdania, że jeśli nie dojdzie do wyraźnego wzrostu stopy bezrobocia, to okres słabszej koniunktury okaże się niezbyt bolesny społecznie. Tu prognozy są dość zróżnicowane. Część analityków jest zdania, że na koniec 2023 r. zarejestrowanych w urzędach pracy będzie 4 proc. czynnych zawodowo. Ale są też prognozy na poziomie 6 proc. lub tylko nieznacznie poniżej.

Nie ma wątpliwości, że we znaki nadal będzie się dawać inflacja. Eksperci są zdania, że nie powinna ona przekraczać 16 proc., ale wyraźnie powyżej 10 proc. może pozostawać nawet do połowy przyszłego roku. Wiele będzie zależało od sytuacji międzynarodowej, a także od tego, czy i na jak długo będą jeszcze przedłużane rządowe działania osłonowe.

Obecne prognozy wskazują, że w końcu przyszłego roku tempo wzrostu cen powinno spowolnić w okolice 6-7 proc. Od perspektyw inflacji będzie zależeć wysokość stóp procentowych. W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym jest oczekiwana kolejna - dziesiąta z rzędu - podwyżka. Analitycy oceniają jednak, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej zbliża się ku końcowi. Przeważa pogląd, że główna stopa Narodowego Banku Polskiego, która obecnie wynosi 6 proc., dojdzie do 7 proc. Są jednak i tacy ekonomiści, którzy uważają, że górny pułap wyniesie 8 proc. Niewykluczone, że przed końcem pierwszej połowy 2023 r. RPP zacznie obniżać stopy. Mediana prognoz wskazuje, że w grudniu przyszłego roku podstawowa stopa banku centralnego będzie wynosić 6,25 proc.

W ankiecie DGP wzięły udział następujące instytucje: Alior Bank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Handlowy, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Crédit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, Krajowa Izba Gospodarcza, mBank, PKO BP, Polski Instytut Ekonomiczny, PZU, Raiffeisen Bank International, Santander Bank Polska.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

REKLAMA

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe. W dniu 19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), przedłożoną przez Ministra Finansów. Tego samego dnia rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.

REKLAMA